Výborný eukalyptus: Uľaví pri reume a pomôže od hmyzu aj vší

Eukalyptus

thinkstockphotos.com

Eukalyptus (blahovičník) je strom pochádzajúci z Austrálie a Malajzie, patrí do čeľade myrtovitých a existujú stovky botanických druhov. Najpoužívanejšie v aromaterapii sú éterické oleje získané z eukalyptu guľatoplodého (Eucalyptus globulus), jemnejšieho a menej aromatického druhu Eucalyptus radiata, ktorý je vhodný najmä pre citlivých ľudí a deti. Tretím je olej variety s citrónovu vôňou Eucalyptus citriodora. Oleje sa získavajú z listov, majú prenikavú osviežujúcu vôňu, ktorá odpudzuje hmyz.

Proti nachladnutiu a kašľu

Eukalyptus je najznámejší ako prostriedok na inhaláciu pri rôznych vírusových ochoreniach spojených s tvorbou hlienu a kašľom. Prirodzené antivírusové a protibakteriálne látky, ktoré sa vyskytujú v siliciach, pomáhajú uvoľniť upchatý nos, navodiť úľavu pri bronchitídach a zabraňujú šíreniu vírusov chrípky i stafylokokov. Inhaláciu môžete prevádzať pomocou aromalampy, rozstrekovaním 2% roztoku do vzduchu, alebo nakvapkať silice do špeciálneho inhalátora.

Pri kašli je veľmi účinný zábal na hrudník, do ktorého použijeme masť (bravčovú, husaciu, kuraciu, jazvečiu) a eukalyptový éterický olej. Na žlto sfarbený hlien použite eukalyptovú silicu druhu citriodora.


Mohlo by vás zaujať: Zapchatý nos či boľavé hrdlo? Rady starých mám zaberú!


Uľaví svalom

Pridanie pár kvapiek oleja z eukalyptu do masážnej emulzie alebo oleja je výborným prostriedkom pri navodení úľavy od reumatických bolestí, bolestí svalov a šliach po presilení, alebo po úraze. Najvhodnejší je eukalyptus radiata, pretože nedráždi pokožku ani sliznice. Známy „lekársky“ pach pôsobí navyše upokojujúco, olej tlmí bolesť v postihnutom mieste. Hojivé vlastnosti eukalyptu poznali dávno už austrálski domorodci, ktorí pri vážnych zraneniach obväzujú ranu eukalyptovými listami.

Proti herpesu aj ovčím kiahňam

Podobne ako botanicky príbuzný tea tree olej, je užitočný eukalyptový olej aj pri ošetrovaní pľuzgierikov herpesu, pásového oparu a ovčích kiahní. V alkohole zriedená zmes eukalyptovej a tea tree esencie sa nanáša na postihnuté miesta, pôsobí antiviroticky, protizápalovo, tlmí bolesť, urýchľuje hojenie a podporuje imunitný systém v boji s chorobou. Na 10 ml liehu postačí 5-6 kvapiek silice.


Mohlo by vás zaujať: Rozvoňajte svoj domov: Ide to aj bez drahých a nezdravých osviežovačov vzduchu


Šach mat všiam

Vši vo vlasoch školákov sú novodobým strašiakom. Parazity sú odolné voči šampónom a chemickým prípravkom na ich ničenie, preto sa vyskytujú opakovane. Prírodné látky obsiahnuté v éterických olejoch sú okrem mechanického odstraňovania hníd veľmi účinným a spoľahlivým prostriedkom pri likvidácii vši detskej. Na prípravu zábalu potrebujete trojkombináciu olejov z eukalyptu, bergamotu a levandule a slnečnicový olej, koncentrácia silíc by mala byť 5-10 %. Zmes vmasírujte do pokožky a vlasov, hlavu zabaľte a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, prípadne cez noc. Potom vlasy umyte jemným šampónom. Suché vlasy prečesávajte hustým hrebeňom a procedúru zopakujte po 48 hodinách, celkovo 3-krát.

Dôležité je aj zabrániť novej nákaze. To, čo sa nedá vyprať, ako matrace, opierky hlavy a goliere kabátov, postriekajte 10% alkoholovým roztokom eukalyptu alebo vyššie spomenutej zmesi. Preventívne pôsobí aj pridanie silice do vody pri záverečnom oplachovaní vlasov po umytí, pretože jej vôňa vši odpudzuje.


Mohlo by vás zaujať: Univerzálny čistiaci prostriedok od matky prírody: Citrónom umyjete takmer všetko


Odpudí komáre a iný hmyz

Repelentné účinky vonných látok eukalyptu sa využívajú v rôznych prípravkoch na odpudzovanie hmyzu. V sezóne si môžete pripraviť sami účinný a nedráždivý olej, ktorým natriete pokožku pred pobytom v prírode. Ochráni vás pred komármi i kliešťami, môžu ho používať deti od 2 rokov. Na jeho prípravu potrebujete:

  • 5 kvapiek eukalyptu citriodora
  • 5 kvapiek tea tree
  • 5 kvapiek levandule
  • 50 ml rastlinného oleja alebo telového mlieka

Na čo všetko využívate výťažky z eukalyptu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame