Prvá pomoc pri pricviknutom nerve: Tieto rady vám prinesú úľavu

Čo je prvá pomoc pri pricviknutom nerve?

Čo je prvá pomoc pri pricviknutom nerve? (Zdroj: GettyImages)

Kto niekedy zažil ostrú a pálčivú bolesť, ktorá človeka prepadne v nečakanej chvíli, ten dobre vie, ako dokáže pricviknutý nerv skomplikovať život. Ako bojovať s neznesiteľnou bolesťou?

Náhle intenzívne pichnutie sa zväčša objavuje v oblasti hrudnej či bedrovej chrbtice, okolo lopatky, medzi rebrami, ale aj na zápästí alebo na lakti. V odbornej lekárskej terminológii sa nehovorí o pricviknutí, ale o útlaku nervu. Môže ho zapríčiniť pád, natiahnutie určitej časti tela, preležanina či skrátka len zlý pohyb. Paradoxom je, že reakcia tela v podobe akútnej blokády je v podstate obranným mechanizmom, ktorý náš organizmus používa pri podobných udalostiach.

Výberom správneho kolagénu predídete bolestiam kĺbov
(Zdroj: Freepik/grustock)

Vystreľujúca bolesť

Uľaviť si od vystreľujúcej bolesti je náročné. Pricviknutý nerv sa dostáva medzi dve kostené štruktúry alebo pod stiahnutý sval, čím dôjde k vzniku zápalu, ktorý zasa spôsobí opuch sprevádzaný nepríjemnou bolesťou. K ďalším príznakom patrí brnenie, pocit necitlivosti alebo svalové kŕče. Vzniknutá bolesť sa nesústredí iba v postihnutom mieste, ale vystreľuje aj do ďalších častí tela.

Napríklad pricviknutie bedrového nervu sa hlási silnými bodavými bolesťami na krížoch a často vystreľuje až do nôh a chodidiel. Zároveň platí, že akútna bolesť väčšinou vzniká tam, kde je naše telo nejakým spôsobom oslabené, či už vplyvom úrazu, dlhodobého preťažovania alebo sedavého životného štýlu. Pricviknutie nervu však môže spôsobiť aj vyskočená platnička, artritída či kostné výrastky. Ako si teda uľaviť?

Stuhnutý krk
Zdroj: gettyimages

Necvičiť a nemasírovať 

Lekári majú hlavnú účinnú radu – nikdy sa nesnažte bolesť rozchodiť alebo postihnuté miesta rôzne naťahovať. Rovnaký zákaz platí pre masáž – zbytočne by vám len ublížila. Zápal okolitého tkaniva by sa tým výrazne zhoršil a na utláčaný nerv by bol vyvíjaný ešte väčší tlak. Pomôže jediné – pokoj a odpočinok, ideálne v polohe ležmo. Snažte sa naozaj maximálne relaxovať a pohyby, pri ktorých pocítite bolesť, obmedzte na nevyhnutné minimum. Ešte lepšie je, ak sa poriadne vyspíte. V spánku sa váš organizmus regeneruje a rýchlejšie hojí.


Mohlo by vás zaujať: Liečba teplom verzus chladom: Čo zmierni svalovicu, opuch či seknutie v krku?


Suché obklady 

Keď sa vám trochu uľaví, môžete použiť teplé suché obklady, napríklad nahriaty uterák, termofor alebo gélový vankúšik a opatrne spevniť postihnutú oblasť – krk pomocou šatky, krížovú oblasť pevnejšou spodnou bielizňou alebo širokým šálom, a podobne. Snažte sa tiež nájsť polohu, v ktorej nevnímate bolesť tak citeľne. Pokiaľ to vaše problémy nezhoršuje, časom sa môžete zľahka poprechádzať. Ak však ale ide o opakovaný problém, je nutné zájsť za lekárom, ktorý rozhodne o vhodnej rehabilitácii vo forme masáží, cvičení či elektroliečby.

Bolesť hrdla
Zdroj: gettyimages

Béčko a ľubovníkový olej

Do jedálnička zaraďte viac vápnika a horčíka, ktoré urýchľujú hojenie. Vhodné je doplniť aj vitamíny skupiny B (predovšetkým B1, B6 a B12), ktoré prispievajú k regenerácii svalových vlákien a zlepšujú výživu nervov a svalov. Pri bolesti môžete vyskúšať aj odvar z ľubovníka bodkovaného v podobe obkladu alebo ľubovníkový olej, ktorým možno potierať postihnuté miesto.

Dobrá rada: Pricviknutý nerv alebo infarkt?

Infarkt si ľudia niekedy pletú s útlakom nervu. Ak vás bolí pri srdci a tŕpne vám ľavá ruka, nemusí ísť hneď o infarkt. Najmä, ak vás na hrudníku pobolieva hlavne pri nádychu. Keď stavce utláčajú nervy v oblasti krčnej chrbtice, okrem bolesti sa ľudia tiež sťažujú na mravčenie v ruke, ktorá ruku niekedy úplne znecitlivie. Netreba preto hneď zbytočne panikáriť.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame