Šetrnejší voči prírode aj počas Vianoc: 9 tipov, ako môžete byť tieto sviatky viac ekologický

Darček

Tieto Vianoce myslite nielen na svojich blízkych, ale aj na ľudí v núdzi (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

Pred vianočnými sviatkami sa všetci náhlime, aby sme stihli nakúpiť potrebné, no neraz sa stane, že nám toho v košíku skončí viac, ako sme plánovali. Nadmerné nakupovanie zbytočností zaťažuje nielen naše peňaženky a zaberá miesto v našich domovoch, no zároveň to zaťažuje prírodné prostredie. V tomto článku sa s vami podelíme o niekoľko tipov, ako sa tomu tieto Vianoce vyhnúť.

1. Podporte blízku komunitu

Ak je to možné, podporte nezávislých predajcov vo svojej komunite. Pokiaľ budete nakupovať v miestnej lokalite, ušetríte tým náklady na doručenie, čo je skvelé pre vašu peňaženku, ako aj pre životné prostredie.

2. Vyhnite sa plastom

Namiesto toho hľadajte recyklované a recyklovateľné materiály, akými sú papier, kartón či drevo.

3. Skúste vintage kúsky

Vintage obchody sú skvelým zdrojom darčekov, ktoré nebude vlastniť len tak hocikto. Pri hľadaní určite natrafíte na zaujímavé šperky, kabelky, hodvábne šatky či stolové hry. Môžete skúsiť i antikvariáty, kde určite nájdete knihy v dobrom stave.

4. Skontrolujte ekologickú udržateľnosť

Webové stránky zvyčajne podrobne popisujú postupy spoločnosti týkajúce sa udržateľnosti. Ak nie, venujte chvíľu vášho času na vyhľadanie týchto informácií. Zameriavajte sa na pôvod, dodávateľov, charitatívne organizácie, ktoré podporujú a na využívanie obnoviteľnej energie.

5. Stanovte si rozpočet

Dohodnite si s rodinou limit na výdavky, do ktorého sa budete snažiť vmestiť. Menší rozpočet vás prinúti pri nákupe viac premýšľať, aby ste kúpili zmysluplnejšie darčeky.

6. Buďte kreatívni

Domáce darčeky môžu niekedy potešiť viac ako tie kupované. Vytiahnite pletacie ihlice alebo sa angažujte v kuchyni a pripravte pre svojich blízkych chutný džem, sladkosti alebo sušienky. Do tvorivého procesu môžete zapojiť aj svoje deti či vnúčatá.

7. Kupujte len to, čo sa využije

Opýtajte sa niekoho, čo naozaj chce. Jednoduchou otázkou sa môžete vyhnúť sklamaným tváram na Štedrý deň, ako aj hromadám nechcených vecí, ktoré sa okamžite vrátia späť.

8. Nehmotné darčeky vedia tiež potešiť

Namiesto typických darčekov, ktoré zbytočne zaberajú miesto, skúste tohto roku rozdávať rôzne poukážky, predplatné alebo zážitky. Určite to ocenia najmä tí, ktorí majú všetko alebo málo úložného priestoru.

9. Na balení záleží

Uvedomte si, koľko vecí sa dodáva s produktom, čo sa dá recyklovať a čo skončí na skládke. Tohto roku zvoľte balenie šetrné voči prírode. Možností je veľa. Skúste vložiť darčeky do opakovane použiteľných vrecúšok; zabaliť ich do látky a zviazať stuhou alebo zabaliť do novín či starých máp.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, theguardian.com
Odporúčame