Tajomstvo podpisu rozlúštené: Čo o vás prezrádza ten váš?

Podpis

sxc.hu

V banke, v práci, ale aj v žiackej knižke vášho dieťaťa či vnúčaťa – podpis je určitým spôsobom vlastne značkou každého človeka. Stačí si spomenúť napríklad na autogram Walta Disneyho, ktorý vidíte pred každým filmom z jeho dielne. Malý, veľký, poctivý, rozšafný – to všetko prezrádza niečo o danej osobnosti. Čo hovorí o vás ten váš?

Najzákladnejším ukazovateľom povahy podpisujúceho sa človeka je veľkosť jeho podpisu. V prvom rade si treba uvedomiť, že vlastnosti podpisu treba skúmať vo vzťahu k normálnemu písmu pisateľa. Váš podpis môže napríklad na prvý pohľad pôsobiť malým dojmom, ak je však vaše písmo rovnako malé, ide o priemernú veľkosť. Ak je vaše písmo ešte menšie ako podpis, treba ho považovať za veľký.


Mohlo by vás zaujať: Písanie pre zábavu aj pre peniaze: Viete, ako zarábať blogovaním?


Veľký podpis 

Výskum Univerzity Severnej Karolíny a Marylandskej univerzity sa zameral na podpisy 600 vrcholových manažérov. Výsledok? Najväčšie podpisy mali tí s najvyššími platmi, ktorí však zároveň mali najvyššiu pravdepodobnosť zhoršenia stavu firmy. Priveľkú váhu totiž prikladajú svojmu názoru, nevnímajú názory iných ľudí a celkovo majú sklon k narcizmu. Aj predchádzajúce výskumy naznačovali, že veľký podpis symbolizuje človeka s veľkým sebavedomím. Vedci však upozorňujú, že ak je podpis oveľa väčší ako obyčajné písmo čitateľa, môže ísť o človeka, ktorý by chcel byť váženejším a uznávanejším, ako momentálne je.

Priemerný podpis

Podpis, ktorý zachováva známky pisateľovho klasického rukopisu znamená, že sa človek na nič nehrá, je spokojný sám so sebou a nemá potrebu za každú cenu vytŕčať z davu. Zväčša ide o racionálnu osobu, na ktorú sa možno spoľahnúť.

Malý podpis

Ak je podpis menší ako bežné písmo, môže naznačovať, že si človek veľmi neverí. Necíti sa dobre ako stredobod pozornosti, pri komunikácii s inými ľuďmi je skôr uzavretý. Týmto podpisom prezrádza, že sám by nemal záujem zoznámiť sa s niekým ako je on sám. V niektorých prípadoch však môže ísť, naopak, o prejav silnej osobnosti, ktorej je jedno, čo si myslí o nej jej okolie.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo vášho rukopisu: Čo všetko o vás prezrádza?


Nedbalý či poctivý?

Rýchlo načmáraný podpis alebo poctivé a precízne ťahy? Aj to napovedá o osobnosti pisateľa. Ľudia, ktorí píšu akoby v rýchlosti a nedbalo majú neraz množstvo koníčkov a sú celkovo schopní v rôznych oblastiach, niekedy však majú problém veci dotiahnuť do konca. Ľudia s poctivými ťahmi, sú často naopak cieľavedomí a vedia, čo chcú. Prípadný nedostatok schopností či talentu dokážu nahradiť veľkou snahou a ochotou pracovať na sebe.

Oblúky a krúžky

Nedotiahnuté oblúky resp. slučky napríklad pri písanom y alebo g symbolizujú otvorenosť. Naopak, čím uzavretejšie sú písmená a čím viac uzavretých oblúčikov (niekedy aj na miestach, kde nepatria), tým väčší tajnostkár.

Čitateľnosť

Čím je podpis čitateľnejší, tým formálnejší býva jeho pisateľ, neraz môže ísť o obchodníka či politika. Naopak nečitateľný alebo skrátený podpis svedčí o človeku, ktorý si na svojom mene (a ani na pravidlách) veľmi nezakladá.


Mohlo by vás zaujať: Aby vám to pálilo aj naďalej: Doprajte svojmu mozgu poriadnu rozcvičku


Čiary

Či už ide o podčiarknutie podpisu alebo o predĺženie linky niektorého písmena, pozor na jej stret so samotným podpisom. Takto „prečiarknutý“ podpis symbolizuje človeka, ktorý má o sebe veľmi nízku mienku a je prehnane sebakritický.

Všímajte si celkový dojem

Neistý ťah, zaváhanie, prerušenie pri podpisovaní – to všetko dotvára dojem, ktorý z podpisu vzniká a v akom rozpoložení bol človek, keď ho tvoril. Ak človek chce pôsobiť cieľavedomo a rozhodne, na roztrasenú neistú ruku pri podpise nie je miesto. Zaujímavý je tiež fakt, že podpis sa môže počas života meniť v závislosti od fázy, v ktorej sa človek nachádza.


Ako by ste charakterizovali váš podpis? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Maroš
Odporúčame