Jesenná depresia: Na čo by ste sa mali zamerať, ak si potrebujete zlepšiť náladu?

Smutná žena

Niektoré príznaky sezónnej depresie môžu závažne ovplyvniť náš každodenný život (Zdroj: Freepik/Guzov Ruslan)

Ak prežívate jesennú depresiu, odborníci radia zamerať sa hlavne na zdravý životný štýl. Ak však tieto pocity ovplyvňujú vaše bežné fungovanie, bude lepšie vyhľadať odborníka.

Toto obdobie je často chvíľkové

„Sezónna afektívna porucha je verejnosti skôr známa ako jesenná depresia. V manuáloch však nie je vedená ako samostatná diagnóza, väčšinou sa zaraďuje pod depresiu s tým, že depresívne príznaky prichádzajú len v určitom období, so zmenou počasia,“ vysvetlila Liga za duševné zdravie.

Od ďalších foriem depresie je odlišná v tom, že sa opakovane vyskytuje len v určitom období. Po tomto období príznaky zvyčajne  vymiznú. Na jeseň sa toto obdobie spája vo väčšine prípadov s menšou dávkou slnečného svetla, keď aj ľudský organizmus začne produkovať odlišné hormóny – viac melatonínu a menej serotonínu.

„Človek sa začne cítiť nesvoj, unavený, malátny, môže naňho padnúť smútok, úzkosť,“ vysvetlila liga. Ak však tieto príznaky jesennej depresie neovplyvňujú váš každodenný režim, pokúste sa viac venovať zdravému životnému štýlu.

Pomôžu vám viaceré aktivity

Do dennej rutiny zapojte napríklad prechádzku na čerstvom vzduchu, ľahšiu stravu či aktivity, ktoré vám robia radosť. Taktiež skúste udržiavať viaceré sociálne kontakty a neizolovať sa. Naopak by ste mali obmedziť kofeín, nikotín a alkohol.

Dôležitým prvkom v prekonaní tohto obdobia je aj samotný postoj človeka. „Treba si uznať, že za to nemôžeme, netýrať sa zbytočnými sebaobviňujúcimi myšlienkami. Skúsiť môžeme, naopak, prijať tento stav, chvíľu sa aj poľutovať a uznať si, že teraz sa necítim dobre, aby som podával 100-percentný výkon,“ dodáva Liga.

Čo robiť, ak nepríjemné pocity pretrvávajú? 

Združenie taktiež dáva do pozornosti to, že ak vám spomínané pocity bránia v bežnom fungovaní, oslovte radšej odborníka alebo požiadajte o pomoc. „Osloviť na pomoc psychiatra, prekonzultovať s ním možnosti farmakologickej liečby alebo liečby svetlom,“ doplnilo združenie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Strach z verejných toaliet: Kedy ide o vážny problém a ako ho riešiť?

Nárast takýchto problémov sa očakáva na prelome októbra a novembra po odznení takzvaného babieho leta.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame