Syndróm vyhorenia alebo len nadmerný stres? Naučte sa ich rozoznať

Unavená žena za počítačom

Syndróm vyhorenia číha na každého z nás (Zdroj: GettyImages)

Syndróm vyhorenia vo význame, aký poznáme dnes, pomenoval prvýkrát nemecko-americký psychológ Herbert Freudenberger. Pozoroval ho u inej skupiny ľudí, aká bola dovtedy s týmto syndrómom spájaná (užívatelia drog). Spozoroval ju u pracovníkov a dobrovoľníkov, ktorí pracovali na klinike pre bezdomovcov a závislých. Náročná práca ich natoľko zasiahla, že sa aj napriek prínosu a pomoci iným sa stávali cynickými, depresívnymi a emocionálne vyčerpanými z dôvodu dlhodobej prepracovanosti.

Ako ho rozpoznať

Pri tomto pomenovaní sa nehovorí priamo o lekárskej diagnóze. Ide predovšetkým o stav, kedy človek pociťuje fyzické a psychické vyčerpanie, pocit straty osobnej identity a zníženého úspechu. Váhate či to, čo vás vnútorne trápi, možno považovať za vyhorenie?
Skúste pravdivo odpovedať na nasledujúce otázky:

– Vaše tempo v práci je čoraz pomalšie a máte problém veci dokončiť?
– Ste voči klientom a kolegom podráždení?
– Máte problém so sústredením?
– Aj napriek dokončenej práci nepociťujete žiadnu pozitívnu emóciu?
– Cítite sa unavení a vyčerpaní väčšinu času?
– Máte pocit zlyhania, neuznania a zbytočnosti?
– Začali ste si vedome držať odstup od ostatných, dokonca aj doma?
– Zhoršil sa váš spánok, nemôžete zaspať, opakovane sa budíte?
– Trápia vás nevysvetliteľné bolesti hlavy, problémy so žalúdkom, črevami alebo iné fyzické ťažkosti?
– Začali ste sa inak stravovať (veľa alebo málo) a prehĺbili sa vaše závislosti (alkohol, fajčenie, lieky)?


Mohlo by vás zaujať: Chodíte s nechuťou do práce? Možno trpíte syndrómom vyhorenia!


Ak je riešenie na dosah

V súvislosti so syndrómom vyhorenia sa často spomínajú aj známe pojmy ako stres, úzkosť či depresia. Je jasné, že dlhodobé znechutenie z práce a uviaznutie v na pohľad neriešiteľnom stave nevedie k príjemnemu psychickému rozpoloženiu. Medzi stresom a vyhorením je však istý rozdiel. V tele pri nich dokonca dochádza k iným reakciám.

Ak ste totiž v strese, je na vás zrejme vyvíjaný tlak, ktorý vás núti do rýchleho riešenia problémov. Viete, že stres pominie, ak sa veci dostanú pod kontrolu, a vám sa potom uľaví. Ste dočasne reaktívni a vysoko angažovaní.

Ak motivácia pominula

V prípade syndrómu vyhorenia však nemáte cieľ, ktorý sa dá rýchlo (hoci aj pod tlakom) splniť. Rovnako chýba pocit, že všetko bude zase dobré. Emócie sú už dlhší čas oslabené, nedokážete podať vyšší výkon, strácate motiváciu aj ideály. Vyššia stresová záťaž dokáže zasiahnuť fyzické telo, vyhorenie spôsobuje emočné poškodenie a otupenie, ktoré by sme nemali prehliadať.

Ide o stav, ktorý zasiahne človeka nielen v jeho pracovnom živote. Môže spôsobiť problémy v rodinných vzťahoch, dlhodobý smútok a podráždenosť, nespavosť, neskôr aj vyššiu zraniteľnosť voči infekčným aj chronickým ochoreniam. Nedovoľte, aby náročná práca ohrozovala vaše zdravie.


Mohlo by vás zaujať: Odlíšte únavu od psychického vyčerpania: Toto sú znaky, ktoré sa oplatí všímať


Ohrozené skupiny

Kedysi sa za skupiny najviac ohrozené syndrómom vyhorenia považovali ľudia v takzvaných pomáhajúcich profesiách. Radia sa medzi nich lekári, zdravotné sestry, sociálni pracovníci, učitelia a podobne. Okruh profesií sa však rozšíril a dnes sa s týmto stavom stretávajú aj špičkoví manažéri či mamičky na rodičovskej dovolenke. Zákernosť vyhorenia spočíva v tom, že často viaceré príznaky prehliadame a považujeme ich za typické pocity súvisiace s prácou. Pravdepodobnosť výskytu syndrómu vyhorenia však rastie u ľudí, ktorí:

– stratili rovnováhu medzi osobným a pracovným životom (nadčasy, veľké sústredenie na výkon)
– v dobrom úmysle sa snažia zastúpiť viac úloh naraz (často bez adekvátneho ohodnotenia)
– cítia, že nemajú nad svojou prácou kontrolu, nie sú ochotní delegovať povinnosti na iných
– majú perfekcionistické sklony a nikdy nie je nič dosť dobré

Ako s vyhorením bojovať

Ak ste sa vo vyššie spomínaných bodoch našli, nepodceňujte závažnosť svojej situácie. Vašej duševnej pohode môže napomôcť pravidelná psychohygiena vo forme relaxu, športu a odpočinku. Nezabúdajte na priateľov, využite voľný čas vo svoj prospech a doprajte si dovolenku. Ďalšou možnosťou je návšteva odborníka, ktorý vás nasmeruje správnou cestou.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame