Neviete si rady so svojou práčkou? Toto sú overené tipy, s ktorými ju vyčistíte tak, že bude vyzerať ako nová!

Pozrite sa na tieto tipy, ktoré vám pomôžu zbaviť sa pachov a nečistôt nie len na vypranej bielizni, ale aj v samotnej práčke! Zdroj: (Freepik/freepik)

Používate najlepšie pracie prostriedky a aviváže, no bielizeň po vypraní aj tak nevonia? Alebo nachádzate na oblečení divné kúsky nejakej hmoty? Asi je čas na čistenie práčky. Viete, ako na to? Pozrite sa na tieto tipy, ktoré vám pomôžu zbaviť sa pachov a nečistôt nie len na vypranej bielizni, ale aj v samotnej práčke!

Pravidelnosť je základ!

Ak chcete problémom so zápachom predchádzať, musíte zabrániť množeniu baktérií a plesní, ku ktorému dochádza. Tieto nečistoty sa potom usadzujú na vašom oblečení, ale aj v skrytých častiach práčky. Preto je nutné, aby ste práčku čistili aspoň raz za mesiac.

Tipy ako na to

Aby ste sa ušetrili generálnej údržbe, je potrebné práčku čistiť pravidelne. Ideálne po každom praní. Toto pravidlo platí aj pre menej prístupné časti tohto spotrebiča.

(Zdroj: Freepik/freepik)

Gumové tesnenie

Prvé, čo si vezmite na mušku, by malo byť tesnenie okolo bubna. Práve tu sa hromadia zvyšky pracích prostriedkov, aviváží, vlasov, či kúsky zabudnutých papierových vreckoviek.

Preto by ste po každom praní mali túto časť prejsť namočenou handričkou v roztoku vody a octu. Tesnenie, bubon a dvierka len zľahka vytrite.

Pri generálnom čistení odporúčame namočiť staré bavlnené uteráky alebo textílie do peroxidu vodíka alebo octu. Potom ich rozložte okolo gumového tesnenia, nechajte pôsobiť aspoň pol hodinu. Rozpustíte tak plesne a mastnoty. Potom už stačí len jednoduché dočistenie tesnenia pomocou starej zubnej kefky, a následné vytretie do sucha.

Miesto pre pracie prostriedky

Nezabudnite na dávkovač pracích prostriedkov. Odmontujte ho, a vyčistite ho pomocou zubnej kefky od zvyškov usadenín pracích prostriedkov a aviváží. Nakoniec dávkovač vytrite handričkou namočenou v octovom roztoku.

A čo bubon?

Pri veľkom čistení dbajte aj na bubon a odtokovú hadicu. Vyčistiť ich môžete niekoľkými prípravkami, či už chemickými alebo domácimi.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte doma biele plastové stoličky? Podelíme sa s vami o rady, ako ich čo najlepšie vyčistiť!

Skontrolujte odtokovú hadicu, či je umiestnená v správnej polohe – pokiaľ je zakrútená na niekoľkých miestach, nečistoty sa tam viac usadzujú. Skúste ju zrovnať tak, aby voda mala voľný spád. Potom sa vrhnite na celkové čistenie vnútra práčky.

Čím čistiť?

Čistenie Savom

Objavili ste v práčke pleseň? Aby ste sa jej zbavili, raz za čas práčku prelejte Savom. Najideálnejším prípravkom je Savo proti plesniam.

Nalejte pol hrnčeka Sava do nádržky na prášok a druhú polovicu hrnčeka do nádržky na aviváž. Celý hrnček Sava nalejte priamo do bubna. Než práčku pustíte, nastavte teplotu na 90 stupňov a ten najdlhší program. Akonáhle je hotovo, môžete ešte na štvrť hodinky zapnúť žmýkanie.

Aby ste predišli nepríjemným plesniam, nechávajte práčku po každom praní úplne vyschnúť!

Čistenie tabletami

Na čistenie práčky môžete využiť aj obyčajné tablety do umývačky. Vhoďte dve tablety do bubna práčky, zapnite na najdlhší program (môžete aj nemusíte zvoliť vyššiu teplotu). Práčka bude čistá aj krásne voňavá.

Čistenie octom

Ocot je nenahraditeľným pomocníkom v kuchyni aj v celej domácnosti. Naučte sa svoju práčku raz za mesiac prečistiť octom, zbaví vás vodného kameňa, ktorý sa usadzuje na bubne, rozpúšťa usadené nečistoty a zbaví zápachu.

Dva až tri litre nalejte priamo do bubna, ak chcete, môžete naliať ocot aj do nádržky na pracie prostriedky. Práčku zapnite na najvyššiu teplotu a najdlhší program.

Čistenie sódou a octom

Zázračná kombinácia ako je ocot a sóda vás zbaví takmer každej usadeniny a nečistoty v domácnosti. Do priehradky na prací prostriedok nasypte pol hrnčeka sódy a do bubna nalejte liter octu. Zapnite na najdlhšie pranie a vysokú teplotu. Po dokončení programu zapnite práčku znova s jedným litrom octu, aby ste sa zbavili uvoľnených zvyškov po prvom praní.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nadčasové biele tenisky: Poznáte jednoduché tipy, ako ich vyčistiť bez námahy, aby žiarili opäť ako nové?

Čistenie kyselinou citrónovou

Veľa ľudí sa pomocou kyseliny citrónovej zbavuje vodného kameňa vo varnej kanvici. Jej účinky sú podobné ako účinky octu, preto je vhodná aj na čistenie práčok.

Do bubna nasypte jednu celú šálku kyseliny citrónovej. Teplotu nastavte na najvyššiu, aby kyselina rozpustila všetky nečistoty. Potom zvoľte najdlhší program a spustite pranie. Akonáhle je to hotové, celý program opakujte len s tým rozdielom, že do práčky už nepridávate žiadny čistiaci prostriedok a necháte ju prepláchnuť iba vodou – aby došlo k odstráneniu zvyškov kyseliny citrónovej.

Čistenie peroxidom vodíka

Ďalším prostriedkom na dokonalé vyčistenie vašej práčky je peroxid vodíka. Nielen, že má silné dezinfekčné účinky, ktoré ničia plesne, vírusy, huby a baktérie, ale aj vás zbavia vodného kameňa.

Do nádržky nalejte liter 3% peroxidu (môžete aj priamo do bubna), prací cyklus nastavte na ten najdlhší a teplotu na najvyššiu. Prací cyklus môžete opakovať aj dvakrát po sebe, pretože čistenie peroxidom trvá o niečo dlhšie. Nakoniec nechajte práčku vyschnúť.

Čistenie filtra práčky

Než začnete s čistením filtra, vložte pod práčku uterák, aj dva. Pri vyskrutkovaní filtra sa totiž von dostane zadržaná voda. Nezľaknite sa, filter slúži na to, aby zachytil nežiaduce nečistoty, takže môžete očakávať, že na ňom budú zachytené vlasy, chlpy, nitky, kamienky, gombíky atď.

Filter týchto nečistôt zbavte a môžete ho na pol hodinky ponoriť do roztoku vody a octu. Potom ho zase vráťte na svoje miesto a poriadne zaskrutkujte.

Rady na záver

Ako zabrániť zle vypranej bielizni a pokazeniu práčky?

  • Vytrite gumové tesnenie handričkou namočenou v octovom roztoku s vodou po každom praní.
  • Používajte iba odporúčané dávkovanie, ak dáte viac pracieho prípravku, nemusí sa úplne rozpustiť a začne sa v práčke usadzovať.
  • Nechajte dvierka od práčky otvorené, akonáhle doperiete
  • Aviváže a tekuté prostriedky sa usadzujú na vnútornej strane bubna v podobe slizu, preto bubon pravidelne vytierajte.
  • Začnite používať rôzne zmäkčovače vody ak je v mieste vášho bydliska tvrdá voda. Tie zakúpite v drogérii.
  • Nevkladajte do práčky väčšiu hmotnosť bielizne, než je doporučené, zaťažíte tým motor práčky a prací prostriedok sa nerozpustí a usadí sa na vašom oblečení.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
9 osvedčených tipov na pranie bieleho: Veci budú žiariť celé týždne

 

Sledujte nás aj na Facebooku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame