Aloe vera na podporu imunity aj na trávenie: Pripravte si z nej všestrannú tinktúru!

Vyskúšajte liečivú silu tinktúry z aloe vera (Zdroj: Freepik/lovelyday12)

Rastlinu aloe vera pozná snáď každý, no vedeli ste, že má veľa pozitívnych zdravotných účinkov? Jej listy sú plné antioxidantov a vitamínov a preto sa často využíva na prírodné liečenie. Prečítajte si v čom vám môžu pomôcť tinktúry z aloe vera a budete ich chcieť vyskúšať.

Na čo je dobré aloe vera?

Aloe vera obsahuje vitamíny A, C a E, ktoré sú silnými antioxidantmi. Vďaka vysokej koncentrácii kyseliny salicylovej má protizápalové a antibakteriálne účinky. Okrem toho obsahuje zložky, ktoré napomáhajú produkcii žalúdočných štiav a taktiež aloín, ktorý je považovaný za prírodné antibiotikum. Obsiahnuté polysacharidy zas podporujú imunitu a udržiavajú prirodzenú vlhkosť pokožky.

Po pridaní ďalších zložiek sa dá tinktúra z aloe vera užívať pred jedlom alebo natierať na kožu. Medzi ochorenia, pri ktorých môže pomôcť pravidelné užívanie tinktúry, patria:

  • Chronické gastrointestinálne poruchy tráviaceho traktu, napríklad zápal žalúdka, podráždenie žalúdočnej sliznice, žalúdočné vredy.
  • Sezónne vírusové a bakteriálne infekcie, ktoré sprevádzajú ťažkosti s prehĺtaním a upchatý nos. Zabráni taktiež množeniu patogénnych mikroorganizmov, napríklad stafylokokov a streptokokov.
  • Respiračné problémy ako sú zápal priedušiek, zápal prínosových dutín alebo zápal sliznice vo vnútri dutiny.

Nanášanie tinktúry na pokožku je vhodné na liečbu abscesov a kožných lézií. Vďaka svojim antibakteriálnym účinkom je skvelá na zmiernenie dermatitídy, ekzému a psoriázy. Pokožke tiež uľaví po spálení slnkom.

Aloe vera obsahuje množstvo zdravých látok (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

Tinktúra na imunitu a kožné ťažkosti

Podľa tohto návodu si pripravíte tinktúru, ktorá je vhodná na zmiernenie kožných ťažkostí a na podporu imunity.

Vyberajte si listy rastliny, ktoré majú aspoň 3 roky, pretože práve tie obsahujú najviac výživných látok. Dôkladne ich umyte a nastrúhajte pomocou strúhadla alebo mixéra. Výslednú kašu preceďte cez jemné sitko alebo gázu tak, aby ste získali čistú šťavu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dajte si pozor na zdravie vašej pokožky: Čo by ste nemali zanedbávať?

Vezmite si čerstvo odšťavenú šťavu z aloe vera a zmiešajte ju s vodkou v pomere 4:1. Zmes dobre premiešajte, nalejte do skleneného pohára s viečkom a odložte na 10 dní na chladné, tmavé miesto (napríklad aj do chladničky).

Užívajte lyžicu hotovej tinktúry pol hodinu pred raňajkami a večerou po dobu 30 dní.

Tinktúru môžete použiť aj namiesto pleťového tonika, no ak máte suchú pokožku, mohol by ju obsiahnutý alkohol ešte viac vysušiť.

Pred aplikovaním na pokožku, nalejte trochu tinktúry na vatu a ošetrite postihnuté miesto. Aloe vera zmierni pocit svrbenia a podráždenia.

Tinktúru môžete použiť na rôzne zdravotné problémy (Zdroj: Freepik/3DdarkZone)

Tinktúra proti zápalom a na trávenie

Okrem toho, že si vďaka tejto tinktúre nakopnete imunitu, zbavíte sa aj nádchy, zápalov a tráviacich ťažkostí.

Potrebovať budete 400 – 450 g čerstvých listov aloe vera. Listy nakrájajte na menšie kúsky. Do pohára s viečkom vlejte 100 – 150 g tekutého medu. Vmiešajte doň nakrájané aloe vera, uzavrite viečkom a nechajte v chladničke postáť 4 dni.

Do medu pridajte nakrájané listy aloe vera (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

Následne do zmesi pridajte 0,5 litra sladkého červeného vína a znovu vložte na 3 – 4 dni do chladničky.

Hotovú tinktúru preceďte a užívajte jednu lyžicu pol hodinu pred každým hlavným jedlom. Liečba by mala trvať mesiac, no ak to bude potrebné, zopakujte si ju znovu po dvojtýždňovej prestávke.

Niektorí ľudia by si však mali dať pozor a neužívať aloe vera, ak majú alergiu na podobné druhy rastlín alebo dlhodobo užívajú lieky. Skôr, ako sa rozhodnete pre liečbu tinktúrou, sa radšej informujte u svojho lekára.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, htgetrid.com
Odporúčame