Zápasíte s otravným a škodlivým hmyzom? Vyskúšajte tieto prírodné odpudzovače

levanduľa

Mnohé z týchto prírodných odpudzovačov už určite máte vo svojej domácnosti (Freepik/freepic.diller)

Nič nepokazí váš deň viac ako otravný hmyz – či už ide o mole, ktoré okusujú vaše oblečenie, mravce útočiace na vašu špajzu alebo komáre, ktoré vám doslova pijú krv. Ešte predtým, ako siahnete po odpudzovači hmyzu nabitom toxínmi, zvážte tieto prírodné odpudzovače hmyzu. Najlepšie zo všetkého je, že mnohé sú super lacné a ľahko sa dajú nájsť v miestnom záhradkárstve alebo v obchode s potravinami.

Citrón

Citrón je jedným z najlepších prírodných repelentov hmyzu pre dve najbežnejšie kuchynské stvorenia – mravce a šváby. Citrónové šupky sú preto perfektným spôsobom, ako ich udržať preč bez rozprašovania toxických chemikálií vo vašej domácnosti.

Ak ich chcete použiť, rozsypte citrónovú kôru okolo cieľových oblastí, ako sú parapety, miesta pri dverách alebo akékoľvek otvory, do ktorých môžu tieto škode vniknúť. Šupky obsahujú kyslý olej, ktorý je pre mravce toxický a pri kontakte s ním ich zabije. Mravce to vedia, takže ak ho čo i len trochu zacítia, zmenia svoju trasu.

Citronela

Citronela je ďalší skvelý prírodný repelent proti hmyzu, pretože jeho výrazná vôňa blokuje receptory pachov komárov. To znamená, že či už ho aplikujete na pokožku alebo ho vypustíte do vzduchu, komáre sa snažia nájsť zdroj potravy, takže pokračujú v hľadaní – vyhýbajú sa vám.

Najlepšie je zaobstarať si živú rastlinu, pretože bude mať najsilnejšiu vôňu. Rastliny citrónovníka sú trávy nenáročné na údržbu, ktorým sa darí v slnečných záhradách. Ak chcete, aby vaša záhrada bola zónou bez komárov, nezabudnite si kúpiť pravé odrody citronely, ako je Cybopogon nardus alebo Citronella winterianus. Vaše miestne záhradkárstvo môže predávať rastliny, ktoré „voňajú citrónovou vôňou“, ale komáre neodpudzujú tak účinne.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Hľadáte niečo nové na raňajky? Vyskúšajte tieto chutné nepečené sušienky plné bielkovín!

Rozmarín

Hoci môžeme milovať zemitú vôňu rozmarínu, muchy, slimáky a komáre ju neznesú. Je to ideálny prírodný repelent proti hmyzu, pretože je super lacný a dostupný. Najlepšie zo všetkého je, že sa mu darí v nádobách, takže okolo záhrady, terasy alebo parapetu môžete umiestniť niekoľko rastlín rozmarínu pre maximálnu ochranu proti komárom.

Obzvlášť dobre funguje aj pri spálení. Vďaka tomu je ideálny, ak vám komáre ničia rodinné grilovanie, pretože na gril môžete jednoducho hodiť vetvičku alebo dve, čo neovplyvní vaše jedlo, ale vyhnete nevítaným hmyzím hosťom.

Bazalka

Nie je žiadnym tajomstvom, že bazalka je jednou z najštipľavejších bylín, čo je hlavný dôvod, prečo funguje dobre ako prírodný repelent proti hmyzu. Samotná vôňa odradí muchy a komáre bez toho, aby ste museli rozdrviť listy rastliny alebo ich spáliť.

Podobne ako rozmarín, darí sa mu v nádobách, takže ho môžete držať na parapete, terase alebo po záhrade, aby ste zabránili škodcom.

Cedar

Céder je nevyhnutným prírodným repelentom hmyzu, pretože sa dá použiť v mnohých ohľadoch v domácnosti a záhrade. Aj keď sa nám zdá, že uvoľňuje iba príjemnú vôňu, v skutočnosti uvoľňuje aromatické uhľovodíky (fenoly), ktoré pôsobia ako prírodné pesticídy.

Škorica

Pre škodcov, ako sú komáre a mravce, škorica vonia toxicky. Keď zacítia jeho vôňu, okamžite sa chcú oblasti vyhnúť. Nie je to však len vôňa, ktorú neznášajú, škorica obsahuje eugenol, čo je prirodzene sa vyskytujúca chemická zlúčenina, ktorá sa používa v repelentoch proti hmyzu. Eugenol nájdeme aj v klinčekoch, muškátovom oriešku a bazalke.

Ak chcete použiť škoricu ako prírodný repelent proti hmyzu, položte škoricové tyčinky na okenný parapet, aby ste odradili mravce, alebo použite mletú škoricu v oblastiach, ktoré chcete bez hmyzu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Tip na ľahký letný dezert, ktorý poteší celú rodinu: Na jeho výrobu potrebujete len 3 ingrediencie

Kremelina

Kremelina sa prirodzene nachádza v sedimentárnej hornine. Vyrába sa z fosílnych zvyškov jednobunkových vodných mikroorganizmov nazývaných rozsievky. Na ľudský dotyk pôsobí ako super jemný prášok, ale pri kontakte s určitým hmyzom je veľmi abrazívny. Po kontakte hmyz zomrie, pretože zničí vonkajšiu vrstvu hmyzu.

Taktiež zabije blchy, mravce, šváby, strieborné rybky a cvrčky. Dá sa kúpiť v rôznych stupňoch, preto sa odporúča používať potravinársku kremelinu pre vašu záhradu a domov, pretože je to najbezpečnejšie.

Cesnak

Väčšina hmyzu nenávidí cesnak kvôli jeho mätúcim zlúčeninám síry, ktoré maskujú vôňu ich jedla (a ľudí), čo z neho robí skvelý prírodný repelent. Ak chcete použiť, rozmiešajte 4 strúčiky cesnaku, preceďte, a potom pridajte do 1 galónu vody. Nalejte do rozprašovacej fľaše a dobre pretrepte.

Zmes porozprašujte v oblastiach, ako sú rybníky, kde sa radi množia komáre. Nerobte si starosti, ak sa cesnakový postrek dostane na vaše rastliny, pretože to nebude brániť ich rastu. V skutočnosti je cesnak vynikajúcim prírodným pesticídom, ktorý ochráni vaše rastliny pred škodcami.

Levanduľa

Upokojujúca vôňa levandule je pre nás prirodzeným pomocníkom pri spánku, ale v skutočnosti je nepriateľom škodcov, ako sú komáre, blchy, mole a kliešte. Je to preto, že levanduľa obsahuje netoxickú zlúčeninu nazývanú linalool, ktorá sa používa v mnohých prípravkoch na ničenie škodcov.

Čerstvá aj suchá levanduľa funguje dobre ako prírodný repelent proti hmyzu. Mať rastlinu vo vašej záhrade nemusí stačiť na odstrašenie škodcov, ale malým rozdrvením kvetov sa uvoľnia prírodné oleje a silnejšia vôňa, ktorá zvýši účinnosť rastliny.

Vaječné škrupiny

Keď už hovoríme o ochrane vašich rastlín pred škodcami, vaječné škrupiny sú ďalším skvelým prírodným repelentom hmyzu. Odložte si zvyšky z vašich chutných raňajok a rozdrvte ich skôr, ako ich rozsypete po terase, kvetinových záhonoch a záhradných chodníkoch. Vaječné škrupiny zastavia najmä slimáky a drobné mušky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Urobte si doma cesnakový chlieb: Skvelo sa hodí ako príloha k paradajkovej polievke alebo talianskemu šalátu


Zdroj: plnielanu.sk, dontmesswithmama.com
Odporúčame