Naše stravovacie návykmi môžu ovplyvniť celú planétu: Počuli ste už o planetariánstve?

stravovacie návyky

Vaše stravovacie návyky môžu ovplyvniť celú planétu (Zdroj: Freepik/tirachardz)

Spoločnosť sa za posledné roky stala konzumnou a na naše zvyky najviac dopláca planéta. Klimatické zmeny sú z roka na rok tvrdšie a je len na nás, či sa rozhodneme s tým niečo urobiť. Netreba k tomu vôbec veľa. Už stravovacie návyky môžu mať na celé životné prostredie obrovský vplyv.

Vedeli ste, že zníženie konzumácie mäsa a mliečnych výrobkov môže mať pozitívny vplyv na klimatickú krízu? Webový magazín CNN uvádza viaceré štúdie, ktoré sa venovali sledovaniu tohto efektu. Je však samozrejmé, že zmena nie je jednoduchá a prechod na vegetariánstvo alebo vegánstvo už vôbec nie. Preto je tu nová alternatíva, s ktorou budete vedieť stotožniť aj vy – planetariánstvo.

Stačí jeden deň do týždňa

Planetarián je každý, kto zmení svoje stravovacie návyky kvôli našej Zemi. Jeho hlavnou myšlienkou je vynechanie mäsových výrobkov a mliečnych produktov aspoň jeden deň v týždni. Takúto zmenu možno ani nebudete musieť zaviesť a dokonca je vysoko pravdepodobné, že ju robíte už teraz.

V tomto smere neexistuje nie ako „dobré alebo zlé jedlo“. Nič nie je zakázané, nemusíte si nič odopierať. Dôležité je nakupovať potraviny v rozumnom množstve a snažiť sa zameriavať na lokálnych pestovateľov a dodávateľov. Tým pádom nepriamo prispievate napríklad k znižovaniu emisií, ktoré vznikajú pri medzinárodnej doprave.

Nemusíte sa učiť nové jedlá

Pri prechode na vegetariánstvo alebo vegánstvo môže byť problematická príprava nových jedál. Pokiaľ ste už na určité recepty zvyknutí, len veľmi ťažko sa vám do rutiny dostanú aj iné. Preto je dobré nemeniť si celý jedálniček, len si ho mierne upraviť. Napríklad miesto živočíšneho mlieka používať rastlinné. Miesto vajec sa do koláčov skvelo hodí jablkové pyré.

Nebojte sa v kuchyni experimentovať s prísadami. Nemusí ísť o žiadne nové veci, ktoré doteraz nepoznáte. Aj keď momentálne nemôžeme cestovať, doma si môžete pripraviť dobroty z talianskej, mexickej alebo maďarskej kuchyne. Všetky používajú suroviny typické aj pre nás a bude sa vám preto variť ľahko.

Aj malá zmena sa počíta

Väčšina prístupov k oslabeniu klimatických zmien spočíva v uskromňovaní sa, zákazoch a rôznych obmedzeniach. Nemusí to tak vyzerať vždy. Môžete si zvoliť zábavnú cestu, pri ktorej sa naučíte niečo nové a okrem planéty pomôžete aj vlastnému zdraviu.

Nezabudnite, ako planetarián nemusíte robiť veľké zmeny. Či už ide o úplnú obmenu vášho jedálnička, alebo začnite len výmenou medu v čaji miesto cukru, stále pomáhate životnému prostrediu. Ako sa hovorí, deti sú naša budúcnosť, ale je len na nás, aký svet im pripravíme my.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame