TEST mrazenej zeleniny: Ktorá polievková zmes mala najviac vody?

Je rozdiel v mrazenej zelenine? Zistili sme to v teste! (Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Stáva sa vám, že pri varení nemáte dostatok času, aby ste si očistili a nakrájali čerstvú zeleninu? V tom prípade máte určite aj vy v zásobe nejaké to vrecko s jej mrazenou náhradou. Je totiž vždy poruke a vyznačuje sa tiež jednoduchou prípravou. V našom teste sme si tentoraz posvietili na polievkové zmesi z mraziaceho boxu, ktoré sa v kuchyni využívajú naozaj často.

Ako sme testovali?

Produkty sme vždy odfotili hneď po otvorení obalu. Urobili sme tak z jednoduchého dôvodu. Tento postup sa nám zdal najobjektívnejší aj vzhľadom k tomu, že každá zmes mala uvedený iný čas prípravy. Následne sme sa zamerali na 6 hodnotiacich kritérií, ako je cena vs. kvalita, množstvo zeleniny, obal a ďalšie.

Tesco

Orientačná cena: 0,99 €
Hmotnosť: 450 g

Mrazená zelenina značky Tesco má 450 gramov. Kúpili sme ju za necelé euro, čo je podľa nás mimoriadne priaznivá cena. Obal tvorí klasické plastové vrecko s vyobrazenou zeleninou.

(Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Po rozbalení bola zelenina nakrájaná na malé kúsky. Dominoval v nej hrášok a páčilo sa nám, že nechýbal ani karfiol, pór alebo fazuľkové struky. Najviac však oceňujeme hlavičky ružičkového kelu. Výrobca na obale uvádza 9 druhov zeleniny, a to bez akýchkoľvek ďalších prísad. Zmes voňala príjemne. Po rozmrazení nebola plná vody, a po uvarení bola aj samotná chuť zeleniny v poriadku.

Naše hodnotenie:

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Pestrosť zeleniny: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Bretňanská

Orientačná cena: 0,79 €
Hmotnosť: 350 g

Druhým testovaným produktom bola Bretňanská zeleninová zmes. Oproti predošlému produktu vidíme rozdiel v cene aj v hmotnosti. Za produkt sme zaplatili o 20 centov menej, avšak dostali sme aj o 100 g menší podiel zeleniny.

(Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Obal nijako nevybočuje z očakávaní. Dozvedáme sa z neho, že produkt je vyrobený v Českej republike. Pri zložení výrobca uvádza iba tri druhy zeleniny – mrkvu, karfiol a brokolicu. Taktiež nie sú pridané žiadne ďalšie dochucovadlá či umelé prísady.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST zelených ľadových čajov skončil fiaskom: Našli sme umelé sladidlá aj čudné arómy

Pri príprave polievky by sme určite ocenili, ak by balenie obsahovalo viac druhov zeleniny. Tá je v tomto prípade nakrájaná iným spôsobom. Mrkva má podobu väčších koliesok.

Naše hodnotenie:

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Pestrosť zeleniny: ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

PRETO Radoma

Orientačná cena: 1,39 €
Hmotnosť: 400 g

Do nášho výberu sa dostala aj polievková zeleninová zmes od PRETO Radoma. Ak sa zameriame na cenu a hmotnosť, tak ide zatiaľ o najdrahší výrobok. Neodráža sa to však na celkovej váhe balíčka.

(Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Pri obale nie je čo vytknúť ani pochváliť. Výrobca uvádza, že vrecko obsahuje 7 druhov zeleniny – mrkvu, petržlen, rezanú fazuľku, kaleráb, karfiol, pór a ružičkový kel. Po rozbalení vidíme, že mrkva s petržlenom sú nakrájané na kocky, zatiaľ čo karfiol aj ružičkový kel je ponechaný vcelku. Takáto kombinácia sa nám páči. Po uvarení je chuť aj vôňa dobrá.

Naše hodnotenie:

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Pestrosť zeleniny: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Billa

Orientačná cena: 1,19 €
Hmotnosť: 350 g

Hlbokozmrazená polievková zmes značky Billa zaujme svojím výrazným žltým obalom. V rámci plastového materiálu však nejde o žiadny rozdiel oproti ostatným produktom. Potešilo nás, že výrobca uvádza množstvo zeleniny, ktoré sa nachádza vo vnútri.

(Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Po rozbalení sme na tanieri našli petržlen, baby mrkvu, karfiol, fazuľové struky, ružičkový kel, fazuľové struky a kaleráb. Celkovo išlo o sedem druhov zeleniny. Je to teda rovnako pestré množstvo ako v prípade predchádzajúceho produktu. Rozdiel však nachádzame pri cene aj hmotnosti. Za tento produkt sme zaplatili 1,19 €, čo je menej ako pri PRETO Radoma. Dostali sme však o čosi nižšiu hmotnosť výrobku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Názvy zeleniny: Zvládnete plný počet, alebo vás tromfnú aj malé deti?

Naše hodnotenie:

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Pestrosť zeleniny: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Vinica

Orientačná cena: 0,99 €
Hmotnosť: 350g

Posledným testovaným produktom bol ten od značky Vinica. Ani tu sme sa nedočkali výraznej zmeny pri obale. To však nehodnotíme ako negatívum, ide v podstate o štandard v tejto kategórii potravín.

(Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Polievková zmes Vinica nás pozitívne prekvapila svojou cenou. Produkt stál necelé euro a toto 350-gramové balenie podľa informácií na obale obsahuje 6 druhov zeleniny. Ako sme sa sami presvedčili po otvorení balenia, ide o baby mrkvu, karfiol, brokolicu, hrášok, petržlen alebo zeler a tiež fazuľové struky. Po uvarení vo vode mala zelenina dobrú konzistenciu, príjemnú chuť aj vôňu.

Naše hodnotenie:

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Pestrosť zeleniny: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Výsledok testovania

Iba výnimočne sa pri potravinách stáva, že jednotlivé výrobky majú veľmi vyrovnané vlastnosti a kvalitu. Pri mrazenej zelenine, ktorá je označená ako polievková zmes, sa to však naozaj udialo. Spomedzi 5 výrobkov je preto náročné určiť víťaza. Každý produkt ukrýval čistú a neochutenú zeleninu. Rozdiely sme nachádzali najmä v troch parametroch – v cene, hmotnosti balenia a pestrosti zeleniny.

Napriek tomu sa na pomyselnom prvom mieste umiestnil produkt od značky Tesco. Vďačí za to výbornej cene v pomere k hmotnosti a širokej palete zeleniny. Nech sa však už rozhodnete pre akýkoľvek z uvedených výrobkov, výrazný krok vedľa neurobíte ani pri jednom z nich.

(Zdroj: Plnielanu.sk/M)

Ako často využívate mrazenú zeleninu pri príprave jedál?


*Názory prezentované v uvedenom teste sú výlučne subjektívnym hodnotením redakcie a nepodliehajú komerčnej spolupráci. Hoci sa snažíme v každom teste obsiahnuť čo najviac produktov, článok nemusí obsahovať všetky výrobky dostupné na trhu v čase realizácie testu. Čitatelia môžu rovnako vyjadriť svoj názor na produkty v záverečnej ankete či v komentári.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame