Tieto dve ingrediencie máte zaručene doma aj vy: Spoznajte skrytú silu citróna a soli!

citrón a soľ na doske na krájanie

Citrón a soľ sú skvelými spoločníkmi do kuchyne (Zdroj: Gettyimages)

Praktické tipy a triky do domácnosti nikdy nie sú na škodu. Vedeli ste, že v každej kuchyni sa skrýva dvojica skvelých pomocníkov, ktorých môžete využiť takmer na všetko? Soľ a citrón využijete pri čistení a rôznych ďalších aktivitách. Vybrali sme pre vás niekoľko z nich!

Čistenie drezu

Nerezové drezy možno zmeniť z matných a na čisté a žiarivé pomocou citrónu a soli. Kyselina citrónová odstráni špinu a soľ pomôže pri čistení. Nasypte na umývadlo trochu soli. Vytlačte citrónovú šťavu a potrite celý drez citrónovou kôrou. Nechajte pôsobiť 20 minút a následne očistite teplou vodou.

čistenie drezu soľou a citrónom
(Zdroj: Freepik/Rhjphotoandilustration)

Vrátia život medi aj nehrdzavejúcej oceli

Citrón a soľ odstránia z medi matný a opotrebovaný povrch. Citrón prekrojte na polovicu. Ponorte ho do soli a pomaly rozotrite na medený hrniec, ktorý chcete vyleštiť. Očistite vodou a budete vidieť okamžitý lesk a premenu starého hrnca na nový. Podobným spôsobom môžete očistiť aj nehrdzavejúcu oceľ.

Fľaky od kávy

Citrón a soľ účinkujú ako zázrak na odstránenie škvŕn od kávy a čaju vo vnútri šálok aj na látke. Do zafarbeného pohára pridajte trochu soli. Vytlačte trochu citrónovej šťavy a potrite citrónovou kôrou. Nechajte pôsobiť 20 minút a potom opláchnite vodou. Pokiaľ sa chystáte na boj so škvrnami, posypte trochou soli znečistenú oblasť látky. Potrite citrónom a nechajte chvíľu pôsobiť. Následne vyperte.

kávové škvrny na tričku
Citrón a soľ si poradia aj s kávovými fľakmi (Zdroj: Gettyimages)

Zbavia zápachov

Citrón a soľ je možné použiť na dezinfekciu dosiek na krájanie. Soľ je vynikajúca na odvádzanie vlhkosti a baktérií z vašich dosiek na krájanie a citrón pomáha k príjemnej aróme. Dosku na krájanie posypte trochou soli. Nakrájajte citrón na polovicu a vytlačte šťavu na dosku. Dosku na krájanie potrite citrónovou kôrou. Nechajte pôsobiť 15 minút a opláchnite vodou.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, instructables.com
Odporúčame