Produkcia medu každým rokom klesá: Spoznajte jeho účinky aj novú metódu na zisťovanie jeho hodnoty

med na tanieri

Med je bežne používaný na liečenie rôznych zranení a ochorení (Zdroj: Freepik/freepik)

Výskumný tím z Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied (SAV) vyvinul a optimalizoval metódu stanovenia antibakteriálnej aktivity medu. V spolupráci so Štátnym veterinárnym a potravinovým ústavom v Bratislave získal tento test akreditáciu Slovenskej národnej akreditačnej služby. Spomedzi členských štátov EÚ je tak Slovensko prvou krajinou, ktorá ponúka akreditovanú metódu stanovenia antibakteriálnej aktivity medu ako komerčnú službu nielen pre včelárov, ale aj pre spotrebiteľov.

Známy pre svoje antibakteriálne vlastnosti

Vedecké práce a klinické štúdie potvrdzujú, že med už dávno nepatrí iba medzi prírodné alternatívne produkty, ale je rešpektovaný aj v medicínskej praxi. „Akýkoľvek med – nektárový či medovicový – má významné biologické vlastnosti. Najviac preštudovanou je jeho antibakteriálna aktivita. Doposiaľ nebola popísaná rezistencia baktérií na med, čo je mimoriadne atraktívne pre jeho terapeutické využitie v klinickej praxi,“ vysvetlil Juraj Majtán, vedúci Laboratória apidológie a apiterapie, ktoré metódu vyvinulo. Zároveň dodal, že antibakteriálna aktivita medu má na rozdiel od antibiotík multifaktoriálny charakter, ktorý je založený na aktívnom pôsobení viacerých molekúl a mechanizmov.

Nová výskumná metóda

Metóda stanovuje minimálnu inhibičnú koncentráciu (MIC) medu. Ako modelovú baktériu vedci používajú zlatého stafylokoka. Čím nižšiu hodnotu MIC testovaná vzorka má, tým vyššia je jeho aktivita voči baktériám. „Stanovením MIC medu získavame dôležitú informáciu o sile jeho antibakteriálneho účinku. Hodnota MIC vyjadruje najnižšiu možnú percentuálnu koncentráciu medu, pri ktorej je potlačený alebo zastavený rast baktérií,“ vysvetlil mikrobiológ a dodal, že medy s vynikajúcou antibakteriálnou aktivitou sú ohodnotené známkou kvality.

Vývoju a optimalizácii testu predchádzala analýza stoviek vzoriek medov rôzneho botanického a geografického pôvodu a intenzívny viac ako desaťročný výskum v oblasti biologických účinkov medu. „Dostávame sa tak na vyššiu úroveň poznania, čo pre nás med znamená a aké má zdraviu prospešné účinky. Cieľom je dať medu pridanú hodnotu a identifikovať medy s najvyššou antibakteriálnou aktivitou,“ uviedol Majtán.

Produkcia medu klesá

Celosvetová produkcia autentického prírodného medu má klesajúcu tendenciu, a to z rôznych – predovšetkým environmentálnych dôvodov. Dôležitosť ochrany včiel a všetkých ostatných opeľovačov si verejnosť od roku 2017 pripomína aj v rámci Svetového dňa včiel, ktorý pripadá na 20. mája.

Ďalšie účinky medu

Med možno efektívne použiť na:

  • Popáleniny. Zdá sa, že aplikácia medových prípravkov na jemné popáleniny zlepšuje hojenie.
  • Kašeľ. Med je prinajmenšom taký účinný ako liek proti kašľu. Užívanie malého množstva medu ústami pred spaním znižuje záchvaty kašľa u detí vo veku 2 rokov a starších.
  • Bolesti nôh u ľudí s cukrovkou. Aplikácia obkladov s obsahom medu na diabetické vredy na nohách znižuje čas hojenia a zabraňuje potrebe antibiotík.
  • Suché oko. Použitie špecifických medových očných kvapiek alebo očného gélu pomáha zlepšiť pocit suchosti očí. Tieto produkty sa môžu používať spolu s bežnou liečbou suchého oka.
  • Vredy v ústach a ďasnách vyvolané vírusom herpes (herpetická gingivostomatitída). Vyplachovanie úst a následné pomalé prehĺtanie medu pomáha rýchlejšie hojiť tieto rany a vredy u detí, ktoré užívajú liek nazývaný acyklovir.
  • Opuch (zápal) a vredy v ústach (orálna mukozitída). Zdá sa, že vyplachovanie úst a následné pomalé prehĺtanie medu pred a po chemoterapii alebo rádioterapii znižuje riziko vzniku vredov v ústach.
  • Ochorenie kože, ktoré spôsobuje začervenanie na tvári (rosacea). Aplikácia lokálneho medového produktu na pokožku môže zlepšiť príznaky rosacey.
  • Hojenie rán. Aplikácia medových prípravkov priamo na rany alebo používanie obkladov s medom zlepšuje hojenie. Med znižuje zápach a hnis, pomáha čistiť ranu, znižuje infekciu, znižuje bolesť a skracuje čas do hojenia. Okrem toho pri aplikácii na pokožku môže med slúžiť ako bariéra proti vlhkosti a zabrániť tomu, aby sa pokožka prilepila na obväzy na rany.

Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, webmd.com
Odporúčame