Účinnosť liekov môže znížiť nepozornosť: O čom treba vedieť pred začiatkom užívania?

žena si berie lieky

Pri užívaní liekov treba byť obozretný (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Dávate si pri užívaní liekov pozor na to, čo zjete? Na účinnosť a bezpečnosť liekov totiž môžu vplývať aj interakcie s niektorými potravinami a nápojmi. O ktoré druhy ide a čoho sa pri užívaní vyvarovať sa dočítate v našom článku.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje, že lieky významne interagujú napríklad s alkoholom, niektorými druhmi citrusového ovocia, kofeínom či mliečnymi výrobkami. Pri vydávaní liekov je podľa neho dôležité, aby bol pacient informovaný o rizikových potravinách.

„Príjem kofeínu môže vplývať na to, ako lieky, ktoré užívame, účinkujú. Jeho konzumácia môže v niektorých prípadoch ovplyvniť napríklad vstrebávanie liekov do organizmu, alebo zvýšiť riziko nežiaducich účinkov liekov a znížiť ich účinnosť,“ ozrejmil ŠÚKL na sociálnej sieti.

Pozor si treba dávať aj na zloženie vitamínov či iných doplnkov stravy. Tie môžu obsahovať bylinky, ktoré spôsobujú liekové interakcie. Ide napríklad o čiernu rascu, cesnak, ženšen, ginko, ľubovník bodkovaný či kurkumín.

Vyhnite sa alkoholu

Čo sa týka nápojov, lieky je najbezpečnejšie zapiť čistou vodou. Určite nesiahajte po alkohole, ktorý môže negatívne ovplyvniť účinky liekov a zároveň zvýšiť riziko výskytu nežiaducich účinkov. „Lieky v kombinácii s alkoholom zaťažujú celý organizmus, najviac však trpí pečeň,“ priblížil na sociálnej sieti ŠÚKL. Alkoholovo-liekové interakcie predstavujú podľa neho vysoké riziko najmä pre starších ľudí.

Úrad tiež upozornil, že niektoré lieky obsahujú viac ako jednu zložku, ktorá môže reagovať s alkoholom. „Práve preto si vždy prečítajte príbalový leták alebo si nechajte poradiť od svojho lekára či lekárnika,“ dodal.

Okrem toho poukázal na to, že upokojujúce účinky sú zmiešaním alkoholu a niektorých liekov návykové. „V niektorých prípadoch môže byť takáto závislosť smrteľná. Najmä ak užívate alkohol napríklad s antidepresívami, antipsychotikami, opioidmi alebo liekmi na spanie,“ uzavrel.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pozor na paracetamol: Najbežnejší liek môže byť rizikom, ukázali výsledky výskumu

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame