TEST čajov s príchuťou zázvor a citrón: Nečakali sme, že najnižšia cena môže priniesť najlepšiu kvalitu

(Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Hovorí sa, že dospelý človek by mal vypiť denne aspoň 2 litre vody. Toto množstvo sa má podľa odporúčaní skladať z obyčajnej pitnej vody, doplnené však môže byť aj neochutenými čajmi. A práve čaje patria medzi obľúbené nápoje, ktoré sa navyše dajú piť celoročne. V našom testovaní sme sa rozhodli posvietiť si na príchuť zázvor a citrón alebo zázvor a citrusy.

Vybrali sme 5 bežne dostupných značiek, ktoré sme hodnotili v šiestich kategóriách – zloženie, vôňa, chuť, obal, cena vs. kvalita a zrozumiteľnosť informácií na obale. Ako dopadol náš test?

VeltaTea Bio

Orientačná cena: 1,99 €
Hmotnosť: 40g

Značka VeltaTea nám doposiaľ nebola známa. O to väčšmi sme boli zvedaví na to, ako bude chutiť tento čaj. Výrobca pochádza z Českej republiky a na obale deklaruje, že ide o bio kvalitu a produkt ekologického poľnohospodárstva.

(Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Čaj, ktorý ukrýva 20 vrecúšok o celkovej hmotnosti 40 gramov, má príchuť zázvor s citrusmi. Odporúčaná doba lúhovania je 8 minút. Zloženie čaju je zázvor v pomere 30 %, plod jablka, pomarančová kôra, plod šípky, rooibos, kvet ibišteka, prírodná aróma, mäta prieporná, limetková kôra a citrónová kôra.

Po zaliatí má čaj bledohnedú farbu so šedými tónmi. Vôňa po zaliatí čaju je veľmi nevýrazná. Nech sa akokoľvek snažíme, citrusy alebo zázvor z hrnčeka necítime. Na druhej strane, v príchuti je zázvor cítiť, ale len veľmi nevýrazne. Je to skôr ako slabo ochutená teplá voda.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Zrozumiteľnosť informácií na obale: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚪⚪⚪

Mistral

Orientačná cena: 2,05 €
Hmotnosť: 40g

Druhým testovaným produktom je ten od značky Mistral. Na obale je vyobrazený čaj so zázvorom a citrónom. Vďaka obalu sa tiež dozvedáme, že ide o ovocný čaj s príchuťou citrón a zázvor. V zložení nachádzame jablčnú dužinu a zázvor, ktorý je však v pomere iba 13 %. Nasledujú listy černíc, rooibos, regulátor kyslosti, citrónová kôra v pomere 5 % a aróma. Vzhľadom k tomu, že je tu zázvor zastúpený oveľa menej ako pri predchádzajúcom produkte, sme v hodnotení ubrali body v zložení.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST aviváže skončil prekvapením: Získal si nás najlacnejší výrobok
(Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Čaj sme zaliali horúcou vodou a nechali lúhovať 8 minút, ako odporúčal výrobca. Vôňa nie je výrazná, preto postupne vyprchá. Po odpití môžeme skonštatovať, že čaj má trochu pikantnú až horkastú príchuť, no cítime v ňom zázvor. Na naše veľké prekvapenie tu nastáva istá zvláštnosť. Zatiaľ čo v predchádzajúcom produkte bol zázvor až v pomere 30 %, tu je iba 13 %, no napriek tomu je tento čaj výraznejší. Chuť čaju je veľmi dobrá, ale subjektívne by sme povedali, že v chuti viac prevláda citrón než zázvor.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Zrozumiteľnosť informácií na obale: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Teekanne

Orientačná cena: 1,99 €
Hmotnosť: 35g

Pri Teekanne vidíme rozdiel v hmotnosti. Aj keď ide o 20 vrecúšok, spolu má produkt o päť gramov menej než predošlé dva. Výrobca na obale uvádza, že ide o korenistú a ovocno-bylinnú chuť čajovej zmesi so zázvorom a citrónom. V zložení má zázvor podiel 24 %. Nasleduje jablko, citrónová tráva, citrónová verbena, aróma citrónu, sladké drievko, pomarančová kôra, citrónová kôra, chuť čakanky, aróma zázvoru a regulátor kyslosti. Ako sa to odrazí na chuti?

(Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Čaj má peknú hnedo-oranžovú farbu. Vôňa je zatiaľ najviac výrazná spomedzi testovaných čajov. Po odchlipnutí môžeme zhodnotiť, že chuť je ostrá, príjemne zázvorová, ktorú sme takmer okamžite dokázali identifikovať.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Zrozumiteľnosť informácií na obale: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Babička Růženka

Orientačná cena: 0,65 €
Hmotnosť: 40g

Do nášho hodnotenia sa dostal aj čaj značky Babička Růženka. Ten zaujme najmä svojou cenou, ktorá je najnižšia spomedzi všetkých testovaných produktov. Čaj nestojí ani jedno euro. V zložení má rooibos zastúpenie až 44 %. Nasleduje plod jablka, regulátor kyslosti, pražený koreň čakanky, arómy, koreň sladkého drievka, citrónová kôra 1 % a zázvor 0,5 %. Zloženie je podľa nás veľmi slabé, najmä ak sa zameriame na množstvo citróna a zázvoru.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST hotového lístkového cesta: S ktorými si upečiete tie najlepšie dobroty? Mrazené to nebudú
(Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Čaj má výraznú hnedú farbu. Vôňa je priemerná, ale zázvor alebo citróny by sme v nej hľadali márne. Chuť je pomerne zvláštna – síce cítime zázvor, ale výsledok nie je práve lahodný. Na druhej strane, vzhľadom na nízku cenu to nie je až taký prepadák, ako sme pôvodne predpokladali.

Zloženie: ⚫⚪⚪⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Zrozumiteľnosť informácií na obale: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Popradský wellness čaj

Orientačná cena: 1,95 €
Hmotnosť: 36g

Posledným testovaným produktom je známy čaj Popradský. Na obale svieti nálepka extra silný. Ilustrácia, ktorá by mala znázorňovať čaj, je pomerne slabá. To je však iba subjektívne hodnotenie a nijako to neuberá body pri hodnotení obalu ako takého. Vo vnútri sa nachádza 18 pyramídových vrecúšok.

Zloženie hovorí o tom, zázvor má v tomto výrobku zastúpenie až 45 %, čo je najviac spomedzi všetkých testovaných produktov. Nasleduje jablko, regulátor kyslosti, pražený koreň čakanky, prírodné arómy, rooibos, koreň sladkého drievka, listy černíc, citrónová kôra, limetka, kvet bazy čiernej a medovka.

(Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Po zaliatí má čaj bledožltú farbu. Zdá sa nám to, alebo je vôňa naozaj mydlová? Trochu nám to totiž pripomína čistiaci prostriedok. Chuť je ostrá – presne podľa našich očakávaní. Nezdá sa nám však úplne zázvorová, cítime skôr akési korenie.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Zrozumiteľnosť informácií na obale: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Výsledok testovania

Mohli sme zhodnotiť 5 produktov čaju, v ktorých mal dominovať zázvor. Ten bol v jednotlivých výrobkoch zastúpený v rôznom pomere. Najmenej ho mala Babička Růženka, najviac Popradský. Paradoxne, ani jeden neobstál v chuti najlepšie. Subjektívne nám najviac chutil čaj od Teekane. Ten získal v celkovom súčte až 28 bodov, čo ho posúva na pomyselnú prvú priečku v našom teste. Naopak, najmenej bodov získala značka VelteTea. Tá stratila na víťaza až 9 bodov, čím sa dostala na posledné miesto.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Hľadali sme najlepší toastový chlieb: Takúto vôňu by sme naozaj nečakali!
(Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Ktorý výrobok najviac oslovil vás?

*Názory prezentované v uvedenom teste sú výlučne subjektívnym hodnotením redakcie a nepodliehajú komerčnej spolupráci. Hoci sa snažíme v každom teste obsiahnuť čo najviac produktov, článok nemusí obsahovať všetky výrobky dostupné na trhu v čase realizácie testu. Čitatelia môžu rovnako vyjadriť svoj názor na produkty v záverečnej ankete či v komentári.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame