Takto sa chudlo kedysi: Dávidlá, sucháre či nekonečné prežúvanie

lord byron

livesonline.sunderland.ac.uk

Prišiel ďalší rok a s ním ďalšie celebrity držiace diétu. Nejde však o záležitosť modernej doby. Prvou známou osobnosťou, ktorá verejnosť upútala chudnutím, bol zrejme básnik lord Byron. S odvolaním sa na historičku Louise Foxcroftovou o tom informoval server BBC.

„Šialený, zlý a nebezpečný“ autor éterickej poézie mal podľa Foxcroftovej morbídny sklon k priberaniu a podobne ako dnešné hviezdy sa aj on snažil udržať si dobrú postavu. Na Cambridgeskej univerzite držal šokujúce diéty nielen aby zostal štíhly, ale tiež aby si udržal bystrú myseľ. Jedol sucháre alebo zemiaky s kyslou zálievkou a pil vodu. Nosil vrstvy vlneného oblečenia, aby kilá aj vypotil a s posadnutosťou premeriaval svoje proporcie. Potom sa však oddával orgiám, pri ktorých skonzumoval veľké množstvá jedla. V roku 1806 Byron vážil 88 kilogramov, o päť rokov neskôr už len 57 kilogramov, čo sa vie vďaka záznamom londýnskych obchodníkov s vínom.


Mohlo by vás tiež zaujať: Zázrak pre chudnúcich je tu: Stévia je sladšia ako cukor – ale bez kalórií!


V preslávenej vile Diodati pri Ženevskom jazere v roku 1816 Byron prežíval len na tenkom krajci chleba a šálke čaju na raňajky, ľahkom zeleninovom obede s riedeným vínom a na šálke zeleného čaju, ktorý pil večer bez cukru a mlieka. Hlad zaháňal fajčením cigár. Do roku 1822 mu jeho stravovací režim spôsobil zdravotné problémy a on sám uznával, že príčinou polovice z nich je jeho posadnutosť diétou.

Byron mal veľký vplyv na kultúru svojej doby a odborníci sa obávali, že jeho správanie ovplyvní mládež. Doktor George Beard napríklad kritizoval viktoriánske presvedčenie, že príjem minimálneho množstva stravy sa spája s jemnosťou ducha. Práve tento dojem vyvolávali romantici, ktorí si udržiavali módne chudosť a bledosť pojedaním ryže zapíjanej kyslými tekutinami. „Naše mladé dámy prežijú svoje dospievanie za polovičného hladovania,“ napísal Beard v strachu o zdravie stúpencov lorda Byrona. Situácií určite nepomohlo ani Byronovo presvedčenie, že „by žena nemala byť nikdy videná pri jedle alebo pití, ak nejde o humrový šalát a šampanské“.


Mohlo by vás tiež zaujať: Nebezpečné ovocie: Zabijak vašej diéty?


K ďalším mimoriadne štíhlym slávnym osobám 19. storočia patrila slávna cisárovná Sissi, ktorá podobne ako neskôr lady Diana, pod vplyvom kritickej verejnosti držala prísnu diétu a cvičebný režim. V novinách sa v 60. rokoch 19. storočia podrobne preberal jej život a zverejňovali škandalózne články. Sissi o niekoľko centimetrov prevyšovala manžela Františka Jozefa I., ale vážila iba 48 kilogramov a kaderník jej denne premeriaval jej pas. Ak nameral viac ako 49,5 centimetra, cisárovná nejedla. V čiernom úbore zdobenom pštrosími perami s vervou cvičila na gymnastických kruhoch a konzumovala množstvo laxatív a dávidiel. Okrem toho si pochutnávala len na pomarančoch, slabých vývaroch alebo jedinom pohári mlieka nadojeného od kravy chovanej výhradne pre ňu.

V 19. storočí sa všeobecne chudlo a zvyšovali sa zisky z diét, cvičebných pomôcok, elixírov a práškov. Chudnúť chcel aj filozof Fridrich Nietzsche a spisovateľ Henry James. Nietzsche zvolil diétu založenú na obmedzenom kalorickom príjme, James zas metódu dôslednej prípravy potravy v podobe nekonečného prežúvania.


Mohlo by vás tiež zaujať: Donášková diéta: Pomôže schudnúť aj vám?


Veľké obdobie diét však prišlo až v 20. rokoch 20. storočia v Hollywoode. Milenec Grety Garbo a guru losangeleských diét Gayelord Hauser vyhlásil, že väčšina „vysoko cenených filmových hviezd žije v trvalom strachu z toho, že prestanú byť atraktívne a prídu o svoju popularitu a tak si jednoducho nemôžu dovoliť pribrať a nebyť pekné“. Žiadna diéta nebola dosť drastická alebo nákladná pre hviezdy ani pre divákov, ktorí sa im chceli podobať. To isté platí pre súčasný priemysel spojený s diétami, ktorý vynáša miliardy.
 

Zdroj: livesonline.sunderland.ac.uk, livesonline.sunderland.ac.uk, ČTK
Odporúčame