Máte doma tieto bežné veci? Dajte si obrovský pozor, môžu zhoršovať astmu

astma

Trpíte týmto syndrómom aj vy? (Zdroj: Freepik/freepik)

Astma je v dnešnej dobe pomerne bežné ochorenie respiračného systému. Pokiaľ je vaša domácnosť hypoalergénna, tak vás nič nebude obmedzovať. Najnovší výskum však ukazuje, že aj bežné veci v našich domácnostiach môžu zhoršovať príznaky astmy, a to najmä silný kašeľ.

Predchádzajúce výskumy uvádzajú, že príznaky astmy môžu spúšťať rôzne environmentálne faktory. Pasívne fajčenie, syntetické vankúše alebo paplóny a plynové kúrenie sú najčastejšie identifikované spúšťače najvyššej miery astmy. Prevencia týchto bežných faktorov prostredia v domácnostiach by mohla pomôcť lepšie kontrolovať astmu.

Pasívne fajčenie

Pobyt v blízkosti fajčiarov, napríklad doma alebo na pracovisku, je najčastejšie uvádzanou komplikáciou u osôb s astmou v uzavretých priestoroch. Dýchanie dymu narúša normálny vývoj pľúc a imunitného systému a spôsobuje podráždenie dýchacích ciest.

Akrylové materiály

Druhým najčastejšie uvádzaným spúšťačom v domácnosti bola posteľná bielizeň z neprirodzených vlákien, ako sú mikrovlákno, nylon alebo akrylové materiály. Syntetická posteľná bielizeň má vyššiu hladinu alergénov, ako roztoče domáceho prachu ako posteľná bielizeň z peria.

Zvyšujú tiež vystavenie prchavým organickým chemikáliám. Sú to plyny emitované z určitých pevných látok a kvapalín, ktoré sa nachádzajú v mnohých výrobkoch pre domácnosť. Tieto plyny sa môžu vo vnútri hromadiť vo vyšších koncentráciách a spôsobiť zdravotné problémy.

Zvieracie srsť a ohrievače

Syntetické vankúše tiež s väčšou pravdepodobnosťou zachytávajú alergény mačiek a psov ako vankúše z peria. Pevnejšia väzba páperových vankúšov z nich robí ochrannú bariéru pred alergénmi, ktoré by inak mohli viesť k podráždeniu dýchacích ciest. Domácnosti detí náchylných na astmu či alergie by mali venovať zvýšenú pozornosť výberu obliečok.

Napokon, plynové ohrievače môžu emitovať plynný oxid dusičitý, ktorý môže dráždiť dýchacie cesty a spúšťať príznaky astmy. Je lepšie zbaviť sa plynových ohrievačov alebo vykurovacích systémov, ak je to možné, v domácnostiach, kde je problém s astmou.Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame