Vonkajšie osvetlenie dokáže premeniť vašu záhradu na útulné miesto, kde môžete relaxovať a tráviť čas aj po zotmení. Správne vybrané svietidlá záhradu nielenže skrášlia, ale tiež zvýšia funkčnosť a bezpečnosť vonkajších priestorov. Tu je niekoľko tipov na záhradné osvetlenie a jeho efektívne využitie.
Vytvorte si plán
Prvým krokom pri inštalácii vonkajšieho osvetlenia je plánovanie a návrh. Dôležité je umiestniť jednotlivé prvky tak, aby správne osvetlili potrebné oblasti a zároveň vytvorili príjemnú atmosféru. Identifikujte teda oblasti záhrady, ktoré chcete osvetliť – cestičky, terasy, kvetinové záhony alebo vodné zákutia. Urobte si náčrt záhrady a označte miesta, kde budú umiestnené svetlá. Budete potrebovať funkčné osvetlenie, ako je osvetlenie domu, príjazdovej cesty a chodníka, ale aj dekoratívne osvetlenie.
Rôzne osvetľovacie zóny
- Osvetlenie vchodu do domu – umožní vám bezproblémový príchod domov či pohyb okolo domu, ale tiež skrášli okolie. Vhodné je zapínanie svetiel pomocou senzoru, aby ste nemuseli potme hľadať vypínač. Vhodné sú na to fasádne a stĺpikové svietidlá, ale môžete použiť aj zemné svietidlá vložené do dlažby.
- Osvetlenie záhradného sedenia – závesné svietidlá, girlandy, lampáše alebo lampióny umožnia príjemné posedenie na terase alebo v altánku. Sú ideálne pre večerné grilovanie alebo relaxáciu. Dokážu totiž z vašej záhrady vytvoriť magické miesto.
- Osvetlenie chodníkov a cestičiek – na ich osvetlenie použite stĺpové lampy alebo podlahové svietidlá. Nielenže tak zvýšite bezpečnosť vo vašej záhrade, ale tiež vytvoríte príjemné prostredie aj po západe slnka.
- Osvetlenie záhradných prvkov – použite reflektory, zapichovacie svietidlá, či svetelné reťaze na osvetlenie stromov, kameňov alebo sôch. Pridá to záhrade dramatický a elegantný vzhľad a vytvorí nevšednú atmosféru.
- Osvetlenie vodných prvkov – reflektory umiestnené pri alebo vo fontánkach či jazierkach zdôraznia ich krásu aj po zotmení. Osvetlite si napríklad jazierko pre vytvorenie pôsobivého efektu aj pre bezpečnosť, aby v noci nikto neskončil nečakane vo vode.
Vyberte tie správne svietidlá
Existuje mnoho rôznych typov vonkajších svietidiel – fasádne, stĺpikové, zemné, zapichovacie, lampáše, aj svetelné reťaze. Skombinujte ich podľa potreby, aby ste vytvorili krásny a zároveň bezpečný priestor. Zamerajte sa aj na farbu svetla. Studené a neutrálne biele svetlo je vhodné na funkčné osvetlenie, napríklad vchodu do domu či príjazdu na pozemok. Dekoratívne osvetlenie by malo mať skôr teplé biele či žlté svetlo pre útulnejšiu atmosféru. Môžete experimentovať aj s RGB farebnosťou pre vytvorenie rôznofarebných efektov.
- Nástenné svietidlá – umiestňujú sa na steny domu, prípadne na plot a poskytujú príjemné difúzne svetlo, ktoré osvetľuje okolie. Patria medzi rokmi overenú klasiku a nájdete medzi nimi svietidlá pre funkčné osvetlenie – napríklad vchodu do domu, ale aj vyslovene dekoratívne kúsky.
- Stĺpikové svietidlá – ideálne pre osvetlenie terasy, zelene, ale aj chodníkov a cestičiek pre lepšiu orientáciu pri večerných potulkách záhradou. Sú nielen funkčné, ale tvoria aj dekoratívny detail v exteriéri. Vyberte si elegantné moderné svietidlá, alebo aj vintage lampy s nádychom nostalgie.
- Závesné svietidlá – nájdete medzi nimi hlavne dekoratívne osvetlenie. Svetelné reťaze, girlandy, lampáše či lampióny vytvoria útulnú atmosféru a dodajú vonkajšiemu priestoru šarm a osobnosť. Svetelná reťaz so žiarovkami ozdobí večerné posedenie a dodá mu slávnostný nádych.
- Zemné svietidlá – často sú zabudované do dlažby chodníkov a terás, ale nájdete aj nenápadné dizajny, napríklad vo forme dekoratívneho „kameňa“. Môžu byť bodové alebo líniové a decentne osvetlia príjazdovú cestu či prístupový chodník do domu.
- Zapichovacie svietidlá – sú ideálne ako dekoračné svietidlá pre náladové osvetlenie rôznych častí záhrady. Jednoducho ich zapichnete do zeme a nie je problém ich hocikedy preložiť na iné miesto. Môžete ich použiť na náladové osvetlenie stromov, kríkov či zaujímavých kvetov, prípadne ich použite na osvetlenie záhradných cestičiek.
- Solárne svietidlá – sú energeticky účinné a ekologické. Počas dňa sa nabíjajú na slnku a v noci poskytujú príjemné svetlo. Sú ideálne pre osvetlenie chodníkov a záhonov. Ich hlavnou výhodou je, že nepotrebujete žiadne káble, nezvýšia vám účet za elektrinu a ľahko ich nainštalujete presne tam, kde ich potrebujete. Nájdete ich v širokej škále štýlov a tvarov – od elegantných solárnych gúľ po farebné motýle alebo kvety, ktoré ozvláštnia vašu záhradu pestrými farbami.
- Reflektory – použite ich na osvetlenie zaujímavých prvkov v záhrade, ako napríklad veľkých stromov, umeleckých dekorácií alebo jazierka. Majú skôr nenápadný dizajn, pozornosť sa upriamuje na farbu a intenzitu svetla a tiež na osvetľované prvky.
- Lampáše do exteriéru – nájdete ich v kovovom, aj drevenom prevedení, v dizajnoch od výmyslu sveta. Lampáše v škandinávskom, romantickom či industriálnom štýle vám skrášlia záhradu a spríjemnia večerné posedenie na terase. Vyberte si klasické so sviečkami, alebo praktické a bezpečné LED lampáše a petrolejky, ktoré dokážu verne imitovať blikotavé svetlo skutočného ohňa.
Zvážte štýl a estetiku
Pri výbere exteriérových svietidiel sa zamerajte aj na ich dizajn a na to, ako sa budú hodiť k celkovému ladeniu vášho domu a záhrady. V dnešnej dobe máte na výber z veľkého množstva štýlov, farieb a materiálov. Či preferujete moderné svietidlá s čistými líniami, alebo máte radšej klasický vintage či provensálsky štýl, v ponuke nájdete všetko. Pre fanúšikov originálnych dizajnov sú tu aj obľúbené retro a industriálne lampy s patinou, ktoré vytvoria nevšednú atmosféru pri večernom posedení najmä v záhrade na chalupe.
Myslite prakticky aj na vrtochy počasia
Nielen estetické hľadisko, ale aj kvalita a funkčnosť sú dôležité, aby vám záhradné osvetlenie dobre slúžilo. Každá osvetľovacia zóna by mala byť ovládaná nezávisle. Niektoré svietidlá môžete ovládať aj pomocou diaľkového ovládača, alebo ich naprogramovať. Senzory pohybu a časovače zvýšia komfort a bezpečnosť vonkajšieho osvetlenia, pričom zároveň šetria energiu.
Pri výbere vonkajších svetiel si všímajte aj ich energetickú účinnosť. LED svetlá sú výbornou voľbou, pretože sú energeticky úsporné a majú dlhú životnosť. Okrem toho berte do úvahy, že všetky záhradné svietidlá musia byť odolné voči vlhkosti a vode, aby vydržali rozmary počasia. Nezabudnite ani na vhodnú údržbu vonkajších svietidiel. Pravidelne kontrolujte káble, žiarovky aj spoje a uistite sa, že všetko správne funguje. Stupeň krytia IP by pri svietidlách do záhrady mal byť minimálne IP44.
Vonkajšie osvetlenie dodá vašej záhrade nový rozmer. Správne plánovanie a výber vhodných typov svietidiel vytvorí príjemné prostredie a zvýši komfort vonkajších priestorov aj v noci. Buďte kreatívni a experimentujte s rôznymi možnosťami, aby ste si vytvorili tú správnu atmosféru.
Zdieľať na