Na jednom prste vašej ruky sa nachádza až 12.000 baktérií: Hygienou rúk sa môže výrazne zabrániť šíreniu chorôb

umývanie rúk

Svetový deň umývania rúk je výzvou na zlepšenie hygieny rúk (Zdroj: Freepik/freepik)

Výzvou na zlepšenie hygieny rúk s cieľom zvýšiť povedomie o význame správneho a hlavne pravidelného umývania rúk mydlom, ktoré môže výrazne zabrániť šíreniu rôznych chorôb, je hlavným zmyslom Svetového dňa umývania rúk. Od roku 2008 patrí tomuto dňu v kalendári 15. október.

Svetový deň umývania rúk vyhlásil Detský fond OSN (UNICEF) a heslo tohtoročného znie: Zjednoťte sa za univerzálnu hygienu rúk.

Efektívny spôsob, ako predísť ochoreniam

„Umývanie rúk je najlacnejší, najefektívnejší a najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť šíreniu respiračných infekcií, rovnako ako hnačkových a parazitárnych ochorení či hepatitídy typu A. Najmä počas chrípkovej sezóny patrí umývanie rúk medzi základné formy prevencie chrípky. Rovnako tak počas pandémie COVID-19 bol neustále zdôrazňovaný význam častého a dôkladného umývania rúk,“ povedala pre TASR hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková s tým, že až 80 percent infekcií sa šíri špinavými rukami.

Správny návyk je dôležitý najmä pre deti

Keď si uvedomíme, že na jednom prste ľudskej ruky sa nachádza až 12.000 baktérií, návyk pravidelne si umývať ruky by sa mal budovať už od raného veku. „Správnu techniku umývania rúk je skutočne potrebné osvojiť si ako pravidelný návyk už u malých detí, pretože v jesennom období hrozí v detských kolektívoch vyššie riziko nákazy infekčnými ochoreniami,“ podčiarkla hovorkyňa ÚVZ SR.

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ak si deti umyjú ruky mydlom po toalete alebo pred jedlom, znižujú riziko vzniku hnačky o viac ako 40 percent, pričom umývanie rúk môže znížiť akútne respiračné infekcie až o 20 percent.

O hygiene rúk treba hovoriť

„Úrad verejného zdravotníctva SR spolu s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva pripomínajú dôležitosť správneho a pravidelného umývania rúk nielen počas svetových dní zdôrazňujúcich dôležitosť umývania rúk, ale pravidelne aj počas každoročnej chrípkovej sezóny, a rovnako pravidelne aj počas stále prebiehajúcej pandémie COVID-19,“ uviedla pre TASR Daša Račková.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte suché, popraskané ruky? Vyskúšajte náš domáci hydratačný krém!

Napríklad Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave zaradil v októbri a novembri 2022 problematiku hygienickej dezinfekcie rúk do prednášok pre študentov Strednej zdravotníckej školy a RÚVZ v Galante organizuje každoročne medzi zdravotným personálom nemocnice názorné ukážky správneho umývania rúk, ktoré sú spojené s odberom sterov z rúk na mikrobiologické vyšetrenie.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame