Nezabudnite si odstrihnúť vetvičky „barborky“ do vázy: S týmto trikom do Vianoc zaručene vykvitnú!

vykvitnuté vetvičky barborky

Barborky sú vianočná tradícia, ktorá sa dedí z generácie na generáciu (Zdroj: YouTube/kytkykjidlu-janavlkova5298)

Vetvičky barborky pochádzajú z ovocných stromov, najčastejšie z čerešne alebo višne. Nazývajú sa barborky, pretože najvhodnejšie obdobie na ich odstrihnutie je na sviatok svätej Barbory, teda 4. decembra. A pri správnej starostlivosti, by nám mali vykvitnúť práve do Vianoc. Hoci sa vegetačná fáza listnatých stromov už skončila, prezradíme vám spôsob, ako docieliť, aby púčiky vykvitli do sviatkov.

Vetvičky barborky strihali slobodné dievčatá

Tradíciu strihania vetvičiek využívali v minulosti predovšetkým slobodné dievčatá, ktoré si týmto spôsobom „veštili“, či sa v budúcom roku vydajú. Ak vetvičky vykvitli, mohli sa radovať. Dnes sa všetci môžeme radovať, ak nám vykvitnú a budeme z nich mať krásnu dekoráciu na štedrovečernom stole.

vetvičky ovocných stromov
Vetvičky nastriháme na požadovanú dĺžku (Zdroj: YouTube/kytkykjidlu-janavlkova5298)

Keď si vetvičky prinesieme zo záhrady domov, najprv ich necháme trocha ohriať a odmrznúť. Až potom s nimi pracujeme ďalej.

vetvičky vo vani
Teplá voda pomáha púčikom rozkvitnúť (Zdroj: YouTube/kytkykjidlu-janavlkova5298)

Pripravené vetvičky dáme do vane alebo do umývadla a osprchujeme, respektíve umyjeme teplou vodou. Podporíme tým zahriatie púčikov a doprajeme im vhodnú teplotu na rozkvitnutie. Tento postup opakujeme denne, do rozkvitnutia.

rozkvitnuté púčiky
Vetvičky môžeme použiť aj do vianočnej dekorácie (Zdroj: YouTube/kytkykjidlu-janavlkova5298)

Vložíme ich do vázy s vodou a pravidelne ju vymieňame. Okrem čerešne a višne, sú na barborky vhodné aj vetvičky zo sliviek, jabloní alebo hrušiek, či dokonca zo zlatovky (zlatého dažďa) a dulovca japonského.


Striháte si vetvičky do vázy a čakáte, či vykvitnú do Vianoc?

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: Plnielanu.sk, YouTube/kytkykjidlu-janavlkova5298
Odporúčame