Počas októbra si pripomíname vznik NASA aj začiatky tejto legendárnej kapely: Jej pieseň poznáte aj vy!

Október udalosti

Čo nás čaká v októbri? (Zdroj: GettyImages)

Ani v októbri nie je núdza o dostatok zaujímavých udalostí, ktoré sa oplatí pripomenúť si. Vybrali sme pre vás z každej oblasti niečo, aby si na svoje prišiel každý z vás. Okrem toho na konci článku nájdete naše tipy na meninových oslávencov. Nezabudnite im zablahoželať.

1. október: Začala fungovať NASA

Máte radi vesmír a všetko s ním spojené? Potom vedzte, že 1. októbra 1958 začala fungovať National Aeronautics and Space Act, známa ako NASA. Prvý program, ktorý priniesli v rovnakom roku, ako začali fungovať, mal za cieľ zistiť, či človek dokáže prežiť vo vesmíre.

Vďaka NASA objavujeme vesmír (Zdroj: Unsplash.com/SpaceX)

3. október: Svetový deň architektúry

Architektúra je neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Je špecifická v závislosti od krajín aj obdobia. Veď aj na Slovensku je pozoruhodné sledovať bývanie, ktoré začínalo v dreveniciach, vidieckych domoch, panelákoch až po moderné a nadčasové vily.

8. október: Narodeniny oslavujú Hollywodske esá

Dnes budú sviečky na torte sfúkavať mnohé známe osobnosti. Oslavuje napríklad americká herečka Sigourney Weaverová, ktorú môžeme poznať z filmu Votrelec, Krotitelia Duchov či Avatar. V roku 1970 sa narodil aj Matthew Paige „Matt“ Damon a o pätnásť rokov neskor prišiel na svet obľúbený spevák Bruno Mars.

13. október: Objavil sa nádherný kus Zeme

Písal sa rok 1492, keď moreplavec Krištof Kolumbus objavil Bahamy. Nachádzajú sa v Atlantickom oceáne a dnes patria medzi vyhľadávanú turistickú destináciu mnohých cestovateľov. Lákajú na nedotknutú prírodu ale aj jednu zaujímavosť. Stali sa domovom plávajúcich prasiatok.

Typický symbol Bahám sú ich prasiatka (Zdroj: Unsplash.com/Forest Simon)

17. október: Spomíname na hudobného velikána

17. októbra 1849 vo veku 39 rokov zomrel poľský hudobný skladateľ a virtuóz Fryderyk Chopin. Patril do obdobia romantizmu a preslávil sa svojimi nádhernými klavírnymi hudobnými dielami. Na konte má viac ako 200 skladieb a dodnes je jeho tvorba nepísanou nutnosťou, ktorú musí ovládať každý klavirista.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
September je nabitý zaujímavými udalosťami: Čakajú nás voľné dni aj astronomický začiatok jesene

20. október: Začala vystupovať skupina The Police

Pri hudbe ešte zostaneme. 20. októbra 1978 sa uskutočnil prvý koncert hudobnej skupiny The Police. Vypracovali sa medzi najznámejšie skupiny osemdesiatych rokov. Rozhodne za to mohol aj spevák skupiny, ktorým bol Sting. Ich najpopulárnejšou piesňou je rozhodne Every breath you take.

24. október: Taliansko urobilo rapídny krok, vtrhli do Etiópie

Taliansky diktátor Benito Mussolini, známy aj ako Duce, uplatňovať expanzívnu zahraničnú politiku. To malo za následok, že 24. októbra 1935 jeho armáda vtrhla do Habeša, dnešné územie Etiópie. Po tvrdých bojoch Taliansko africkú krajinu anektovalo.

30. október: Smutná udalosť na východe Slovenska

Keď v pondelok, 30. októbra v roku 1978 išli ľudia elektrickou v Košiciach, iba málokto tušil, ako dopadne ich cesta. V mieste pri zastávke amfiteátra sa 20 minút po siedmej vykoľajili dva vozne električky číslo 6. Toto vykoľajenie si vyžiadalo život deviatich ľudí a desiatky mali doživotné následky.

Meniny, na ktoré by ste nemali zabudnúť: 

  • 3. október – Stela
  • 4. október – František
  • 5. október – Viera
  • 6. október – Natália
  • 7. október – Eliška
  • 10. október – Slavomíra
  • 14. október – Boris
  • 15. október – Terézia
  • 16. október – Vladimíra
  • 18. október – Lukáš
  • 24. október – Kvetoslava
  • 29. október – Klára
  • 30. október – Šimon, Simona

Sledujte náš Facebook

Odporúčame