Svetový týždeň zeleného zákalu upozorní na dôležitosť včasnej diagnostiky: Poznáte svoj vnútroočný tlak?

týždeň zeleného zákalu

Svetový týždeň zeleného zákalu prináša možnosť bezplatného merania vnútroočného tlaku (Zdroj: Pixabay/newarta)

Svetový týždeň zeleného zákalu, teda glaukómu, upozorní na dôležitosť včasnej a správnej diagnostiky. Slovenská glaukómová spoločnosť pri tejto príležitosti pripravuje počas 12. až 18. marca viaceré aktivity pre verejnosť, napríklad bezplatné meranie vnútroočného tlaku. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

Včasná a správna diagnostika pomáha zabrániť strate zraku

„Včasná a správna diagnostika je pri každom ochorení kľúčová – obzvlášť pri ochoreniach, ako je aj glaukóm, kde je možné včas zasiahnuť a nastaviť cielenú liečbu, aby nevyústilo až do slepoty. Tak je možné v čo najväčšej miere prispieť k zachovaniu čo najvyššej kvality života pacienta,“ skonštatovala štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Týždeň zeleného zákalu prináša možnosť bezplatného merania vnútroočného tlaku

Slovenská glaukómová spoločnosť počas Svetového týždňa glaukómu pripravuje v rôznych mestách bezplatné meranie vnútroočného tlaku a prednášky pre študentov, pedagógov či seniorov. Vydáva tiež bulletin pre odbornú verejnosť. „Odmenou za vynaloženú aktivitu je zistenie, že čoraz väčšia časť populácie rozumie pojmu glaukóm a svojou aktívnou účasťou prispieva k včasnému záchytu tohto ochorenia,“ povedala prezidentka spoločnosti Mária Praženicová.

Zelený zákal patrí medzi ochorenia oka spojené s poškodením zrakového nervu. „Je spojený so zhoršeným periférnym videním a pri neskorom odhalení, neskorej a nedostatočnej liečbe môže viesť až k slepote,“ priblížilo MZ.

Ochorenie sa spája so zvýšeným vnútroočným tlakom. MZ vysvetlilo, že pacient ho vôbec nemusí cítiť. Apeluje preto na meranie vnútroočného tlaku. Pacienti však podľa neho môžu pociťovať aj nenápadné príznaky ako mierne bolesti hlavy, pobolievanie očí, bolesť za očami či únavu očí. „Vyskytuje sa aj akútna forma glaukómu, keď pacient vyhľadá lekára s bolesťami hlavy, očí, začervenaním očí, či poklesom videnia,“ dodalo.

Škody spôsobené zeleným zákalom sa nedajú vrátiť späť

Pomôcť spomaliť alebo zabrániť strate zraku môže dobre nastavená liečba a pravidelné prehliadky, najmä ak je ochorenie zachytené v počiatočných štádiách. Princíp liečby spočíva v znížení vnútroočného tlaku. V úvode ochorenia sa liečba často začína konzervatívne, očnými kvapkami na predpis. Niektoré pomáhajú znížiť vnútroočný tlak zlepšením odtoku tekutiny z oka. Iné znižujú množstvo tekutiny, ktorú oko vytvára.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Od cukrovky, cez depresie, HIV až po bipolárne poruchy: Tušili ste, že známe hviezdy majú tieto choroby?

Ďalšie možnosti liečby, okrem očných kvapiek, ktoré sú dostupné výhradne na lekársky predpis, zahŕňajú aj užívanie perorálnych liekov, laserovú alebo chirurgickú operáciu, prípadne ide o kombináciu prístupov zvolenú podľa závažnosti diagnostikovaného glaukómu.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR, mayoclinic.org
Odporúčame