TEST Ochutnali sme ovsené mlieka: Známa značka šokovala zložením, o favoritoch rozhodla aj cena

Test ovsených nápojov

Náš test ovsených nápojov vám uľahčí nakupovanie (Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Rastlinné mlieka, či skôr rastlinné nápoje nahrádzajú ich živočíšny ekvivalent nejaký ten rôčik. Prvá továreň na takéto produkty vznikla pred vyše sto rokmi a vyrábali sa tu výrobky zo sóje. Odvtedy trh rástol a dnes na ňom nájdete náhrady mlieka na rastlinnej báze z kokosu, ryže, pohánky, mandlí či ovsa.

My sme sa rozhodli otestovať chuť a ďalšie vlastnosti práve posledného z vymenovaných. Zaujímala nás ďalej farba produktu, vôňa, cena, zloženie a celkový dojem. Ak pijete ovsené nápoje, určite ich typickú špecifickú chuť poznáte. Tá nebola pri všetkých testovaných produktoch rovnaká. Ako na nás pri rôznych značkách pôsobila? Prečítajte si v nasledujúcich výsledkoch (uvádzame ich v abecednom poradí).

Alpro Ovsený nápoj nesladený

Orientačná cena: 2,65 € za liter

Spomedzi všetkých produktov bol tento najdrahší, a mal aj najrozporuplnejšie výsledky. Kým jeden ochutnávač ocenil vanilkovú vôňu a plnú chuť, ďalší tomuto výrobku vytkol mdlosť, bezvýraznosť a zloženie. Alpro obsahoval najmenej percent ovsa a okrem soli a oleja aj uhličitan vápenatý a stabilizátor. Tieto látky ostatné výrobky neobsahovali. Na druhej strane, ovsený nápoj bol obohatený o vitamíny B2, B12 a D2, ktoré boli taktiež jedinečné, čo sa týka porovnania s druhými. Ako jediný nemal prívlastok bio.

Zloženie: Ovsená zložka (pitná voda, ovos 8,7 %), rozpustná kukuričná vláknina, slnečnicový olej, uhličitan vápenatý, morská soľ, stabilizátor (guma gellan), vitamíny (B2, B12, D2)

Ovsený nápoj
(Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

dmBio Ovsený nápoj Natur

Orientačná cena: 1,95 € za liter

Pri tomto produkte sme ocenili praktické otváranie. Stačilo otočiť uzáverom. Nestalo sa nám teda, že by sme sa obliali, čo sa niekedy prihodí pri otváraní krabice pomocou plastovej slučky. Vôňa bola neutrálna. Chuť sladká, intenzívna so smotanovým podtónom. Tento produkt si chválili všetci, ktorí ochutnávali. Zloženie bolo jednoduché, len tri ingrediencie.

Zloženie: Voda, celozrnný ovos (11 %), slnečnicový olej, jedlá morská soľ

Ovsený nápoj
(Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Kaufland Organic Oat Drink

Orientačná cena: 1,19 € za liter

Vlastná značka reťazca Kaufland prináša v krabici ovsený nápoj s 12 % podielom ovsa. Zo všetkých testovaných produktov bol najsladší a chuťovo najvýraznejší. Dospelí to až tak neocenili, ale pre deti bol práve kvôli presladenej chuti favoritom. Ak nemáte radi príliš sladké veci, tento váš až tak neočarí. Zaujme však svojou cenou, oplatil sa najviac.

Zloženie: Pitná voda, ovos (12 %), slnečnicový olej, morská soľ

Ovsenný nápoj
(Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Lidl Milboa Bio Organic Hafer Drink

Orientačná cena: 1,29 € za liter

Nápoj z Lidla mal typickú ovsenú vôňu. Zaujal nás mierne nasladlou, ale príjemnou chuťou. Práve v tomto rastlinnom mlieku sme najviac cítili ovos z chuti aj vône. Cena je jednou z tých nižších. V kombinácii s celkovým dojmom tento výrobok nesklame.

Zloženie: Pitná voda, ovos (10 %), slnečnicový olej, jedlá soľ

Ovsený nápoj
(Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

The Bridge Bio Oat Drink Natural

Orientačná cena: 2,35 € za liter

Tento produkt obsahoval v sebe najvyšší podiel ovsenej zložky. Deťom chutil najmenej, kvôli jeho nie príliš výraznej chuti. Dospelí, naopak, siahli po ňom ako po svojom favoritovi. Nápoj mal plnú, mierne sladkú chuť. Celkový dojem bol veľmi príjemný, aj keď cenovo patril k tým drahším.

Zloženie: Pramenitá voda, ovos (14 %), slnečnicový olej, olej zo svetlice farbiarskej, jedlá morská soľ

Ovsený nápoj
(Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Nahradiť mlieko živočíšneho pôvodu niečím rastlinným sa ľudia rozhodnú z rôznych dôvodov. Môže ísť o intoleranciu na bielkovinu kravského mlieka či neznášanlivosť na laktózu. A niekto skrátka len chce zaradiť do svojho jedálnička viac rastlinných produktov či zmierniť dopad svojich návykov na životné prostredie. Rastlinným nápojom treba dať určite šancu. Vďaka rozmanitosti druhov a z toho vyplývajúcich chutí si nájde tú svoju takmer každý. Využitie pri tom majú také isté ako klasické mlieko. Do nápojov, pri varení či na pečenie. Ak chcete ušetriť a radi si robíte veci sami, skúste si takéto rastlinné mlieko vyrobiť doma. Je to celkom jednoduché. Inšpirujte sa napríklad aj týmito návodmi.Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame