Liečba Alzheimerovej choroby: Vedci vyvíjajú vakcínu, ktorá by mohla byť účinná

alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je strašiakom množstva ľudí, vedci skúmajú, ako proti nej bojovať (Zdroj: Freepik/sergiign)

Alzheimerova choroba je ničivá a hoci existujú lieky na zvládnutie príznakov a postupu tohto ochorenia, v súčasnosti neexistuje žiadny liek, ktorý by ju stopercentne vyliečil. Dobrou správou je, že vedci vyvíjajú vakcínu, ktorá by mohla Alzheimerovu chorobu liečiť, ba dokonca jej úplne predchádzať. Nemocnica Brigham and Women’s Hospital v USA už začala prvú fázu jej klinického testovania.

Kľúčom výskumu sa stali biele krvinky

Ak sa v testoch preukáže, že je bezpečná a účinná, mohla by predstavovať liečbu pre ľudí s touto chorobou a ak by bola podaná včas, pomohla by chorobe predchádzať aj u ľudí, ktorí sú rizikoví. Nemocnica vo vyhlásení oznámila, že zaregistruje 16 účastníkov vo veku od 60 do 85 rokov s včasnými symptómami tohto vážneho ochorenia. Každý z nich dostane dávky vakcíny s týždňovým odstupom.

Vakcína by mala fungovať ako posilňovač imunity tak, že aktivuje biele krvinky v lymfatických uzlinách na krku. Tieto biele krvinky by potom putovali do mozgu a začali by proces odstraňovania zhlukov buniek charakteristických pre túto chorobu. Podľa toho, čo je zatiaľ známe, tieto zhluky tvoria usadeniny v mozgu, a tak vedú k strate pamäti a iným formám poklesu schopnosti vnímania sveta.

Vyhliadky do budúcna sú priaznivé

Namiesto spomínaného spôsobu, ktorému sa venujú v USA, v Anglicku vyvíjajú vakcínu a liečbu založenú na protilátkach, ktoré sú odlišné. O tejto vakcíne sa však predpokladá, že je vysoko toxická. Tento druh zatiaľ testovali na myšiach, u ktorých sa ukázalo, že pomohol obnoviť funkciu mozgových buniek a stratu pamäti – aj to je dôležitý prvý krok.

Zatiaľ čo čakáme na testy britskej vakcíny na ľuďoch, štúdia z USA čoskoro určí, či je ich vakcína bezpečná a tolerovateľná pre človeka. Aj keď ide stále len o počiatočnú fázu štúdie, skutočnosť, že vakcína dosiahla tento stupeň výskumu, je sľubná. A v čase, keď stále nemáme liek na ochorenie, ktoré podľa odhadov postihlo v roku 2020 až 5,8 milióna Američanov – tento počet podľa predpovedí dosiahne 14 miliónov do roku 2060 – sa musí počítať s akýmkoľvek vedeckým postupom, ktorý má sľubné výsledky.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: mic.com
Odporúčame