Výskum slovenskej etnologičky hovorí jasne: O tomto je Veľká noc v súčasnosti!

Skupina priateľov na návšteve

Sviatky sú prevažne o stretávaní sa s blízkymi (Zdroj: Freepik/Ahmadrmzm14)

Pri oslavách Veľkej noci na Slovensku nie sú v súčasnosti najdôležitejšie náboženské a duchovné prvky. V týchto časoch ide skôr o spoločenský kontakt a rodinné stretnutia. Aj takéto poznatky prinášajú závery výskumu etnologičky Kataríny Popelkovej z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied (SAV). O štúdii informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Môže za to aj pandémia

Vo svojom výskume sa odborníčka opierala o výsledky online prieskumu, ktorý uskutočnila v apríli 2020, a teda počas prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19, počas ktorej boli zavedené prísne opatrenia a obmedzenia pohybu obyvateľstva. V roku 2020 pandémia zásadným spôsobom zmenila charakter veľkonočných sviatkov, prežívanie voľných dní obyvatelia Slovenska museli prispôsobiť uzavretému priestoru svojich obydlí.

Ohrozenie zdravia a dištancovanie sa od iných ľudí nám zabránilo napríklad dodržať zvyky či absolvovať návštevy príbuzných, prežívať spoločne sviatočné chvíle a prijímať hostí. Pandémia však zlepšila podmienky tým, ktorí nemali potrebu dodržiavať zvyky a tradície – naopak, voľno využili napríklad na šport, pohyb v prírode či rôznorodé práce doma.

Museli sme sa prispôsobiť

„V rodinách vznikali nové individuálne spôsoby osláv, tradičné pondelkové obchôdzky spojené so šibačkou či polievaním žien a dievčat vystriedalo sledovanie televízie, čítanie či hranie spoločenských hier. Niektorí ľudia tento čas využili aj na prácu či štúdium,“ povedala Popelková. Taktiež poukázala na fakt, že sa v tom čase nakupovalo menej sladkých pochutín či jedla celkovo.

Dôležitú úlohu v spájaní a kontaktovaní sa s blízkymi nám umožnili moderné technológie. „Digitálna komunikácia priniesla nové podoby veľkonočných zvykov, napríklad virtuálne šibanie a oblievanie starých mám ich vnukmi alebo posielanie obrázkov detských kresieb a ručných prác elektronickou poštou namiesto veľkonočných vinšov.“

Pomohli najmä moderné technológie

„Technika síce umožnila videorozhovory na diaľku a sprostredkovala reakcie blízkych, no nedokázala nahradiť osobný kontakt s blízkymi, spoločné prípravy a oslavy v skupinách príbuzných alebo priateľov. Prežívanie sviatku tak oslabovali chýbajúce dotyky a objatia,“ zdôraznila vedkyňa. Novinkou pre veriacich bolo napríklad zúčastňovanie sa na online prenosoch náboženských rituálov. Kresťania uvítali takéto bohoslužby najmä z hľadiska šetrenia času.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Čaj na podporu trávenia: Po sviatkoch príde vhod – už pár dúškov vyrieši mnohé žalúdočné problémy

Obvykle museli do kostola cestovať, čo ich tiež stálo čas. „Respondenti priznávali počas sledovania prenosov veľkonočných obradov prázdnotu a osamelosť. Bez kontaktu s komunitou sa cítili sami, dokonca mali pocit, akoby Veľká noc ani nebola. Dôvodom je skutočnosť, že náboženské komunitné vzťahy mnohí ľudia na Slovensku vnímajú rovnako ako vzťahy založené na rodinných zväzkoch a sviatok vítajú ako príležitosť na živý spoločenský kontakt,“ dodala.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame