Chcete vedieť, ako pripraviť tú najlepšiu karamelizovanú cibuľku? S našimi trikmi sa zakaždým podarí!

Karamelizovanou cibuľkou môžete dochutiť množstvo jedál (Zdroj: Pixabay/emotionsdebeaute)

Karamelizovaná cibuľka sa hodí k mnohým jedlám a dodá im ten správny šmrnc. Či už ju pridáte ku grilovanému mäsu, sendvičom, bryndzovým haluškám alebo do polievky, určite neoľutujete. A hoci si príprava dokonalej karamelizovanej cibuľky vyžaduje čas, výsledok stojí za to.

Tipy na prípravu

Pripravte si celé množstvo nášho receptu: Ak už sa chystáte stráviť hodinu miešaním a sledovaním cibule, urobte si radšej väčšie množstvo. Hotová cibuľka vydrží vo vzduchotesnej nádobe v chladničke až týždeň. Môžete si ju dokonca zamraziť vo formičkách na ľad a použiť neskôr. V mrazničke bez problémov vydrží aj dva mesiace.

Vyberte si správnu panvicu: Panvice s nepriľnavým povrchom sa hodia skôr na prípravu palaciniek a vajec, no keď chcete pripraviť karamelizovanú cibuľku, nie sú najlepšou voľbou. Spomaľujú totiž proces karamelizácie. Siahnite radšej po väčšej, hlbšej panvici s priemerom aspoň 30 cm, vyrobenej z liatiny alebo nehrdzavejúcej ocele.

Správna panvica zaistí, že sa bude vlhkosť z variacej sa cibule dobre odparovať. Cibuľa bude mať navyše výraznejšiu chuť, pretože sa jej hnednutie začína na dne panvice, čím sa postupne vytvorí chutný nános, ktorý do nej jednoducho primiešate. Pokiaľ chcete urobiť menšie množstvo cibule, môžete použiť aj menšiu panvicu. Napríklad na 3 cibule postačí aj 25-centimetrový priemer.

Nakrájajte cibuľu na približne rovnaké kúsky: Ak budú mať kúsky cibule skoro rovnakú veľkosť, rovnomernejšie sa skaramelizujú. Jednotlivé vrstvy cibule od seba následne oddeľte.

Vďaka rovnakým kúskom sa cibuľa rovnomernejšie pripraví (Zdroj: Freepik/8photo)

Cukor pridávať nemusíte: Výsledkom pridania cukru bude príliš sladká chuť cibule. Počas samotnej karamelizácie sa z cibule uvoľní dostatok cukru, vyžaduje si to však tú správnu teplotu a čas. Pokiaľ však máte radi sladšiu cibuľu, môžete pridať 2 ČL cukru päť minút pred dokončením. Na dosiahnutie sladkokyslej chuti, sa v takomto prípade hodí pridať zároveň s cukrom aj 1 – 2 ČL balzamikového octu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nadčasové biele tenisky: Poznáte jednoduché tipy, ako ich vyčistiť bez námahy, aby žiarili opäť ako nové?

Sódu bikarbónu nepoužívajte: Hoci sa pridaním sódy bikarbóny proces karamelizácie urýchli, znehodnotí jej výslednú chuť a konzistenciu. Sóda bikarbóna oslabí pektíny, ktoré držia bunky cibule pohromade a tak namiesto jednotlivých, zlatistých kúskov cibule, získate nevzhľadnú bledú hmotu. Chutiť potom bude horkasto a zvláštne.

Dodržte požadovaný čas: Aby ste dosiahli jemnú cibuľku skaramelizovanú do zlatohneda, mali by ste ju opekať 50 – 80 minút. Celkový čas ale závisí od veľkosti panvice, od toho, na aké veľké kúsky ste cibuľu nakrájali a na teplote vášho sporáka.

Na konci zvýšte teplotu: Kým sa cibuľka karamelizuje, teplota varu by mala byť na nízkom alebo slabšom strednom stupni, aby sa nepripálila. Keď však zhnedne a zjemnie, pridajte výkon na strednú teplotu a dobre ju odspodu premiešajte. Cibuľa sa vďaka tomu trochu viac skaramelizuje predtým, ako ju odstavíte.

Aká cibuľa je najlepšia, na čom ju pripraviť a k čomu sa hodí?

Výber cibule je na vás, pretože na karamelizovanie sa hodia všetky druhy. Zvoliť si môžete klasickú bielu, červenú aj šalotku alebo ich zmiešať, čím získate rôzne chutné varianty.

Karamelizovaná cibuľka sa dá pripraviť na všetkých druhoch tuku, dokonca aj na orechových olejoch. Vybrať si môžete napríklad maslo, ktoré dodá cibuli bohatšiu chuť. Navyše dokáže urýchliť proces hnednutia a na cibuli sa vytvorí krajšia glazúra.

Karamelizovanou cibuľkou môžete obohatiť rôzne druhy pokrmov. Pridajte ju napríklad do dipu, do francúzskej polievky, či k cestovinám. Chutná je aj v omelete, praženici alebo frittate. Za vyskúšanie stojí použiť ju ako surovinu na obloženie domácej pizze. Tvorí tiež neoddeliteľnú súčasť hamburgerov a sendvičov.

Na karamelizovanú cibuľku potrebujeme

  • 2 PL vybraného oleja alebo masla
  • 4 stredne veľké, nakrájané cibule
  • ½ ČL soli
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nálev zo zaváraných uhoriek nevyhadzujte: Takto sa dá ešte použiť!

Postup

Cibuľu prepoľte a nakrájajte na rovnomerné, tenké kúsky. Olej rozohrejte v panvici na strednej teplote a cibuľku restujte 5 minút, alebo kým nezačne mäknúť.

Cibuľu nechajte 5 minút podusiť (Zdroj: Youtube/Food Network)

Osoľte, znížte teplotu na nižší stupeň a varte 50 až 80 minút. Každých pár minút cibuľu premiešajte. Hotová cibuľka bude mäkká a skaramelizovaním nadobudne zlatistú hnedú farbu.

Pokiaľ by sa cibuľa začala lepiť na dno panvice, znížte ešte teplotu. Ak by sa zdalo, že začína prihárať, pridajte do nej za lyžicu vody a vareškou dobre zoškriabte zhnednuté dno. Vodu môžete pridávať zakaždým, keď to bude potrebné.

Hotová cibuľa má zlatohnedú farbu (Zdroj: Youtube/FoodNetwork)

Ak cibuľka ani po 50-tich minútach nezhnedne, môžete proces trochu urýchliť tým, že pridáte teplotu. Nezabudnite cibuľu miešať, aby sa nepripálila.

Hotovú cibuľku môžete dochutiť soľou a korením.

Tip: Na menšie množstvo receptu môžete tri cibule pripraviť na 1,5 PL tuku.


Pripravujete si aj vy karamelizovanú cibuľku?

Zdroj: plnielanu.sk, seriouseats.com, loveandlemons.com
Odporúčame