Chystáte sa cez leto na turistiku alebo chcete zažiť neobyčajný výlet? Naša krajina je plná prírodných krás. Pre niekoho je turistika spojená so zdolávaním vysoko položených miest, inému stačí na oddych prechádzka nenáročným terénom. Skvelým tipom na výlety do prírody sú nádherné tiesňavy, ktoré ponúkajú obe možnosti. Na Slovensku ich máme veľa, sú rozmiestnené po celom území a pri ich návšteve sa môžete tešiť na nezabudnuteľné zážitky.
Čo je vlastne tiesňava?
Hoci sa tiesňava často označuje aj ako kaňon či roklina, existujú medzi nimi rozdiely. Tiesňava je hlboká, pomerne úzka dolina so strmými stenami, má tvar písmena V. Úzke ploché dno nemá nivu, je užšie ako v kaňonoch, ale širšie než v roklinách. Po celej šírke je väčšinou vyplnené korytom, ktoré je priame, s nevyrovnaným spádom, častými perejami a kaskádami.
Tiesňava je formovaná eróznou činnosťou potoka, ktorý sa zarezáva do hornín, ako sú vápenec či dolomit, rozrušuje ich, odnáša a ukladá na iné miesta. Tvoria sa tak korytá a doliny so strmými skalnými stenami. Tieto úžasné diela prírody sú často vyhlásené za chránené územie alebo národnú prírodnú rezerváciu. Ktoré z nich sa oplatí vidieť na vlastné oči?
Haluzická tiesňava pripomína prales
Čarokrásna tiesňava leží v obci Haluzice, asi 10 km od Nového Mesta nad Váhom. Vznikla činnosťou Haluzického potoka, ktorý sa zarezáva do menej odolných hornín a razí si tak cestu cez tunajšie skaly. Toto krásne miesto svojou bujnou vegetáciou a zurčiacimi vodopádmi pripomína divoký tropický prales. Považuje sa za slovenskú džungľu. Nazýva sa tiež Prierva, Haluzický výmoľ či Sprašová súteska a od roku 1963 je vyhlásené za prírodnú pamiatku.
Kaňon tiesňavy, cez ktorý vedie lesný náučný chodník, má zhruba 1 km. Zaujímavosťou je, že stále pracuje, prehlbuje sa a rozširuje. V blízkosti tiesňavy môžete vidieť romantickú zrúcaninu haluzického kostolíka, ktorý si veľa párov vyberá ako miesto na sobáš. Túra je nenáročná, vhodná aj pre menej zdatných turistov či rodiny s malými deťmi.
2. Zádielska tiesňava je najhlbšia
Je to najnavštevovanejšie miesto vo východnej časti Slovenského krasu. Zádielska tiesňava sa nachádza hneď za malebnou obcou Zádiel na juhu východného Slovenska. Je našou najhlbšou tiesňavou (s hĺbkou vyše 300 m), šírka dna je na niektorých úsekoch len 10 m. Bola vytvorená intenzívnou erozívnou činnosťou potoka Blatnica. Dĺžka celej Zádielskej doliny je asi 10 km, pričom tiesňava s dĺžkou 2 km je jej najkrajšou časťou. Zaraďuje sa medzi najstaršie slovenské národné prírodné rezervácie. Návštevníkov priťahuje v každom ročnom období.
Prechádzku tiesňavou spestria masívne bralá, kolmé steny a skalné útesy s nevšednými tvarmi, malými vodopádmi a kaskádami. Zvláštnosťou je skalná veža Cukrová homoľa, najvyšší vežovitý útvar na Slovensku (výška asi 105 m). V skalách tiesňavy je stovka jaskýň, boli v nich dokonca objavené archeologické nálezy z praveku. Najznámejšou je Kráľovská jaskyňa dlhá 17 m. Na Zádielskej planine sa nachádza i Zádielske hradisko – jedno z najväčších pravekých hradísk v Európe a najväčšie na Slovensku.
3. Manínska tiesňava má prívlastok najužšia
Neďaleko mesta Považská Bystrica, medzi Považskou Teplou a obcou Záskalie, vznikla v lone prírody Manínska tiesňava. Národná prírodná rezervácia v pohorí Súľovských vrchov sa pýši aj titulom „najužšia tiesňava Slovenska“. Vytvoril ju Manínsky potok, ktorý po celé tisícročia obrusoval Manínske bradlo a rozdelil ho tak na dve časti: Veľký a Malý Manín.
Priamo cez tiesňavu prechádza cesta a náučný chodník, ktorý vás prevedie jej najkrajšími miestami. Je 17 km dlhý a trvá 4 až 5 hodín. Prechod cez samotnútiesňavu je nenáročný, zaberie asi 30 minút. Ukrýva dokonca aj niekoľko jaskýň. Napríklad Partizánsku jaskyňu s výhľadom na Kostoleckú tiesňavu, kde sa nachádza najväčší skalný previs nazývaný Strecha Slovenska. Jedinečný výhľad na Manínsku tiesňavu získate vtedy, ak navštívite Považský hrad. Jeho zrúcaniny sa vypínajú na strmom kopci nad mestskou časťou Považské Podhradie.
Mohlo by vás zaujať: Náš tip na výlet: Divoká príroda Jánošíkových dier vás očarí
4. Jánošíkove diery s výstupom na Rozsutec
Ide o sústavu tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre, v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Obľúbené Jánošíkove diery pozostávajú z 3 častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vytvaroval. Zaraďujú sa medzi naše najkrajšie a najakčnejšie turistické trasy. Môžete tu vidieť veľa pekných vodopádov, zvláštne skalné útvary, zaujímavé druhy rastlín a živočíchov.
Trasa začína v malebnej osade Štefanová (v obci Terchová) alebo v Bielom Potoku (mestská časť Ružomberka). Malý okruh Jánošíkovými dierami trvá 2 – 3 hodiny, zvládnu ho aj seniori či menšie deti. Veľký okruh s možnosťou výstupu na Malý alebo Veľký Rozsutec je náročnejší, trvá 4 – 7 hodín, podľa typu trasy. Pri voľbe okruhu je potrebné dobre zvážiť kondíciu, pripravenosť celej skupiny, ale aj poveternostné podmienky. Diery sú sprístupnené značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami. Pri veľkých dažďoch alebo v zime bývajú Horné diery uzavreté.
5. Králická tiesňava aj pre menej zdatných turistov
Neďaleko Banskej Bystrice, medzi Tajovom a Králikmi, sa nachádza ďalšia nádherná prírodná pamiatka. Králická tiesňava ponúka príjemnú prechádzku hustým lesom zakončenú naozajstným pokladom – Králickým vodopádom s výškou 7 m. Tiesňavou vedie náučný chodník.
Toto chránené územie tvoria zachovalé lesné porasty na svahoch a bohatá, vzácna vegetácia. Údolím si razí cestu Farebný potok zarezávajúci sa do vápencového podkladu, ktorý má na svedomí bralá siahajúce do výšky 20 m. Tiesňava je dlhá asi 2 km a dá sa ňou prechádzať oboma smermi. Mierne stúpanie ľahkým terénom je vhodné pre všetky vekové kategórie.
6. Tiesňava Kyseľ a jej skalné útvary
Je najnavštevovanejšou tiesňavou Slovenského raja. Do doliny Kyseľ sa môžete dostať pešo po vyznačených chodníkoch zo Spišskej Novej Vsi a Dediniek. Veľmi dobre prístupná je aj z Kláštoriska. Tiesňavou Kyseľ preteká rovnomenný potok. Na rázcestí v Kyseli sa delí na: Veľký, Malý a Vyšný Kyseľ.
Spolu so Sokolou dolinou a časťou doliny Bieleho potoka tvoria národnú prírodnú rezerváciu Kyseľ. Miesto, ktoré v minulosti utrpelo ničivým požiarom, je plné krásnych jaskýň, skalných útvarov a vodopádov. K najobľúbenejším vodopádom patrí Obrovský, Pawlasov a Vodopád v Bariére. Na svoju dĺžku 1,5 km má pomerne veľký spád. Je to ideálne miesto pre skúsenejších turistov.
Nezabudnite na bezpečnosť
Trasy vedúce tiesňavami sú často vybavené rebríkmi, mostíkmi, lávkami, stúpačkami a ďalšími istiacimi pomôckami, ktoré umožňujú človeku prekonať miesta, na ktoré by sa inak nemohol dostať. Aj vďaka tomu sú pre turistov príťažlivé a postarajú sa o dobrodružný zážitok. Počítajte však s tým, že tieto miesta sú pre vlhkosť klzké, odporúča sa zdolávať ich v pevnej protišmykovej obuvi. Tenisky teda radšej nechajte doma.
Zdieľať na
Zdieľaní