Trendy v kuchynských rúrach: Aké si dnes vyberáme najčastejšie?

Rúra

flickr.com/JewelsLB

Stará rúra vám dosluhuje a obzeráte sa po novej, lepšej, výkonnejšej a úspornejšej? Dnes je ich na trhu skutočne dostatok, stačí si len vybrať. Závisí aj na financiách, no ceny jednotlivých modelov nie sú tak vysoko, ako boli kedysi. Aká rúra je vhodná pre vás?

Pri výbere tej pravej zohráva veľkú úlohu veľkosť rúry. Pre malú rodinku nepotrebujete neprimerane veľkú rúru. Čím väčšia, tým väčšie náklady na jej vykurovanie Okrem rozmeru dbajte aj na typ, sledujte energetickú triedu a voľte úspornejšie rúry. Oceníte ich hlavne v prípade, že v nich budete pripravovať jedlo pravidelne. Pre niekoho môže byť významným faktorom aj hlučnosť, no nie je to čosi, na čo by ste mali klásť prehnaný dôraz. A samozrejme nezabúdajte ani na doplnkové funkcie, rôzne programy a podobne.

Plynu už odzvonilo

Kedysi šlo o tie najpopulárnejšie rúry, dnes sa s nim stretnete len málokedy. Iste, plynový horák je ešte v mnohých domácnostiach, v rúrach plyn už vytlačila elektrina. Obstarávacie náklady na takúto rúru sú nízke, no spotreba energie pri prevádzke už taká malá nie je. Negatívom je aj šírenie tepla len zo spodnej strany rúry. Preto bude jedlo vždy viac prepečené zo spodnej strany. A pre mnohých to je podstatná vlastnosť. Rovnako problematické je pri plynovej rúre nastaviť si požadovanú teplotu. Tá zvykne kolísať a tak sa plyn opäť dostáva do nevýhody.


Mohlo by vás zaujímať: Kupujeme mikrovlnnú rúru: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Zabehnutý štandard, elektrina

Elektrické rúry sú dnes najpopulárnejšie. Oproti tým prvým majú výrazne nižšiu spotrebu energie, ktorá sa pohybuje okolo 0,9 kWh. Pre úspornú prevádzku si vždy vyberajte len rúru s označením A+, prípadne viac. Hlavne ak si bez rúry neviete varenie ani predstaviť a používate ju často.

Výhodou v porovnaní s plynovou rúrou je vysoká variabilita nastavovania teplôt. Tie si môžete presne nastaviť v širokom rozpätí, obvykle od 50 do približne 250 stupňov Celzia. Príjemným bonusom je mnoho typov takýchto rúr, vyberiete si teda tú ideálnu veľkosť.

Rúry s teplovzdušnou cirkuláciou a ventilátorom dokážu tieto výhody ešte navýšiť. Rozháňajú teplý vzduch po celom objeme rúry, skrátia čas na prípravu jedla a to nemusí byť vystavené až tak vysokej teplote. Čo z toho vyplýva? Ušetrený čas aj eurá.

Zdravá para

Svoj rozmach zažívajú aj parné rúry. Pri vystavení jedla vysokým teplotám sa pripravujete o výraznú časť vitamínov a minerálov. Toto odstráni parná rúra. Potraviny budú mať viac vitamínov, zdravšiu farbu a lepšiu chuť. Do zásobníka dáte pred pečením požadované množstvo vody, tá sa počas pečenia odparí a zaisťuje rovnomerné prehriatie rúry. Poteší aj spotreba energie, tá je zo všetkých rúr najnižšia. Len okolo 0,7 kWh. Nevýhodou je ale o čosi vyššia nadobúdacia cena. Vstavanú parnú rúru však zoženiete aj za 300 eur, rozdiel tak nie je výrazný. No najdrahšie modely sú niekoľkonásobne drahšie.


Všetko o bývaní, záhrade, stavbe a rekonštrukcii nájdete na www.mojdom.sk


Aká to je multifunkčná rúra?

Iste ste sa s týmto pojmom stretli. Nie, nie je to rúra, ktorá vám aj povysáva, urobí z ovocia čerstvý džús či sama navarí. Jej výhoda oproti klasickým rúram spočíva v spôsobe ohrevu. Klasická teplovzdušná rúra má hore a dole vyhrievacie teleso, medzi nimi ventilátor. Ak pečiete jedlo na 2 plechoch, tak horný plech bude viac opečený zhora a spodný zdola. Multifunkčná rúra má jedno centrálne ohrievacie teleso, z ktorého ventilátor rozvádza vzduch rovnomerne a tak všade v rúre bude rovnaká teplota. Ak pečiete na viacerých úrovniach, vyberte si takúto rúru.

Vstavaná rúra je estetickejšia

Ak máte možnosť vyberte si radšej vstavanú rúru. Je estetickejšia, zapadne do kuchynskej linky a pôsobí harmonickejšie. Pokiaľ nevyžadujete mať horáky priamo na rúre, vhodné bude dať si rúru do linky o čosi vyššie. Manipulácia s jedlom v nej bude jednoduchšia a nebudete sa musieť neustále zohýbať. Pri výbere si zvážte počiatočnú investíciu, frekvenciu prípravy jedál v rúre u vás doma a počet členov rodiny. Tak nájdete ideálnu rúru, ktorá vám bude k spokojnosti slúžiť celé roky.

Nezabudnite, že dobrým tipom pri úspore energie je rúru nepredhrievať, ako to nie je nutné. Ušetríte tak až približne 15 % energie. Čo najmenej treba otvárať aj dvierka.


Ktorý typ kuchynskej rúry uprednostňujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: flickr.com/JewelsLB, flickr.com/JewelsLB, David
Odporúčame