Trpíte intoleranciami, no neviete sa vzdať syra? Takto si vyrobíte jeho náhradu z karfiolu!

Viete, ako vyrobiť syr z karfiolu? (Zdroj: Flickr/Sic Itur Ad Astra LRPS)

Možno to znie neuveriteľne, ale mliečne výrobky sa dnes dajú napodobniť takmer z čohokoľvek. Dobrým príkladom je aj tento super rýchly recept na syr, ktorý sa dá šikovne vyrobiť z karfiolu. Pravdepodobne sa práve pýtate, prečo a ako je to možné. Úplne jednoducho – stačí vám len karfiol a dve ingrediencie tomu.

Tento tip je vhodný pre všetkých, ktorí z akýchkoľvek zdravotných či iných dôvodov nemôžu alebo nechcú konzumovať mliečne výrobky. Recept taktiež uvítajú najmä alergici či ľudia s intoleranciami alebo diétou, ktorí hľadajú možno trochu netradičnú náhradu syra a radi experimentujú v kuchyni.

Potrebujeme: 

  • 400 g karfiolu
  • 3 lyžice ghí masla
  • vrecko potravinárskej želatíny

Postup: 

Karfiol dobre uvarte v osolenej vode pekne do mäkka. Keď ho budete mať uvarený, sceďte ho a do misky k nemu pridajte tri lyžice ghí masla, prípadne aj trošku soli podľa vašej chuti. Všetko spoločne rozmixujte do hladka.

Zdroj: Flickr/Bedford Library)

Do zmesi potom pridajte jedno vrecko želatíny. Po pridaní želatíny sa už pri spracúvaní zmesi riaďte návodom na obale. Následne zmes vylejte do formy vystlanej potravinárskou fóliou a nechajte cez noc v odležať v chladničke.

(Zdroj: Freepik/vitaliyas)

Náhrada syra má takmer totožné vlastnosti s klasickým syrom, a teda pokojne ho môžete krájať či strúhať, pri zahriatí sa dokonca aj naťahuje ako reálny syr z mlieka.

Zdroj: Flickr/Isabell Schulz)

Zdroj: instagram.com/viktorie_hrazdilkova, plnielanu.sk
Odporúčame