Vodiči seniori: Kedy sa vzdať šoférovania a ako sa s tým vyrovnať?

Starší šofér v aute

Vzdať sa šoférovania môže byť náročné (Zdroj: Freepik/graystudiopro1)

Mnoho starších vodičov sa len ťažko vzdáva možnosti šoférovať. S vekom sa však môžu zhoršiť ich schopnosti natoľko, že ohrozia svoju bezpečnosť a aj bezpečnosť ďalších vodičov. Ak sa staráte o staršieho príbuzného, alebo sa to týka práve vás, prečítajte si náš článok. Dozviete sa, ako zistiť, dokedy je možné sadnúť si za volant a tiež ako sa vyrovnať s nemožnosťou šoférovať.

Plánujte dopredu

V prvom rade si musíte uvedomiť, že príde deň, kedy vy alebo váš príbuzný nebude môcť sám šoférovať kvôli pokročilému veku. Do istej miery ide o stratu nezávislosti, no dá sa s ňou vyrovnať a pripraviť sa na zmeny včas.

Pomôcť môže napríklad výber nového obľúbeného obchodu, ktorý nebude ďaleko od domu alebo plánovanie spoločných jázd s ďalšími rodinnými príslušníkmi. Netreba zabúdať ani na jazdu mestskou dopravou. Hoci bude senior stále pokračovať v samostatnom šoférovaní, môže si tieto návyky pomaly začať osvojovať.

Staršia žena za volantom
Seniorov môže pri šoférovaní ovplyvniť ich zdravotný stav (Zdroj: Freepik/Camandona)

Správne zhodnotenie šoférskych schopností

Pri šoférovaní je veľmi dôležité mať dobrý zrak, sluch a motoriku. Pre bezpečnosť je taktiež nevyhnutné vedieť rýchlo zareagovať na rôzne nepredvídateľné situácie počas cestnej premávky. Poraďte sa preto s odborníkom, ktorý dokáže spoznať prípadné zdravotné obmedzenia a zhodnotiť tak šoférske schopnosti pacienta. Po dosiahnutí 65 rokov je potrebné absolvovať prehliadku každých päť rokov.

Niektorí seniori požiadajú o pomoc pri šoférovaní sami od seba. Napríklad sa obávajú šoférovať po tme alebo v horšom počasí. Ak sa ešte nechcú celkom vzdať vedenia motorového vozidla, môže na nich niekto dozerať z miesta spolucestujúceho. Dohodnite sa s nimi na tom, čo im najviac vyhovuje a dbajte na ich bezpečnosť.

Skúste sa na vec pozerať pozitívne a seniora, ktorý už šoférovať nemôže, v novej situácii podporovať. Nie je to hanba, že už nemôže byť taký samostatný, ako býval. Patrí to predsa k životu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jesenná depresia: Na čo by ste sa mali zamerať, ak si potrebujete zlepšiť náladu?

Zdroj: plnielanu.sk, seniornews.com
Odporúčame