TEST kečupov v skle: Najdrahší bol najkvalitnejší a chutil ako domáci

Test kečupov

Ako dopadol náš test kečupov v skle? (Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Základ tohto populárneho dochucovadla jedál vznikol v Ázii. Zloženie prvých európskych „kečupov“ obsahovalo napríklad hríby či orechy. Tieto ingrediencie by ste v dnešných fľaškách hľadali márne. Neskôr sa výrobu kečupov začali využívať paradajky a táto sladko kyslá omáčka sa stala súčasťou chladničky takmer každej domácnosti.

My sme sa v tomto teste rozhodli ochutnať päť rôznych kečupov balených v skle. Všímali sme si vôňu, farbu, chuť, zloženie a cenu. S niektorými sme boli veľmi spokojní a dali sa jesť aj samotné, ale našli sa aj produkty, z ktorých sme boli sklamaní. Výsledky testu uvádzame v abecednom poradí.

DM Bio paradajkový kečup 

  • Orientačná cena: 2,65 € (0,59 € na 100 g)
  • Hmotnosť: 450 ml

Tento výrobok mal jediný prívlastok Bio. Všetky suroviny v ňom, okrem morskej soli, pochádzali z ekologického poľnohospodárstva. Jediný mal taktiež v zložení na prvom mieste paradajky, vo forme zahustenej drene. Bol zo všetkých výrobkov najtmavší, ale aj najhustejší. Trocha ťažšie preto išiel z fľašky von.

Vďaka pridaným koreninám mal príjemnú škoricovú vôňu aj chuť, ktorá nemusí ulahodiť každému, hlavne deťom. Ide o poctivý kečup, ktorý si vieme predstaviť využiť aj pri varení v kuchyni miesto pretlaku. Pokiaľ išlo o cenu, tento produkt bol najdrahší.

Zloženie: zahustená paradajková dreň* 38%, voda, jablková šťava*, jablčný ocot*, morská soľ, kukuričný škrob*, paprika*, cibuľa*, cesnak*, muškátový oriešok*, zázvor*, klinčeky*, čierne korenie*, škorica (*z ekologického poľnohospodárstva)

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia. ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Test kečupov, DM
(Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Hamé Kečup sladký 

  • Orientačná cena: 1,89 € (0,38 € na 100 g)
  • Hmotnosť: 500 ml

Kečup sladký zodpovedá svojmu názvu. Na 100 g obsahuje 24,7 g cukru, čo je až štvrtina výrobku. V kyslo-sladkej chuti prevažuje tá druhá. U detí bol jedným z favoritov. V kombinácii s jedlom však išla sladkosť do úzadia a chuť bola vyvážená.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Nápad na rýchly obed či večeru z tortilly: Stačí ju len takto prekrojiť a naplniť

Zloženie: voda, zahustený paradajkový pretlak (140 g paradajok na 100 g kečupu), cukor, kvasný liehový ocot, zahusťovadlo: modifikovaný škrob, soľ, korenie, koreniaca prísada (výťažky korenia)

Naše hodnotenie

Zloženie ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita ⚫⚫⚫⚫⚪

Test kečupov, Hamé
(Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Kania Jemný kečup 

  • Orientačná cena: 1,50 € (0,29 € na 100 g)
  • Hmotnosť: 520 g

Na výrobku sa uvádza, že na 100 g bolo použitých 250 g paradajok. Vo výsledku to, žiaľ, necítiť. Vôňa sa nám zdala trocha chemická, nevábivá. Zo všetkých testovaných kečupov bol tento najredší. Najviac nás ale sklamala chuť. Umelá, mdlá, v ústach zanechala zvláštnu pachuť. Tento výrobok očaril najmenej dospelých aj deti. Nevyužili by sme ho ani pri varení, nakoľko si neboli istí, či nepokazí chuť celého jedla.

Zloženie: voda, paradajkový pretlak, cukor, kvasný ocot liehový, jedlá soľ, zemiaková vláknina, cibuľa, koreninový prípravok (extrakty korenín, antioxidant: kyselina askorbová)

Naše hodnotenie

Zloženie ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť ⚫⚪⚪⚪⚪
Konzistencia ⚫⚫⚪⚪⚪
Farba a vôňa ⚫⚫⚪⚪⚪
Obal ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita ⚫⚫⚫⚪⚪

Test kečupov, Kania
(Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Otma Kečup jemný 

  • Orientačná cena: 1,59 € (0,53 € na 100 g)
  • Hmotnosť: 300 g

Otmánek vzbudzuje podľa názvu aj obalu na prvý dojem pocit, že je určený pre deti. Očakávali by sme teda najlepšie zloženie. Aj pri tomto výrobku je na prvom mieste v zložení voda, na zahustenie bol použitý modifikovaný škrob. Oceňujeme, že oproti ostatným obsahuje polovičné množstvo soli. Chuť je jemná, nasladlá. K párkom alebo hranolčekom je to za nás príjemná voľba.

Zloženie: voda, zahustený paradajkový pretlak (140 g paradajok na 100 g kečupu), cukor, zahusťovadlo: modifikovaný škrob, kvasný liehový ocot, soľ, koreniny, koreniaca prísada (výťažky korenín)

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Kuchynské vychytávky z internetu: Naozaj fungujú?

Naše hodnotenie

Zloženie ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita ⚫⚫⚪⚪⚪

Test kečupov, Otma
(Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Tomata Kečup jemný 

  • Orientačná cena: 1,39 € (0,28 € na 100 g)
  • Hmotnosť: 500 g

Tento výrobok je balený tiež v skle, čo by sme ocenili, avšak celá fľaška je obalená ešte vo fólii. Je to zbytočný odpad, navyše plastový. Ako v jedinom je miesto cukru použitý lacnejší variant vo forme glukózového sirupu. Farba bola pekná, červená. Vôňa a chuť však mierne umelá, až tak nás neočarili. Plusový bod má tento výrobok za informáciu, že neobsahuje GMO suroviny. Tomata kečup vychádzal spomedzi ostatných najlacnejšie, teda 0,28€ na 100 g.

Zloženie: voda, paradajkový pretlak (142 g paradajok na 100 g kečupu), glukózový sirup, modifikovaný kukuričný škrob, jedlá soľ, ocot, extrakt z korenín

Naše hodnotenie

Zloženie ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť ⚫⚫⚪⚪⚪
Konzistencia ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs kvalita ⚫⚫⚫⚪⚪

Test kečupov, Tomata
(Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Ktorá z testovaných značiek kečupov vám najviac chutí?

Test kečupov
(Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Ako by sme zhrnuli naše testovanie kečupov v sklenených fľašiach?

Či už preferujete sladšiu chuť alebo výraznejšiu, korenistú, na trhu je toľko rôznych kečupov, že si vie vybrať naozaj každý. Nás najviac presvedčil ten z DM drogerie, zložením aj chuťou (22 bodov). Naopak, umelá pachuť pri výrobkoch značky Kania a Tomata nás skôr sklamala (15 a 16 bodov).

Ak si len predsa hovoríte, že máte príliš vyberavý jazýček, počkajte si na sezónu paradajok a spravte si túto pochutinu doma podľa svojho gusta. Pomôcť vám môže aj tento náš video recept alebo sa podeľte v diskusii o ten váš. Budete mať istotu, aké suroviny ste do výrobku dali a s chuťou sa môžete rôzne vyhrať.
 Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame