Ako prať plavky, aby si udržali tvar a nevybledli? Spoznajte 6 pravidiel, s ktorými sa to podarí

pravidlá ako prať plavky

Správna starostlivosť predĺži životnosť plaviek (Zdroj: Unsplash/Content Pixie)

Spôsob ako prať plavky je rozhodujúcim faktorom, vďaka ktorému môžete predĺžiť ich životnosť. Je jedno či ich nosíte na záhrade alebo na pláži, počas letnej sezóny dostanú plavky zabrať. Teplo, intenzívne slnečné lúče, chlórovaná voda alebo tá slaná, všetky tieto faktory vplývajú na materiál, z ktorého sú vyrobené.

Rovnako tak aj opaľovacie krémy a oleje zanechávajú mastné škvrny, ktoré nie je ľahké vyprať. Okrem toho, plavky sú vyrobené zo syntetických materiálov náchylných na žmolkovanie alebo zachytávanie zápachu. Našťastie, poznáme niekoľko jednoduchých trikov, s ktorými budú plavky ako nové po dlhý čas.

Ako prať plavky, aby sme predĺžili ich životnosť?

Odborníčka na textil a odborná asistentka Preeti Arya pracuje na Technologickom inštitúte módy v meste New York a podelila sa o cenné rady.

1. Plavky opláchnite pred aj po plávaní

Opláchnuť plavky v čistej vode po plávaní v mori alebo v chlórovanom bazéne by malo byť samozrejmosťou. Nielenže, to pomáha odstrániť niektoré chemikálie, ale aj soľ a piesok, ktoré by mohli poškodiť vlákna plaviek. Minimálne rovnako je podstatné opláchnuť ich aj pred tým, ako do vody vstúpime.

Látky obsahujú polyméry, ktoré sú navrhnuté tak, že majú schopnosť sa natiahnuť a stiahnuť späť. A aj keď sú odolné, dlhodobé vystavenie vode obsahujúcej soli alebo chlór polyméry rozkladá a tkanina stráca pružnosť. Arya povedala: „Keď najskôr opláchnete plavky, štruktúra vlákien v materiáli sa naplní sladkou vodou a preto bude nasávať menej slanej alebo chlórovanej.“

2. Po každom nosení plavky okamžite ručne a jemne preperte v studenej vode

Určite si nenechávajte zabalené v plastovom vrecku alebo zahrabané na dne koša na bielizeň. Namáha to tkaninu, ale tiež podporuje rast plesní a udržiava prostredie vhodné na rozvíjanie zápachu. Po každom použití ich treba preprať v malom množstve jemného pracieho prostriedku, aby sa odstránili soli, minerály a chemické zložky usadené v tkanine.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chcete vedieť, ako pripraviť tú najlepšiu karamelizovanú cibuľku? S našimi trikmi sa zakaždým podarí!

3. Po vypraní plavky nežmýkajte

Radšej ich položte na uterák a jemne zrolujte, aby mohol absorbovať prebytočnú vodu. Pri sušení sa vyhýbajte sušičke aj priamym slnečným lúčom, nadmerné teplo poškodzuje elasticitu vlákien. „Vlhkosť, teplo a slnečné žiarenie sú veľmi dobrým receptom, ako rozbiť polymérové reťazce, ktoré tvoria materiál,“ poznamenala Arya.

žena v plavkách
Plavky opláchnuté vodou pred aj po plávaní dlhšie vydržia bez zmeny tvaru (Zdroj: Pexels/Armin Rimoldi)

4. Vyperte škvrny z opaľovacích prípravkov

K problematike škvŕn sa Arya vyjadrila: „Polyméry v tkaninách plaviek majú zvyk zadržiavať škvrny na báze oleja. Ak na materiál nanesiete čokoľvek na báze oleja, priľne k tkanine.“ Našťastie väčšina škvŕn sa dá odstrániť jemným čistiacim prostriedkom. Vopred je dobré ich predprať mydlom na škvrny a vyprať vo vlažnej vode.

5. Prevencia je najlepším liekom na zápach

V tomto prípade platí, že čím skôr plavky operiete, tým väčšia bude šanca, že nebudú zapáchať. Dôležité je vyprať ich vhodným pracím prostriedkom a neodkladať túto povinnosť na neskôr.

6. Vyhnite sa žmolkovaniu plaviek

Ak si myslíte, že menšie žmolky odstránite odžmolkovačom na oblečenie, radšej si to ešte premyslite. „Keď použijete odstraňovač žmolkov, povedie to k ešte väčšiemu žmolkovaniu, pretože tým riedite materiál“, vyjadrila sa Arya. Jediný spôsob, ako sa vyhnúť tvorbe žmolkov na oblečení je, vyhýbať sa sedeniu na miestach ako sú cementové obruby bazénov alebo skalnaté pláže. Na sedenie vždy radšej používajte aj uterák.

S našimi tipmi, ako prať plavky, urobíte pre plavky to najlepšie, čo môžete. Zárukou vám bude elastický materiál, ktorý drží tvar aj farby a vy ich tak nebudete musieť meniť každú sezónu. Ak chcete plavky po sezóne odložiť, vyprané ich uskladnite do krabice s otvorom alebo do priedušného vrecka na bielizeň.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Domácej zmrzline sa nič nevyrovná: Poznáme 3 spôsoby, ako ju pripraviť bez zmrzlinovača!

Darí sa vám plavky zachrániť aj pre ďalšiu sezónu alebo musíte dokupovať vždy nové?

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, nytimes.com
Odporúčame