Zbavte sa ovisnutých viečok: Dá sa to aj bez skalpela, skúste tieto veci!

Žena s uhorkou na oku

Ako na ochabnuté očné viečka? (Zdroj: GettyImages)

Ochabnuté, spadnuté a ovisnuté očné viečka označované ako ptóza, trápia mnoho ľudí po štyridsiatke. Ide nielen o kozmetický, ale aj zdravotný problém, ktorý sa rieši chirurgicky. Skalpelu sa však pri troche námahy dá vyhnúť. Zistite, ako.

Pokles viečok má čiastočne na svedomí genetika, preto sa u niekoho môže objaviť aj skôr. V podstate však ide o prirodzený prejav starnutia, spôsobený úbytkom tukového tkaniva a kolagénu z pokožky a ochabnutím očných svalov. Koža v oblasti horných a dolných viečok je veľmi tenká a pritom mimoriadne zaťažená, preto sa vek často prejaví predovšetkým na nej. Nedostatok podporných tkanív má na svedomí hlboké vrásky, vačky pod očami, aj vznik kožných nadbytkov až previsov najmä na horných viečkach.

Smutný výraz aj bolesti hlavy

Estetická stránka problému trápi najmä ženy. Padajúce viečka totiž tvári dodávajú smutný a zachmúrený výraz, a tým pridávajú roky. Ak je však horné viečko výraznejšie ovisnuté, obmedzuje navyše rozsah zorného poľa a videnie človeka. Výsledkom sú potom časté bolesti očí či hlavy. Radikálnym riešením problému je korekcia viečok – blepharoplastika. Kým sa však rozhodnete zveriť do rúk plastického chirurga, oplatí sa vyskúšať neinvazívne metódy v podobe domácich tipov a cvikov, ktoré môžu pokles viečok zlepšiť a spomaliť.

Vychladené čajové vrecúška

Čajová terapia zmierňuje opuchy, zjemňuje črty okolo očí a mierne redukuje vrásky. Stačí čajové vrecúška zaliať malým množstvom vody aby zvlhli, a potom ich schladiť v chladničke. Vychladené vrecúška si priložte na oči na 15 až 20 minút. Ideálne je použiť harmančekový čaj, pretože harmanček má protizápalové účinky a blahodarne pôsobí aj na ochabnuté viečka. Vhodný je aj zelený či čierny čaj, ktorý obsahuje kofeín.


Mohlo by vás zaujať: Dajte zbohom padnutým viečkám a zachmúrenému pohľadu: Bezbolestný zákrok a bude z vás mladica!


Vaječné bielka napnú pokožku

Na suché a čisté viečka naneste malé množstvo vaječného bielka a počkajte, kým nezaschne. Nechajte chvíľu pôsobiť a umyte studenou vodou. Vaječné bielka spevňujú a napínajú pokožku. Výsledok uvidíte prakticky okamžite.

Uhorka rozžiari

Ak chcete mať pleť okolo očí rozžiarenú a sviežu, priložte si na zvreté viečka plátok uhorky a 20 minút oddychujte. Uhorka je bohatá na prírodnú kyselinu askorbová a kyselinu kávovú, ktoré bránia zadržiavaniu vody. Tým zmenšujú alebo odstraňujú opuchy. Okrem toho sa vám uhorka postará aj o udržanie mladistvej pokožky, má doslova liftingové účinky.

Zemiaky namiesto uhorky

S opuchnutými viečkami si hravo poradia aj zemiaky, ktoré navyše dokážu eliminovať aj tmavé kruhy pod očami. Postup je rovnaký ako v prípade uhoriek. Plátky zemiakov si priložte na oči a relaxujte. Inou možnosťou je zemiak nastrúhať, zabaliť do bavlnenej vreckovky a tú si potom jemne priložiť na oči.

Studené obklady

Chlad zmierňuje opuchy, preto vám na ochabnuté viečka dobre poslúžia aj studené obklady. Ľad by ste však nemali používať, pretože pokožka očí je mimoriadne citlivá. Postačí namočiť vreckovku alebo vatové tampóny do chladnej vody a na chvíľu vložiť do chladničky. Nechajte na očiach pôsobiť aspoň 10 minút.


Mohlo by vás zaujať: Túžite vyzerať mladšie? Pomôcť vám môže operácia očných viečok


Doprajte si spánok

Na vzhľad očí vplýva aj spánok. Ak ho máte nedostatok, oči budú unavené, opuchnuté, viečka budú pôsobiť ovisnuto. Zabrániť sa tomu dá len tým, že si doprajete toľko spánku, koľko váš organizmus potrebuje.

Vitamín B12 a luteín

Spomaliť proces ochabovania viečok, spojený so starnutím pomôže strava bohatá na luteín a dostatočný príjem vitamínu B12. Luteín je mocný karotenoid a jeho vynikajúcim zdrojom je najmä zimná kapusta. Vitamín B12 je dôležitý pre správnu funkciu nervov a svalov, zabezpečíte si ho konzumáciou divoko žijúcich rýb (losos, tuniak, makrela)a hovädzieho, teľacieho a kuracieho mäsa, vajec a mlieka a mliečnych výrobkov.

Tvárové cvičenia

Ak je ochabnutie viečok spôsobené znížením svalovej sily v dôsledku starnutia, posilniť tieto partie a tým zmenšiť prevísanie pomôžu jednoduché cviky tvárovej jogy. Dôležité je cvičiť pravidelne a výsledky sa zaručene dostavia. Inšpiráciu a konkrétne cviky nájdete vo videu:


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame