Trápia vás tiky v oku alebo kŕče bez príčiny? Na vine môže byť rad zdravotných komplikácií

Svaly, ktoré majú na starosti pohyb určitej časti vášho tela, môžu niekedy vstúpiť do štrajku (Zdroj: Freepik/zzbfoto)

Tik v oku alebo kŕč v lýtku nie je život ohrozujúci stav, no určite nejde o nič príjemné. Nečakané zášklby svalov môžu signalizovať ochorenie, ale aj bežné preťaženie. Stačí zmeniť zopár drobností vo vašej dennej rutine a problémy môžu len tak odznieť. Čo tento stav spôsobuje a ako si od neho rýchlo uľaviť?

Klasické preťaženie

Svaly, ktoré majú na starosti pohyb určitej časti vášho tela, môžu niekedy vstúpiť do štrajku. Kým niektoré ovládate vedome, iné (ako napríklad tlkot srdca či dýchanie) neovplyvníte. Každý z nich sa však môže preťažiť, čo sa prejavuje zášklbmi, pulzovaním alebo samovoľným pohybom.

Zášklby v oku nie sú ničím výnimočným. Váš zrak využívate na dennej báze, preto sú bežné ako tie, ktoré sa objavujú ako svalové kŕče v nohách po fyzickej aktivite. Ich príčina nie je zrejmá, no ovplyvniť ich môžete aj vy svojou životosprávou.

Na toto pozor

Tik a mykanie svalov v hornom alebo dolnom viečku sú síce nepríjemným stavom, ktorý po pár minútach ustúpi, no nie vždy ho treba brať na ľahkú váhu. Najčastejším spúšťačom môže byť práve všade prítomný stres, ale tiež neresti ako fajčenie, nadbytok kofeínu či vonkajšie vplyvy ako prievan či ostré svetlo.

Hoci výskyt príznakov nemusí znamenať nič vážne, pozornosť tomuto stavu venujte vo chvíli, kedy trvá nepretržite niekoľko dní. Vtedy je potrebné vyšetrenie zraku, kde lekár určí, či ide len o banalitu ako syndróm suchého oka, či o niečo vážnejšie, napríklad nervovú poruchu či sklerózu multiplex.

Bežné príčiny

Medzi najčastejšie faktory, ktoré majú na svedomí tento zdravotný problém, patria tieto aspekty:

  • Nadmerný stres – Stres je spúšťačom mnohých ochorení v dnešnej dobe. Má na svedomí banality ako bolesť hlavy alebo nespavosť, no môže vplývať aj na napätie a bolesť svalov. Prvou pomocou je užitie magnézia, z dlhodobého hľadiska si doprajte relaxačnú masáž ako prevenciu.
  • Nedostatočná hydratácia – pitný režim je základom zdravého tela. Proti nepríjemným tikom a kŕčom viete bojovať aj týmto spôsobom. Odporúča sa piť aspoň 8 pohárov čistej vody, sladené nápoje a káva sa do pitného režimu nepočítajú. Pite aj vtedy, keď nie ste smädný – smädom telo reaguje až vtedy, keď je neskoro.
  • Nízka hladina minerálov v krvi – pre správnu funkciu nervového systému potrebujete pravidelne dopĺňať draslík a horčík. Ich nedostatok v tele sa prejavuje častými kŕčmi. Nízku hladinu minerálov si telo spôsobuje samo – prichádzate o ne ak ste vyčerpaní, najmä po nadmernej fyzickej námahe a cvičení. Taktiež na ich hladinu vplývajú aj niektoré lieky.
  • Nadbytok kofeínu – života budič, bez ktorého si mnohí nedokážu predstaviť deň, dokáže spôsobiť svalové zášklby v rôznych častiach tela. Ak pijete viac ako 3 kávy denne, môže to byť skôr na škodu.
  • Nedostatočný spánkový režim – odborníci odporúčajú aspoň 7 až 8 hodín spánku denne každému dospelému človeku. Medzi prvé príznaky nedostatočného spánkového režimu patria práve bolesti svalov, tuhnutie končatín či tik v oku.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Udržte svoj mozog vo forme: Tieto faktory prospievajú jeho správnej činnosti

Pomôžte si ochranou očí

Pri výskyte tohto nepríjemného stavu stačí obmedziť niektoré návyky (či zlozvyky), ktoré vás dokážu oslobodiť. Taktiež je skvelou prevenciou pravidelné nosenie okuliarov – v prípade, ak nemáte dioptrické, odporúčame siahnuť po okuliaroch proti modrému svetlu, ktoré pomôžu namáhaným očiam pri sledovaní akejkoľvek digitálnej obrazovky.

V neposlednom rade nezabudnite nosiť slnečné okuliare v čase, keď sa pohybujete po vonku, pretože UV žiarenie môže tiež spôsobiť únavu očí.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame