Zbavte sa úzkosti: Ktoré potraviny by ste mali viac konzumovať, ak chcete byť v psychickej pohode?

Losos ovocie a zelenina

Losos je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú zdravie mozgu a môžu zlepšiť symptómy úzkosti či depresie (Zdroj: Freepik/freepik)

V predchádzajúcom článku sme si povedali o novom výskume, ktorý zistil, že huby podporujú znižovanie depresie a úzkosti. Okrem nich však existujú aj ďalšie potraviny s podobným efektom. Amy Shapiro, konzultantka a zakladateľka Real Nutrition, organizácie venujúcej sa zdravej výžive, odporúča niekoľko prísad, ktoré môžete zahrnúť do svojho jedálnička, aby ste sa cítili čo najlepšie:

Losos

Podľa Shapiro je losos bohatý na omega-3 mastné kyseliny, o ktorých je známe, že znižujú zápal, podporujú zdravie mozgu a môžu zlepšiť symptómy úzkosti či depresie.

Harmanček

Šálka harmančekového čaju pred spaním vás po náročnom dni určite upokojí. „Harmanček obsahuje antioxidanty, ktoré regulujú neurotransmitery súvisiace s náladou v mozgu, ako je GABA, dopamín a serotonín,“ hovorí Shapiro.

Horká čokoláda

Väčšina z nás dáva prednosť mliečnej, chutnejšej pochúťke, no tým sa ale oberáme o výživné zložky, na ktoré je bohatá práve tmavá čokoláda. Obsahuje flavonoidy, čo sú antioxidanty zvyšujúce prietok krvi do mozgu. Okrem toho zlepšujú bunkovú signalizáciu, čo pomáha mozgu adaptovať sa na stres rýchlejšie a ľahšie.

Morčacie mäso

Určite ste už počuli o sérotoníne, hormóne, ktorý prispieva k pocitu pohody a šťastia. Shapiro prezradila, že ak sa po konzumácii morky cítime lepšie, je to preto, lebo morčacie mäso „je bohaté na tryptofán, aminokyselinu, ktorá sa v mozgu premieňa na serotonín, čím podporuje upokojenie a relaxáciu.“

Potraviny bohaté na probiotiká

Probiotiká hrajú dôležitú úlohu nielen pri zlepšovaní nášho mikrobiómu, ale aj pri regulácii nálady. To znamená, že zdravie našich čriev a naša duševná pohoda spolu úzko súvisia. Shapiro preto odporúča jogurt a fermentované potraviny, ako je napríklad kyslá kapusta.Zdroj: plnielanu.sk, wellandgood.com
Odporúčame