Udržať chladničku v čistote a vôni môže byť niekedy nadľudský výkon. Občas sa z nej môže šíriť nepríjemný zápach a to aj napriek tomu, že sa jej upratovaniu a dôkladnému čisteniu venujete pravidelne. V takomto prípade je dobré siahnuť po overených trikoch našich starých mám, ktoré zatočia s každou nepríjemnou arómou.
Pátrajte po príčine
Zapáchajúca chladnička rozhodne nie je nič bežné. Najlepším spôsobom, ako proti zápachu zabojovať, je nájsť príčinu a vyriešiť ju. Prvou príčinou býva „vôňa od novoty“. Nie je nič nezvyčajné, ak si prinesiete domov novučičký spotrebič, ktorý zapácha. V tomto prípade toho veľa nezmôžete – musíte jednoducho len vyčkať, prípadne zmierniť zápach odpudzovačmi pachov, ktoré sú vhodné do chladničky.
K ostatným príčinám patrí napríklad skladovanie pokazených potravín, na ktoré jednoducho len zabudnete. Jedlo začne hniť a napáchnu steny spotrebiča. Ak ste vylúčili obe možnosti, skúste sa pozrieť po odpadovej časti, v ktorej sa okrem prebytočnej vody zvykne usádzať práve aj zápach potravín či malé nečistoty.
Predvídajte!
Proti možnému zápachu v chladničke sa dá bojovať. Stačí, ak budete myslieť na zopár základných zvykov, ktoré sa posnažíte dodržiavať:
- Nikdy nevkladajte teplé pokrmy do chladničky – nielen že tak ničíte výkon spotrebiču, ale tiež vytvárate prostredie pre množenie baktérií.
- Snažte sa tiež chladničku otvárať čo najmenej, aby ste v nej udržali stálu teplotu.
- Všetky potraviny, ktoré môžu vytvárať vlastnú nepríjemnú arómu zatvárajte do vzduchotesných vrecúšok či krabičiek.
- Dôležitá je aj teplota – a to predovšetkým kvôli podmienkam pre baktérie. Optimálna teplota sa pohybuje medzi 0 a 5 °C.
Chladnička smrdí, čo teraz?
Ak aj napriek všetkým radám cítite, že vaša chladnička zapácha, je čas na babské rady. Tiež si dokážu poradiť s hocičím a sú rýchle, lacné a efektívne. Vyskúšajte napríklad siahnuť po citróne – vytlačenou šťavou, ktorú si nanesiete na hubku, poumývajte chladničku. Šťava zničí všetky baktérie, ktoré by mohli spôsobovať nepríjemný zápach.
Na podobnej báze funguje aj ocot. Ako určite viete, klasický a lacný ocot je totiž skvelý čistiaci prípravok, ktorý je navyše úplne ekologický. Môžete ho použiť pri upratovaní celej domácnosti, skvele pomôže vyčistiť napríklad toaletu a kúpeľňu, kuchynskú linku a mnohé iné povrchy. Pokiaľ vám prekáža jeho typická vôňa, pridajte do vody s octom aj pár kvapiek obľúbenej esenciálnej vône.
Skvelo pomôže aj jedlá sóda. Stačí, ak trochu nasypete do misky, ktorú vložíte do chladničky. Tá zápach po pár hodinách pohltí a potom ju stačí len vyhodiť. Podobne funguje aj rozkrojené jablko alebo čerstvá mletá káva.
Zdieľať na