August je známy množstvom prevratných udalostí: Pripomeňte si ich spolu s nami

Top udalosti na august

V auguste sa odohralo množstvo udalostí, pripomeňme si niektoré z nich (Zdroj: unsplash.com/Pascal Debrunner)

Druhý mesiac letných prázdnin je tu. Okrem slnečných lúčov, cestovania a času stráveného s tými najbližšími je však vhodné pozrieť sa aj do minulosti a pripomenúť si niekoľko udalostí, ktoré navždy zmenili dejiny. Čo všetko sa odohralo v auguste?

2. august: Desivá história Osvienčimu

Začiatok mesiaca sa v minulom storočí spájal najmä s priebehom druhej svetovej vojny. Udalosti, ktoré si pripomíname aj dnes, mnohým spôsobujú husiu kožu. 2. augusta 1942 sa v Osvienčime konal tragický rómsky holokaust. V noci z 2. na 3. augusta bolo v plynových komorách zavraždených až 3 000 Rómov.

6. august: Prince zabodoval

Možno ste aj vy patrili k obdivovateľom amerického speváka, ktorý si hovoril Prince. Mnohí ho dokonca považovali za najväčšieho konkurenta legendárneho Michaela Jacksona. Práve Prince vydal 6. augusta svoj prelomový album, kde sa nachádza aj jedna z jeho najkrajších piesní Purple Rain.

11. august: Slovensko oslavovalo!

Písal sa rok 2016, keď Slovensko obletela skvelá správa nielen pre športových fanúšikov. Deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci získali zlaté medaily vo vodnom slalome v kategórii C2 na olympiáde v Rio de Janeiro.

15. august: Otvoril sa jeden z najdôležitejších kanálov vodnej dopravy

Keď 15. augusta 1914 otvorili Panamský prieplav, oslavovali azda všetci námorníci. Tento prieplav spája Tichý oceán a Atlantický oceán. Vďaka nemu sa značne uľahčila vodná doprava, veď napríklad, cesta loďou z New Yorku do San Francisca sa skrátila z 22 500 km na 9 500 km.

19. august: Neuveriteľný výkon Mateja Tótha

Iba pár dni po eufórii, ktorú 11. augusta 2016 spôsobili Škantárovci, prišla ďalšia skvelá správa z oblasti športu. Na Slovensko putovala ďalšia zlatá medaila z olympiády v Rio de Janeiro. Tú získal chodec Matej Tóth v chôdzi na 50 km.

24. august: Svet spoznal zemiakové lupienky

Aj vy si z času na čas radi pochutnáte na zemiakových lupienkach? Tento pokrm však niekto musel vymyslieť. Udialo sa tak 24. augusta 1853 a pripravil ich americký šéfkuchár George Crum.

27. august: Narodeniny oslavujú uznávané herečky

Dnes si sviečku na svojej narodeninovej torte sfúkne mnoho ľudí. Medzi nimi napríklad sympatická Táňa Radeva, ktorá sa narodila 27. augusta 1957. Pamätať si ju môžeme napríklad zo seriálu Búrlivé víno. V rovnaký deň, ale v roku 1973, sa narodila aj Soňa Norisová, ktorá je okrem iného členkou skupiny Fragile. V neposlednom rade oslavuje aj Bergüzar Korel, ktorá si podmanila srdcia slovenských divákov vďaka role Šehrezády v tureckom seriáli Tisíc a jedna noc.

29. august: Výročie Slovenského národného povstania

Hrdinský plán, odhodlaní Slováci a chuť brániť sa. Aj tak sa dá popísať Slovenské národné povstanie, ktoré sa začalo 29. augusta 1944. Cieľom bola obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami, ale aj útokom proti autoritatívnej vláde na čele s Jozefom Tisom. Centrom povstania sa stala Banská Bystrica.

31. august: Pribudla nová slovenská televízia

Svoje výročie oslavuje dnes Televízia Markíza. Tá začala vysielať od 31. augusta 1996. Slovenským divákom tak boli ponúknuté úplne iné programy a rozmery televíznej ponuky, než na aké boli dovtedy zvyknutí. Už krátko po svojom nástupe na slovenský mediálny trh sa TV Markíza stala najsledovanejšou televíziou.

Meniny, na ktoré by ste nemali zabudnúť: 

 • 2. august – Gustáv
 • 3. august – Jerguš
 • 4. august – Dominika 
 • 6. august – Jozefína
 • 11. august – Zuzana
 • 12. august – Darina
 • 13. august – Ľubomír
 • 15. august – Marcela
 • 18. august – Elena, Helena
 • 21. august – Jana
 • 23. august – Filip
 • 26. august – Samuel
 • 27. august – Silvia

Sledujte náš Facebook

Odporúčame