Spoznajte účinky hrozna: Postará sa o omladenie pleti, líniu aj unavené nohy

Fialové hrozno

pixabay.com

Sezóna šťavnatých hroznových bobúľ je v plnom prúde. Ak za posledné týždne pozobkávate strapce hrozna a cítite sa lepšie, je na čase spoznať jeho vlastnosti a účinky na vaše telo. Okrem toho, že hrozno je chutné ovocie a hlavný aktér vo víne, dokáže prispieť k štíhlej línii, uľaviť opuchnutým ťažkým nohám a postarať sa o pleť sviežu, napnutú a mladistvejšiu.

Výnimočné zloženie hrozna

V každom jednom strapci hrozna je obsiahnutá zaujímavá kombinácia dôležitých živín. Okrem vitamínov A, B, C a E v sebe hrozno ukrýva minerálne látky ako draslík, horčík, vápnik, fosfor a železo, pre trávenie dôležitú vlákninu a pre zastavenie zápalových procesov cenné antioxidanty v podobe fytonutrientov. Tieto látky rastlinného pôvodu dokážu bojovať proti voľným radikálom, ktoré stoja za rozvojom rakoviny, chronických ochorení podmienených vekom (Parkinson, Alzheimer, ateroskleróza) – celkovo za starnutím buniek a teda i celého organizmu.

V šupkách a jadierkach hrozna sa nachádza vzácny resveratrol, ktorý je mimoriadne silným prírodným antioxidantom. Pre porovnanie – je 20-krát silnejší ako vitamín C a 50-krát silnejší vo svojich antioxidačných účinkoch ako vitamín E. Takáto kombinácia robí z nenápadného hrozna výborného spojenca pre zvýšenie odolnosti organizmu.


Mohlo by vás zaujímať: Sezóna hrozna je tu: Pre náš organizmus je dôležité, porazíte s ním aj migrény


Ochráni pred návalmi hladu

Hrozno tvorí z 80 percent voda. Obsahuje hroznový cukor (18%, energetická hodnota 280 kJ/100 g), ktorý sa v tele uvoľňuje pomalšie ako rafinovaný cukor a preto vás pri pravidelnom zobkaní hrozna počas dňa obídu návaly hladu.

Neukladá sa vo forme tuku. Obsahuje draslík, ktorý pôsobí na odstraňovanie škodlivín z tela, zlepšuje činnosť obličiek, zmierňuje zadržiavanie vody, podporuje správnu funkčnosť čriev a pôsobí na regulovanie vylučovania stresových hormónov. Práve vysoká hladina stresu má za následok naše nekontrolované prejedanie, tak hor sa na tanier s čerstvým hroznom, vždy keď sa cítite pod psa.

Zdravie srdca

Resveratrol, ktorý sa v zvýšenom množstve nachádza v červených odrodách hrozna, má priaznivý účinok aj ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení. Znižuje ukladanie lipidových buniek v stenách ciev, a tak prispieva k zníženiu hladiny zlého LDL cholesterolu a súčasne podporuje tvorbu “dobrého” HDL cholesterolu. Neznamená to však, že stačí vypiť pohár červeného vína denne. V tomto prípade je najlepšie konzumovať čerstvé červené hrozno.

Podľa výskumníkov z AHA (The American Heart Association) zvýšený príjem draslíka za súčasného kontrolovaného príjmu sodíka (radšej menej soliť ako viac) znamená lepší stav pre váš krvný tlak a zdravie srdca.


Mohlo by vás zaujímať: Aj maškrtenie môže byť zdravé: Doprajte si vitamínovú bombu menom hrozno!


 

Zrak v bezpečí

Zloženie hrozna má blahodárny vplyv na zdravie oka. Bunky v oku podliehajú neúprosnému starnutiu, sú čoraz menej zásobované kyslíkom z dôvodu poškodenia ciev v oku. S týmto zdravotným problémom – retinopatiou – sa pasuje najmä mnoho cukrovkárov ale neobchádza ani ľudí vo vyššom veku. Tu opäť do hry vstupuje resveratrol z hroznových šupiek so svojimi extra silnými antioxidačnými a protizápalovými účinkami, ktorý efektívne zmierňuje starnutie cievnych dráh vedúcich k oku.

Úľava ťažkým nohám

Nielen strapce hrozna, ale i listy viniča môžete využiť vo svoj prospech. Francúzski vinári iba zriedkakedy trpia žilovými ochoreniami a ich tajomstvo je v liečivých obkladoch a kúpeľov z listov viniča. Tie stimulujú krvný obeh, rozširujú cievy, zvyšujú odolnosť ciev voči kôrnateniu.

  • Zábal na boľavé kolená: 30 – 40 listov viniča uvarte v 1 l vody a nechajte lúhovať aspoň 30 minút. Vodu sceďte a nalejte z nej na kus starej látky alebo uteráka. Na koleno položte 2 – 3 uvarené listy (podľa veľkosti), prekryte látkou, mikroténovým vreckom, zaistite zľahka obväzom na mieste a nechajte počas spánku pôsobiť
  • Kúpeľ na ťažké unavené nohy: Do vaničky s horúcou vodou pridajte 20 listov viniča, nechajte lúhovať a do ešte teplej vody ponorte chodidlá aspoň po členky. Okrem lepšieho prekrvenia a cirkulácie môžete zmierniť aj pretrvávajúce ťažkosti s kožou na chodidlách. Listy viniča sa totiž používajú vo viacerých dermatologických prípravkoch.

Mohlo by vás zaujímať: Všetko čo (ne)viete o víne: Poznáte históriu aj typy nápoja bohov?


Svieža omladená pleť

Pre zrelú pleť je na trhu množstvo kozmetických produktov, ktoré na svojom obale hrdo uvádzajú, že obsahujú výťažky z hroznových bobúľ alebo jadierok. Niet sa čomu čudovať, pretože hrozno so svojím zložením má nasledujúce účinky:

  • Obnovuje pevnosť a pružnosť pokožky – posilňuje kolagénové vlákna, napomáha udržať hydratáciu pokožky a podporiť prirodzenú hladinu kyseliny hyalurónovej v pleti
  • Spomaľuje starnutie pokožky – silné antioxidanty (A, C, E na čele s resveratrolom) pôsobia proti voľným radikálom a zmierňujú účinky oxidačného stresu.
  • Čistí a upokojuje – pravidelnou konzumáciou hrozna podporíte vyplavovanie toxínov z tela, čo sa postupne prejaví aj v čistejšej pokožke bez zápalov a podráždení.

Rovnako tak môžete využiť silu šťavnatých bobúľ aj zvonka:

  • Stačí, ak popučíte dužinu z niekoľkých bobúľ bieleho hrozna a rovnomerne rozotriete na pokožku. Pár minút nechajte pôsobiť a zmyte vlažnou vodou. Uvidíte ten rozdiel! Pleť bude na pohľad krajšia, bez škvŕn a podráždení a na dotyk príjemne vypnutá a hydratovaná. Takúto kúru si môžete dopriať kedykoľvek. Úplne jednoduchou možnosťou je prikladať si na pokožku tváre, krku a dekoltu prekrojené bobule.
  • Tip na domáci krém proti starnutiu pokožky – pre vysoký obsah antioxidantov stačí vytlačiť šťavu z 2 – 3 bobúľ červeného hrozna a zmiešať s malým množstvom denného neutrálneho krému.
  • Výživná domáca maska – zmiešajte šťavu zo 6-8 bobúľ hrozna, 1 biely jogurt, lyžicu medu, 2 lyžice olivového oleja a pol lyžičky citrónovej šťavy. Vytvorte jednoliatu zmes a aplikujte na pokožku. Po 20 – 30 minútach dôkladne opláchnite vlažnou vodou a ošetrite krémom.

Máte radi hrozno? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lucia
Odporúčame