TEST Hummus, pochúťka z cíceru: Je lepšia kupovaná alebo domáca?

Hummus, Test

Otestovali sme orientálnu pochúťku zvanú hummus (Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Keby sa na Strednom východe dopočuli, čo znamená slovo „humus“ v našom jazyku, zhrozili by sa. Náš humus totiž nemá s ich hummusom nič spoločné. Nad jedným krčíme nos, nad druhým nám tečú slinky. Možno aj preto občas radšej používame názov cícerová nátierka.

Vegánsky pokrm z cíceru očaril svet svojou jednoduchosťou, skvelou vyváženou chuťou a zdravotnými benefitmi. Hummus sa oplatí jesť keď máme problémy s trávením, vysoký cholesterol, potrebujeme doplniť železo alebo bielkoviny. Radi si ho dáme s krekrami, do sendviča a kvôli takému hummusu s falafelom a zeleninou pokojne vystojíme radu vo food courte.

Teraz, keď už máte humus zapísaný v nákupnom zozname, bolo by fajn vedieť, ktorý kúpiť. Alebo je lepšie urobiť humus doma? Čo keby ste sa namiesto premýšľania pozreli na náš test a odpovede budete mať hneď. Dozviete sa tip na najlepšiu cícerovú nátierku a k tomu ešte aj bonus, overený recept na domáci hummus.

Ako sme testovali?

Štyri značky, jeden produkt domácej výroby, jeden víťaz. Dnešný test bude napínavý. A tak trocha netradičný. Nie je zvykom zapojiť do testovania produkt z vlastnej produkcie ale pri hummuse to bolo priam žiaduce. Pripraviť domácu verziu dokáže každý, kto má mixér. Ostané už bežne dostať v obchodoch. V obchodoch ale nájdeme aj hotový hummus a dilema je na svete. Oplatí sa púšťať do domáceho hummusu? A bude vôbec chutný? Test bol ideálna príležitosť zistiť to.

Jeden kandidát teda nesie značku Domáci“ a ostatných sme objavili v regáloch. Pátrali sme konkrétne po klasickom hummuse bez príchute. Aby sme produkty hodnotili spravodlivo, ceny sme prepočítali na 100 g, vrátane nášho domáceho hráča. Zaujímali nás nutričné hodnoty a prelúskali aj zloženie aby sme zistili, čo okrem cíceru, tahini a cesnaku obsahuje. Značky mali možnosť navnadiť naše chuťové poháriky farbou a vôňou.

V najnáročnejšej disciplíne ale už nebol priestor na kamufláž. Zahájili sme útok lyžičkou, skúmali konzistenciu a chuťové vlastnosti. V druhom kole mal každý hummus možnosť predviesť, ako vychádza s krekrami. V záverečnej časti testu si súťažiaci mohli vylepšiť skóre v kategórii cena/kvalita. Alebo spadnúť o priečku nižšie.

Dm BIO Hummus 

 • Hmotnosť: 180 g
 • Orientačná cena za balenie: 2,45 eur (1,22 eur/100 g)

Dm drogéria ponúka rad bio produktov pod vlastnou značkou. Sterilizovaný Bio Hummus je balený do skla a neotvorené balenie nemusí byť v chlade. Ideálna svačinka tam, kde nie je chladnička. Tento hummus má trocha vyšší obsah tukov a málo bielkovín. Môže za to zloženie. Prvé tri hlavné zložky tvorí voda, 33 % cíceru a slnečnicový olej. Ďalej cesnak, olivový olej, rímska rasca, koncertrovaná citrónová šťava, koriander, paprika.

Nepotešilo nás, že nátierka obsahuje namiesto tahini iba sezam (2,5%). Kukuričný škrob a guarová múčka nemajú v humuse čo robiť. Plusom je kvalita použitých surovín. Po otvorení nás ovanula zvláštna vôňa, ktorú sme identifikovali ako zmes citrónu a koriandru. Koriander u niekoho navnadí chuťové bunky ale v našom prípade, bohužiaľ, zaženie chuť do jedla.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST krájaných paradajok z konzervy: Jedny sme rovno vyhodili do koša!

Hummus má na povrchu tmavý povlak, čo je prirodzený dôsledok sterilizácie. Na pohľad ale neláka. Konzistencia je hutná, chýba krémová textúra a trocha sa drobí. Niečo ako rozmixovaný cícer s trochou vody. Prvé dojmy nevylepšila ani chuť. Koriander urobil svoje, ale niekomu nevadí, tak sme privreli jedno očko. Hummus sa zle naberá krekrami, ale v tejto kombinácii chutí lepšie. Úprimne, Bio hummus nás sklamal.

Výživové údaje na 100 g:

 • Energetická hodnota: 251 kca
 • Tuky: 22 g
 • Sacharidy: 7,2 g
 • Bielkoviny: 3,8 g

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia:
Farba a vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Obsah živín: ⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚪⚪⚪

Hummus, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Lidl Hummus Guacamole 

 • Hmotnosť: 220 g
 • Orientačná cena za balenie: 1,69 eur (0,77 eur/100 g)

Lidl v poslednej dobe zaradil do ponuky veľa vegánskych produktov ale hummus je už dlhoročná stálica. Keďže aktuálne ponúka ochutené varianty, vybrali sme nátierku s guacamole, pri ktorej sa dá pohodlne ochutnať iba čistý hummus. Obsah živín v tomto prípade môžeme zhodnotiť iba orientačne. Vychádzame z toho, že bez avokáda by bol uvedený obsah kalórií aj tuku o niečo nižší.

Zloženie sme skúmali iba pri zložke, tvoriacej hummus. Tá predstavuje 77 % hmotnosti výrobku. Obsahuje to, čo má v humuse byť – cícer 41 %, sezamovú pastu 8 %, cesnak aj rímsku rascu. Okrem toho ešte vodu, repkový olej, soľ a kvasný ocot s kyselinou citrónovou. Hummus má svetlú farbu a príjemnú cesnakovú arómu. Je primerane hustý, krémový ale nie je úplne hladký. Po ochutnaní cítiť kúsky cíceru. Hummus je skvelo dochutený a je výborný aj s krekrami. Veľkým plusom je, že ani veľa nestojí.

Výživové údaje na 100 g:

 • Energetická hodnota: 230 kca
 • Tuky: 18,1 g
 • Sacharidy: 6,4 g
 • Bielkoviny: 6,2 g

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia:⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obsah živín: ⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Hummus, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Taverna Hummus Oriental 

 • Hmotnosť: 200 g
 • Orientačná cena za balenie: 2,39 eur (1,20 eur/100 g)

Na značku s výstižným názvom sme narazili vo viacerých obchodoch a vyvolala v nás pocit, že hummus bude ako z Jeruzalema. Ako prvá vec nás zarazila výrazne vysoká kalorická hodnota, obsah tuku aj sacharidov. Ešte že bielkovín je dosť. Zloženie taktiež nie je slávne. 37 % cíceru dopĺňa repkový olej, 14 % sezamovej pasty, soľ, kyselina citrónová a cesnak. Výrobok tiež obsahuje kyselinu sorbovú a oxid siričitý, ktoré sa používajú ako konzervanty.

Farba je trochu tmavšia, no vôňa lákavá. Konzistencia je už na pohľad riedka a keď sme balenie naklonili, obsah veselo plával po okrajoch. Asi to niekto prehnal s olejom. Aspoň, že bol bez hrudiek. Chuť nás skôr zmiatla, ako preniesla do Izraela. V prvom momente cítiť uspokojivú, možno trocha slanšiu chuť. Avšak po chvíli sa rozvinie podivná horkosť. Akoby sa niekto pomýlil a do hummusu primiešal citrónovú kôru, veľa citrónovej kôry. S krekrami to bola zábava. Hummus stekal a samozrejme skončil aj na tričku. Cena výrobku rozhodne nevypovedá o kvalite.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST ovsených vločiek: Ktorú značku by sme si už znova nekúpili?

Nutričné hodnoty: Energia / 354 kca, Tuky / 29 g, Sacharidy / 15,7 g, Bielkoviny / 8,3 g

Výživové údaje na 100 g:

 • Energetická hodnota: 354 kca
 • Tuky: 29 g
 • Sacharidy: 15,7 g
 • Bielkoviny: 8,3 g

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚪⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚪⚪⚪⚪
Konzistencia:
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obsah živín: ⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚪⚪⚪⚪

Hummus, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Tesco Hummus Classic 

 • Hmotnosť: 200 g
 • Orientačná cena za balenie: 1,69 eur (0,85 eur/100 g)

Aj Tesco ide s dobou a vytvorilo vlastnú značku vegánskych produktov. Hummus medzi nimi nesmie chýbať. Hummus classic má trocha vyšší obsah kalórií a tukov, ale aj viac bielkovín. Vyšší je aj podiel cíceru (53 %) a tahini (10 %). Zvyšok tvorí voda, rastlinný olej, kvasný ocot, kyselina citrónová, soľ a koreniny – tie nie sú špecifikované.

Hummus má peknú farbu a výrobca dostal originálny nápad. Nátierka vyzerá ako pieskové duny v púšti. Príjemná svieža vôňa nás uistila, že nejde o skutočný piesok. Textúra krému je hutnejšia, no nadýchaná a bez hrudiek. Hummus chutí dobre. Cícer vhodne dopĺňa jemne kyslastý podtón a soľou sa trafili tak akurát. Chýba nám ale troška cesnaku. Tesco Hummus určite stojí za vyskúšanie. O to viac, keďže patrí medzi cenovo dostupné značky.

Výživové údaje na 100 g:

 • Energetická hodnota: 256 kca
 • Tuky: 20 g
 • Sacharidy: 7,5 g
 • Bielkoviny: 7,4 g

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia:
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obsah živín: ⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Hummus, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Domáci hummus 

 • Hmotnosť: 350 g
 • Orientačná cena za balenie: 1,88 eur (0,54 eur/100 g)

Domáci hummus sme si pripravili presne podľa receptu, čiže neprispôsobovali svojim chutiam, Pozerali sme naň, akoby bol z obchodu. Výživové hodnoty sme ale museli vypočítať sami a sú možné mierne odchýlky. Aj tak nás prekvapilo, ako je na tom domáci hummus dobre oproti tomu kupovanému. Obsahuje najmenej tuku a najviac bielkovín.

Vďačí za to vysokému podielu cíceru a okrem tahini nie je pridaný žiadny iný tuk. Zloženie, ako to už u domácich výrobkoch býva, je prirodzene najlepšie. Obsahuje iba cícer, tahini, cesnak a ešte niekoľko prísad, ktoré nesmú v humuse chýbať. Veď uvidíte v recepte.

Hummus jemne vonia po cesnaku a rímskej rasci a má charakteristickú farbu cíceru. Textúra je nadýchaná, krémová a bez hrudiek. Iba sem-tam cítiť kúsky rasce. Orieškovú chuť cíceru dopĺňajú svieži citrón a výrazný cesnak. Keď sme doň začali máčať krekry, takmer celý zmizol. Domáci hummus sa oplatí aj po finančnej stránke – dostaneme viac za menej. Iba nesmieme zabudnúť, že je v chladničke.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Lahodné cestoviny s krémovou cícerovou omáčkou

Výživové údaje na 100 g:

 • Energetická hodnota: 168 kca
 • Tuky: 9 g
 • Sacharidy: 8,5 g
 • Bielkoviny: 11,4 g

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia:⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obsah živín: ⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Hummus, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Ako by sme zhrnuli naše testovanie hummusov?

Test hummusu bol zaujímavý nielen rozmanitosťou súťažiacich, ale aj prekvapivými zisteniami. Známy výrobca ani značka BIO vždy nezaručujú kvalitu a môžu priniesť sklamanie. O to väčšie, keď za produkt zaplatíme viac. Samozrejme, ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. Hummus Taverna a dm Bio majú určite svojich fanúšikov, no osobne by sme ich už viac nekúpili, ani keby boli v akcii.

O prvé miesto sa v našom teste delia domáci hummus a Hummus z Lidlu. Ak by sme mali predsa len rozhodnúť, domáci hummus je víťaz. A vôbec nie kvôli cene, ale z prostého dôvodu – viete, čo jete. Ak by nebol priestor na domácu výrobu a Lidl ďaleko, skočili by sme do  Tesca. A na záver konečne spomínaný recept na domáci hummus.

Ktorý z testovaných hummusov najviac chutí vám?

Bonus: Domáci klasický humus

Hummus sa pripravuje buď zo sušeného alebo sterilizovaného cíceru. Ak zvolíte prvý variant, na výsledok si počkáte. Cícer treba máčať minimálne 24 hodín a pomaly variť 2 – 3 hodiny, kým je úplne mäkký. To je prvý dôvod, prečo sú recepty z konzervovaného cíceru obľúbenejšie. Tým druhým je fakt, že hummus zo sušeného cíceru sa nemusí vždy vydariť. S plechovkou cíceru a pár trikmi bude váš hummus vždy nadýchaný a tak jemný, až hladí na jazyku.

Potrebujeme

 • 1 plechovku sterilizovaného cíceru
 • 2 lyžice sezamovej pasty tahini
 • šťavu z 1 citróna
 • 1 strúčik cesnaku
 • 1 lyžičku rímskej rasce
 • soľ

Postup

 1. Nálev z cíceru zlejeme do šálky a samotný cícer nasypeme do mixéra. Pridáme tahini, citrónovú šťavu a nakrájaný cesnak. Všetko rozmixujeme dohladka.
 2. Hummus môže mať teraz hustejšiu konzistenciu a niekto by pridal vodu alebo olej. Avšak zbytočne, keď máme nálev z cíceru. Hummus je vďaka nemu našľahaný, krémový a chuť cíceru je výraznejšia. Nálev prilievame podľa potreby – trocha pridáme, premixujeme, skontrolujeme konzistenciu a postup opakujeme, kým docielime ľahkú polotuhú textúru. Myslíme na to, že hummus v chladničke ešte mierne stuhne.
 3. Ďalšou dôležitou ingredienciou je rímska rasca. Rímska rasca prepožičia pokrmu nezameniteľnú arómu a chuť orientu. Pridajte ju na záver, ešte raz krátko premixujete a ochutnajte. Ak treba, dosoľte. Nátierku nikdy nesoľte bez toho, aby ste ochutnali. Nálev z cíceru môže byť slanší a hummus dostatočne dochutí. Domáci hummus vydrží v chlade 7 – 10 dní.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame