Tenisový lakeť sa netýka len športovcov, trápi mnohé povolania: Spoznávate tieto bolesti?

tenisový lakeť

Trápi vás tenisový lakeť? (Zdroj: GettyImages)

Tenisový lakeť, pojem pod ktorým sa ukrýva nepríjemná bolesť, ktorá sa najčastejšie objavuje u športovcov. Avšak, to je omyl. Čoraz častejšie sa s týmto problémom stretávajú aj bežní ľudia.

Dlhodobé alebo opakované preťažovanie lakťového kĺbu sa môže stať príčinou bolestivého zápalu svalových úponov. Epikondylitída sa radí medzi choroby z povolania. Je to choroba z nadmerného dlhodobého a jednostranného zaťaženia. Základnú rizikovú skupinu tvoria ľudia, ktorí pravidelne vykonávajú práce v záhrade, štiepanie dreva, športovú činnosť a prácu s počítačom.

Bolesti a strata sily

Tenisový lakeť sa však často objavuje u maliarov, inštalatérov, robotníkov, automechanikov, kuchárov, mäsiarov či u ľudí zdvíhajúcich ťažké predmety. Prejavu všeobecne najčastejšie vo veku medzi 30. až 50. rokom života. Prejaví sa ako bolestivosť a zvýšená citlivosť na vonkajšej strane lakťa, pálenie a bolesť vo vonkajšej časti lakťa a slabý úchop rukou. Postihnutá je zväčša ruka, ktorú dominantne používame, no niekedy sa môže ochorenie objaviť aj na obidvoch lakťoch.

Terapia laserom

 Pri postihnutí úponov svalov na vonkajšej strane lakťa, takzvaných vystieračov, sa hovorí o tenisovom lakti – laterálnej epikondylitíde. V prípade úponov svalov na vnútornej strane, takzvaných ohýbačov, o golfovom lakti – mediálnej epikondylitíde, ozrejmil ortopéd. Jednou z účinných metód na odstránenie bolesti a zápalu je fotobiomodulácia alebo ošetrenie laserom.

„Vzhľadom na neagresívnu terapiu laserom je možné túto liečbu kedykoľvek zopakovať, čím sa vyhneme injekčnému podávaniu kortikoidov pri chronickom trvaní problémov,“ priblížil odborník. Laser pôsobí prostredníctvom fotobiomodulácie, čo je označenie procesu, v ktorom svetlo špecifických vlnových dĺžok stimuluje bunkové funkcie a vedie k pozitívnym biochemickým zmenám v poranenom tkanive.

Spúšťa sa zaplavením tkanív fotónmi, ktoré odovzdajú energiu bunkám. Jej dôsledkom je zvýšenie cirkulácie v poškodenej oblasti. To znamená samotný ústup bolesti, vyliečenie zápalu, zmenšenie opuchu a taktiež umožnenie organizmu zužitkovať vlastné liečebné sily.

Liečenie laserom však nie je jedinou metódou, ako sa zbaviť tohto problému. Domáce cvičenie s pomôckami a prevencia sú kľúčové. Ak máte podozrenie, v prvom rade sa odporúča návšteva lekára a odborné vyšetrenie.

To, či aj vás trápi práve spomínaná diagnóza, vám môže pomôcť zistiť aj nasledovné video. 


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame