Množstvo tuku v pažiach môže predpovedať osteoporózu: Ako jej viete predísť?

Podľa najnovšieho výskumu v Štokholme vedci vedia predpovedať riziko osteoporózy u žien nad 50 rokov. Súvisí to s množstvom tuku, ktoré majú v pažiach (ilustračná fotografia: Freepik)

Najnovší výskum štokholmských vedcov ukázal, že existuje možnosť predpovedať riziko osteoporózy u žien nad 50 rokov. Vcelku nečakane našli súvislosť s tukom, ktorý majú v pažiach. Čo by to pre pacientov v budúcnosti mohlo znamenať?

Čo je osteoporóza

Osteoporóza je bežným ochorením starších žien a laicky by sa dala nazvať rednutie kostí. V súčasnosti však patrí medzi najviac zanedbávané ochorenia na svete. A to nielen z hľadiska diagnostiky, ale aj samotného liečenia. Jej najčastejšou príčinou je nedostatok ženských pohlavných hormónov. Ide o najrozšírenejšie endokrinné ochorenie – odborníci odhadujú, že zhruba každá tretia žena utrpí zlomeninu v dôsledku osteoporózy po 50. roku života.

Pacientky zo začiatku nemajú viditeľné príznaky, až kým sa ochorenie neposunie do pokročilejšieho štádia. Vtedy sa u nich objaví zlomenina, najčastejšie chrbtice a stavcov. Na meranie stavu kostí sa používajú rôzne techniky, ako napríklad dvojenergetická röntgenová absorpciometria (DXA), ktorou sa zisťuje pevnosť, resp. minerálna hustota kostí.

Lekári však využívajú aj tzv. trabekulárne kostné skóre (TBS), ktoré hodnotí kvalitu kostí a predpovedá nové zlomeniny nezávisle od minerálnej hustoty kostného tkaniva. Vplyv telesného tuku na zdravie kostí však stále zostáva nejasný.

Základom každej liečby a prevencie osteoporózy je dostatok vitamínu D, vápnika a dostatočná pohybová aktivita. Ochorenie však doktori vedia liečiť aj špeciálnymi antiporotickými liekmi, ktoré zabraňujú kostnému odbúravaniu alebo budujú kosť. Pacientom ich podávajú infúzne raz ročne, alebo berú tabletky raz za mesiac. Liečba však trvá príliš dlho, minimálne päť rokov.

tuk v pažiach
Tuk v pažiach a osteoporóza majú zrejme súvislosť (Ilustračná fotografia: Freepik)

Nahromadený tuk ohrozuje aj kvalitu kostí

Vedci z Aténskej národnej univerzity Kapodistriase v Grécku vyšetrili 14 mužov a 101 žien bez osteoporózy v priemernom veku približne 62 rokov. Zistili, že tí, ktorí mali nadbytok telesného tuku – bez ohľadu na ich index telesnej hmotnosti (BMI) –, mali nízku kvalitu kostí v chrbtici. Navyše, čím viac mali brušného tuku, tým nižšia bola kvalita kostí chrbtice.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Sedavá práca ničí chrbticu: Ako môže krabica od topánok predchádzať jej bolesti?

Odborníci preskúmali rozloženie telesného tuku pod kožou. Zistili, že osoby s vyšším množstvom tuku v ramenách mali častejšie nižšiu kvalitu a pevnosť kostí v okolí chrbtice. To by mohlo znamenať, že vďaka množstvu tuku uloženého v ramenách môžu odborníci predpovedať riziko zlomenín stavcov u pacientov a celkovú kvalitu kostí chrbtice.

Viscerálny tuk, teda tuková hmota uložená v tesnej blízkosti orgánov, ovplyvňuje celkové zdravie človeka. Jeho nadmerné množstvo prispieva aj k rozvoju diabetu, vysokému krvnému tlaku alebo zvýšenému riziku ochorenia srdca a ciev, takisto súvisí s nízkou kvalitou kostí. Produkuje molekuly nazývané adipocytokíny, ktoré vyvolávajú zápal a ten môže mať negatívny vplyv na kvalitu kostí.

vyšetrenie u lekára
Množstvo tuku uloženého v ramenách môže napovedať riziko zlomenín (Ilustračná fotografia: Freepik)

Pacientom môže pomôcť pohyb

V súčasnosti ide stále o dohady, na potvrdenie súvislosti medzi tukom v ramenách a rizikom zlomenín chrbtice sú potrebné rozsiahlejšie štúdie. Vedci plánujú skúmať túto problematiku aj u mladších dospelých, vo veku od 30 do 50 rokov, pričom výskumnú vzorku chcú rozšíriť o väčší počet mužov.

„Okrem toho sa pomocou úbytku tukovej hmoty na ramenách pokúsime pacientom určiť najúčinnejší pohybový režim. Ten sa zameria nielen na viscerálny tuk, ale aj na hornú časť tela, aby ľudia s vyšším rizikom osteoporózy stratili tuk na ramenách a dosiahli lepšiu kvalitu kostí stavcov,“ vysvetľuje profesorka Eva Kassi, hlavná vedúca výskumu.

Ako predchádzať osteoporóze?

Ako by ste sa mali chrániť pred osteoporózou a inými ochoreniami kostí? Kostná hmota sa vytvára do 25. roku, v danom období by ste jej mali mať najviac. U žien je rizikový vek okolo päťdesiatky, u mužov dochádza k poklesu neskôr. Čím je lepšia hustota kostí v pokročilom veku, tým je nižšie riziko osteoporózy. Kľúčové je prijímanie dostatku vápnika, vitamínu D a, samozrejme, dostatočne sa hýbať, nepreháňať to s alkoholom a nefajčiť. Vitamín D je dôležitý hormón, ktorý získavame za normálnych okolností zo slnka, v zime by sme ho mali prijímať v doplnkoch stravy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Čo robiť, ak vás trápi bolesť kolena? V tomto prípade sa výmene kĺbu nevyhnete

Nepriaznivá nie je ani príliš vysoká, ani príliš nízka hmotnosť. Napríklad, ženy s anorexiou majú napriek nízkemu veku veľmi nízku hustotu kostí, preto môžu ľahko dostať osteoporózu. Osteoporózu vám zistia pomocou denzitometrie, teda metódy na meranie hustoty kostnej hmoty. Ak má pacient od istého stupňa zníženú hustotu kostnej hmoty, ide o osteopéniu, pri väčšom poklese o osteoporózu. Každá žena po menopauze by mala absolvovať takéto vyšetrenie.

Sledujte náš Instagram 

Zdroj: Plníelaná.sk, niams.nih.gov, eurekalert.org, cancer.gov
Odporúčame