Najväčší výrobca obalového skla na Slovensku oslavuje jubileum: V čom je tento podnik jedinečný?

flaše

Vetropack v Nemšovej je najväčším výrobcom obalového skla na Slovensku (Zdroj: Albaregiya)

Sklárne Nemšová sú najväčším výrobcom obalového skla na Slovensku. Tento rok oslavujú už 120 rokov od svojho vzniku. Podľa generálneho riaditeľa Vetropack pre Slovensko a Česko, Borisa Sluka, bolo dôležitým momentom pre sklárne aj začlenenie do skupiny Vetropack.

„Pravidelnými investíciami do našich zariadení sa nám podarilo zmodernizovať výrobu a za posledné dve desaťročia sme výrazne rástli. Tak to bolo aj v minulom roku, keď sa v závode vyrobilo a spracovalo okolo 196.000 ton skla,“ zhodnotil Sluka s tým, že celkovo Vetropack Nemšová v roku 2021 vygeneroval čisté tržby vo výške 63,6 milióna švajčiarskych frankov.

V súčasnosti je Vetropack Nemšová podľa neho najväčším zamestnávateľom a jedným z najvýznamnejších ťahúňov ekonomiky v regióne. Aktuálny počet zamestnancov v závode je okolo 425, pričom väčšina z nich pracuje priamo vo výrobe skla.

Sklárne majú v tomto roku za sebou významnú investíciu, počas ktorej sa rozšírila recyklačná linka na odpadové sklo. Linku z roku 2008 vylepšili tak, aby sa zvýšilo využitie bieleho skla. Vetropack Nemšová je momentálne jediným spracovateľom, ktorý spĺňa súčasné a budúce potreby SR v oblasti recyklácie použitého skla.

Prestavba zvýšila kapacitu recyklačnej linky o 50 percent, a preto teraz dokáže spracovať okolo 140.000 ton použitého skla ročne. Vďaka využitiu recyklovaného skla sa dá ušetriť okolo 4100 ton suroviny a znížiť emisie oxidu uhličitého o 550 ton.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame