Umývate si ruky dôkladne? V ochrane pred akútnymi ochoreniami dýchacích ciest ide o základný krok

Umývanie rúk

Pri likvidácii vírusov je extrémne dôležitá hygiena rúk (Zdroj: Freepik/freepik)

Umývanie rúk patrí k jedným z najdôležitejších krokov v tom, ako sa brániť pred respiračnými ochoreniami. Ruky si dôkladne umývajte po každom návrate domov, a to odkiaľkoľvek či pri akomkoľvek pocite nečistých rúk. Pripomenul to hlavný hygienik SR Ján Mikas. K ochrane pred respiračnými ochoreniami pomáha aj prekrytie horných dýchacích ciest šatkou, rúškom či respirátorom.

Viete, čo je respiračná etika? 

Respirátor by sa podľa odborníka mal nosiť, ak si ľudia nedokážu udržať bezpečný odstup či začínajú pociťovať príznaky ochorenia. „Odporúčame chrániť sa respirátorom v preplnenej hromadnej doprave, v preplnených uličkách obchodov či na hromadných podujatiach,“ doplnil. K zásadám hygieny patrí aj takzvaná respiračná etika a jej dodržiavanie. Podľa odborníka ide o to, že kýchať a kašlať sa má napríklad do vreckovky, nie do dlane.

„Použité vreckovky vyhoďte do uzatvárateľných nádob na odpad a následne si umyte ruky vodou a mydlom alebo si ich dezinfikujte,“ podotkol.
Priblížil, že v kolektíve je vhodné obmedziť podávanie rúk či objímanie. „Odporúčame časté krátke nárazové vetranie niekoľkokrát počas dňa, s oknami dokorán,“ spresnil hygienik.

Podporiť svoju imunitu sa dá napríklad zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B a vitamínu D. „Nájdete ich v čerstvej zelenine, ovocí, strukovinách a celozrnných obilninách,“ doplnil. Taktiež dbajte na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, dostatok spánku, aktívny životný štýl a otužovanie. Ďalšou alternatívou boja proti respiračným ochoreniam je však aj očkovanie, a to nielen proti chrípke, ale aj proti iným podobným ochoreniam.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame