Počiatky vianočného stromčeka sú spájané s krvavou legendou: Prečo pri ňom ľudia mávali vedro s pieskom?

Vianočný stromček

História vianočného stromčeka je opradená viacerými legendami (Zdroj: GettyImages)

Viete, že vianočný stromček nemal vždy takú podobu, v akej ho poznáme dnes? Nebol bohato ozdobený ani po celý čas krásne vysvietený. Bolo by to totiž nebezpečné, nepraktické a drahé. Príbehov o tom, ako vznikol a kto ho vlastne priniesol, je niekoľko. 

Krvavá obeta pod stromčekom

Jedným z prvých príbehov je ten o krvavej obete. Z časti je založený na historických faktoch, z časti na legende, pretože niektoré pasáže znejú, akoby ich rozprávač mierne nafúkol. Začína Svätým Bonifácom, ktorý cestoval po svete, aby šíril kresťanskú vieru. Keď bol v Nemecku, zistil, že obyvatelia sa modlia k pohanským božstvám a na oslavu zimného slnovratu chceli obetovať život mladého muža pod dubom. Ten totiž považovali za posvätný. Bonifác chcel život mladíka zachrániť, a tak strom zoťal.

Tu začína mierne zveličenie príbehu. Po prvom údere sekerou vraj nastal silný poryv vetra a strom zvalil. Nemci ostali ohromení a pripísali tento skutok neviditeľnej Božej ruke. Bonifác to využil a ukázal na malú jedľu, ktorá zázračne zostala vzpriamená a neporušená vedľa trosiek a zlomených konárov. Povedal, že tento strom znamená mier a ako vždyzelená drevina symbolizuje aj nesmrteľnosť. Svojím vrcholom smerujúcim nahor navyše označuje nebo, príbytok Boha.

Stredoveké hry a príbeh Adama a Evy

Stromček ako symbol Vianoc môže pochádzať aj z divadelných hier. V stredovekom Nemecku sa totiť hrávali počas vianočných sviatkov pred kostolmi. Predstavenie rozprávalo známy príbeh o hriechu Evy a Adama. V strede javiska bol postavený strom, z ktorého mali odtrhnúť jablko. Keďže však bola zima, jabloň sa akosi nehodila, takže tam vztýčili jedľu a na jej konáre poukladali jablká. Aj keď sa hry postupne prestali hrávať, rajský strom zostal v mysliach ľudí.

Prvé sviečky na stromčeku

Vznik vianočného stromčeka ako ho poznáme dnes sa pripisuje Nemecku. Nielen vďaka legende o krvavej obete a stredovekým hrám, ale prispel k tomu aj kňaz Martin Luther. V noci pred Vianocami sa vracal cez les domov. Vzhliadol k oblohe, aby sa pozrel na hviezdy, ktoré žiarili pomedzi konáre. Pripomenulo mu to Ježiša, ktorý na Vianoce opustil hviezdy neba, aby prišiel na zem. Bolo to vraj také krásne, že si potom aj on doma ozdobil stromček sviečkami, ktoré predstavovali hviezdy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte v rodine nerváka či niekoho, ktorý stále pracuje? Máme tipy na darčeky, ktoré im pomôžu dostať sa do pohody!

Vianočné svetlá boli len pre bohatých

Prvým osvetlením na stromčekoch boli, pochopiteľne, klasické sviečky, ktoré sa prichytávali roztopeným voskom alebo kúskom drôtu. Bolo to však nebezpečné a často prichádzalo k požiarom. Preto sa zapaľovali len na pár minút a ľudia mali pri stromčekoch vedrá s vodou alebo pieskom, ak by vznikol oheň. Prvé elektrické osvetlenie predstavil Thomas Edison a jeho pomocník Edward Johnson. Mohli si ho však dovoliť len bohatí ľudia, pretože cena sa pohybovala na úrovni 300 dolárov, čo dnes predstavuje približne 8 500 eur.

Prvé umelé stromčeky

Aj v tomto si môže Nemecko pripísať prvenstvo. Prvé umelé stromčeky boli vyrobené v roku 1 800 a boli z husieho peria. Praktické to však veľmi nebolo. Neskôr jedna americká firma, ktorá vyrábala záchodové kefy, využila svoju technológiu a vyrobila umelý stromček zo štetín. Ich napodobeniny boli odolnejšie a aj lepšie držali ozdoby.

Odporúčame