Strata blízkeho človeka: Týchto 7 štádií smútku vám pomôže pochopiť vaše pocity a vyrovnať sa s jeho smrťou

strata blízkeho človeka

Strata blízkeho človeka zanechá prázdnotu v živote a spôsobí, že si musíme prejsť siedmimi fázami prežívania smútku (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Strata blízkeho človeka v živote znamená zmenu a zármutok. Podľa americko-švajčiarskej psychiatričky Elisabeth Kubler-Ross existuje päť štádií, ktoré prvýkrát opísala ešte v 60. rokoch minulého storočia. Dnes je známych až sedem štádií smútku. Samozrejme, nie každý prežíva smútok rovnakým spôsobom, ale pochopenie týchto fáz po smrti blízkej osoby vám môže poslúžiť na rozpoznanie niektorých pocitov, ktoré v tejto situácii môžete zažiť.

1. Šok a popieranie

Pocitom šoku a odmietnutia sa v živote nevyhneme, aj keby sme niektoré veci vedeli predvídať, najmä nie v takýchto situáciách je to nemožné. Je to spôsob, akým váš mozog začne chápať, čo sa stalo. „Realita človeka tvrdo zasiahne,“ hovorí psychologička Lesley McPherson, „bez ohľadu na príčinu stále niečo strácate alebo vám niečo chýba. Prichádza neochota prijať prehru.“

„Smútok nie je priamočiary. Niektoré dni sa mi to zdá lepšie, no v iné smútok udrie ako divoká a surová búrka. Neexistuje žiadna časová os alebo časové rozmedzie, kedy to skončí. Je to individuálne a navyše, medzi jednotlivými fázami sa dá samozrejme pohybovať tam a späť.“

2. Bolesť a vina

Keď šok pominie, môžu nastúpiť pocity bolesti a viny. Najlepšie je pokúsiť sa tieto pocity akceptovať, radí McPherson. „Je možné, že sa v tejto fáze objaví veľmi veľa „čo keby“ alebo „malo to byť inak“. Tieto myšlienky sú úplne normálne. „Dovoľte si o sebe pochybovať, ale vedzte, že ste urobili maximum s tým, čo ste v tej chvíli mali k dispozícii.“

3. Hnev a vyjednávanie

Je tiež normálne cítiť hnev v časoch smútku. „Ak ide o stratu zamestnania, možno budete mať pocit, že sa chcete niekomu pomstiť, ak ide o rozpad vzťahu, možno budete chcieť to, čo je „vaše“, a ak vám zomrie milovaný človek, budete (môžete) sa hnevať, že vás opustil.“

„Vyjednávanie prichádza do hry, keď sa začnete pozerať na pozitívnu stránku veci. Možno si budete myslieť, že „ak si nájdem inú prácu“ alebo „ak získam ďalší vzťah“, veci budú vyzerať menej pochmúrne. Je to znakom toho, že sa neutápate v hneve. Je to súčasť procesu zmeny.“

4. Depresia, osamelosť a reflexia

Spleť emócií, ktoré zvyčajne sprevádzajú priebeh smútenia, môžu zvyčajne viesť k pocitom depresie, izolácie a úzkosti – ale aj k zamysleniu sa nad vecami a ich účelom. „Je to uvedomenie si situácie v kombinácii s pocitmi ako „stále som tu“, „som v poriadku“, čo vám môže tiež pomôcť vyrovnať sa s týmito negatívnymi emóciami,“ hovorí McPherson.

5. Krok späť

Ľudia od prírody túžia po kontakte, spojení a podpore. Možno sa budete chcieť znova stretnúť so svojimi priateľmi a rodinou. „Toto je tiež fáza, v ktorej môžete skĺznuť o krok späť,“ konštatuje odborníčka, „takže nebuďte skľúčení, ak zistíte, že vaše emócie budú opäť ochromujúce. Pamätajte, že je normálne pohybovať sa medzi jednotlivými štádiami smútku z hodiny na hodinu alebo dokonca z minúty na minútu.“

6. Rekonštrukcia

Táto fáza je o uvedomení si, že nemôžete zmeniť okolnosti, ale môžete zmeniť svoje vnímanie a správanie. „Nový „normálny“ stav bude vyzerať inak pre každého jednotlivca. Berte to deň po dni a mesiac po mesiaci a neporovnávajte to s cestou nikoho iného,“ hovorí psychologička.

7. Prijatie a nádej

Tu sa naučíte byť vďační za to, čo bolo – za roky, ktoré ste s niekým strávili – a akceptujete, že to už tak nie je a nikdy nebude. V tejto fáze sa pripúšťa, že nikdy nič nezostane rovnaké, a to je v poriadku, pretože konce sú súčasťou života. Prinášajú aj nové začiatky. Je dôležité si to vždy pamätať. Svojím vlastným spôsobom zažijete smútok alebo stratu – a to môže znamenať, že zažijete všetky, niektoré alebo dokonca žiadne z týchto emócií.

To, ako dlho človek zostane v ktorejkoľvek fáze, závisí od jeho vnútorných pocitov a od toho, ako prekonával smútok v minulosti. „Dovoľte si cítiť tieto emócie, no ak sa stanú všetkým, čo vás bude pohlcovať a vy sa zaseknete v jednom bode, alebo ak to bude trvať príliš dlho a budete užívať alkohol či drogy ako pomoc pri ich prekonávaní, radšej potom vyhľadajte odbornú pomoc.“



Zdroj: hcf.com, plnielanu.sk
Odporúčame