Vedci objavili ďalší pozitívny vplyv pobytu v prírode: Čo dokážu pravidelné návštevy parkov, lesov a záhrad?

Pravidelné trávenie času v prírode pomôže zdraviu (Zdroj: Freepik/master1305)

Patríte medzi ľudí, ktorí sa nezaobídu bez pravidelnej prechádzky v prírode? Ak áno, prospievate tým nielen svojmu fyzickému, ale aj psychickému zdraviu. Nedávna štúdia z Fínska dokonca priniesla ďalšie zaujímavé zistenie. V našom článku sa o tomto výskume a jeho výsledkoch dozviete viac.

Výskumníci prišli na to, že ľudia, ktorí chodili častejšie do prírody, užívali menej liekov na vysoký krvný tlak, nespavosť, astmu, úzkosť alebo depresiu. Ozrejmili, že kľúčové bolo, aby zúčastnení v miestach so zeleňou skutočne trávili čas a nepozorovali ju iba zvnútra svojich príbytkov.

Vedecký tím z Fínska najskôr preskúmal možnosti prírodných areálov (parky, záhrady, jazerá), ktoré mala určitá komunita mesta k dispozícii. U jednotlivých účastníkov potom zohľadňovali frekvenciu návštev týchto miest a aj ich viditeľnosť z domovov. Chceli tak zistiť možnú spojitosť medzi oboma faktormi a užívaním určitých liekov na predpis.

Rozsiahli výskum bral do úvahy viacero faktorov

Lieky na predpis boli určené ako základná podmienka zhoršeného zdravotného stavu. Konkrétne išlo o lieky na nespavosť, vysoký krvný tlak, astmu a depresiu. Tieto stavy totiž patria medzi časté a potenciálne vážne zdravotné problémy.

Výskumníci v prieskume zozbierali názory 16 000 náhodne vybraných obyvateľov miest Helsinky, Espoo a Vantaa, čiže troch najobývanejších mestských oblastí Fínska. Zisťovali, aké majú obyvatelia, starší ako 25 rokov, skúsenosti s prírodnými miestami vzdialenými v rozmedzí jedného kilometra od ich bydliska.

Zúčastnení uvádzali, či v období od jedného týždňa do jedného roka užívali niektoré zo spomínaných liekov alebo ich nebrali vôbec. Jedna z otázok sa týkala pravidelnosti návštev prírodných priestranstiev v čase od mája do septembra. Ďalej zodpovedali, či je z okna ich príbytku výhľad na takéto plochy a ak áno, či a ako často ich pozorujú. Do úvahy sa tiež brali znečistenie vzduchu a hluk, no aj príjem domácnosti a dosiahnuté vzdelanie jej členov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chcete sa schuti zasmiať aj uvidieť dovolenkové destinácie v novom svetle? Stavte na náš knižný tip!

Trávenie času v prírode malo vplyv na užívanie liekov

Výsledky štúdie boli publikované minulý mesiac v žurnály Occupational and Enviromnmental Medicine. Vyplynulo z nich, že množstvo zelene v okolí domova ani jej pozorovanie z okna nemalo žiaden vplyv na užívanie skúmaných liekov. Frekvencia návštev prírody však áno.

V porovnaní s menej častým chodením do prírody (menej ako raz za týždeň), mali tri až štyri návštevy parkov, lesov či záhrad za týždeň, spojitosť so zníženou pravdepodobnosťou užívania liekov na depresiu o 33 %, liekov na vysoký tlak o 36 % a liekov na astmu o 26 %.

V prípade, že účastníci chodili do prírody viac ako päťkrát týždenne, bola pravdepodobnosť užívania liekov znížená nasledovne: o 22 % pri antidepresívach, o 41 % pri liekoch na vysoký krvný tlak a o 24 % pri liekoch na astmu.

Jeden výskum zo Španielska dokonca dokázal, že život neďaleko prírodnej oblasti znížil riziko porážky o 16 %.

V mestách by malo vznikať viac zelených plôch

„Takýto efekt návštev prírodných oblastí sa viac preukázal medzi zúčastnenými z domácností s nižšími príjmami,“ uviedla vedúca vedecká pracovníčka Dr. Anu Turunen. „Celkovo však objavená spojitosť nezávisí od príjmov domácnosti ani od dosiahnutého vzdelania.“

„Pozorované súvislosti sa znížili, keď sa vzala do úvahy váha zúčastnených, hlavne čo sa týka liekov na astmu, pretože obezita je jedným z rizikom vzniku astmy,“ dodala Turunen z Finnish Institute for Health and Welfare.

Existuje množstvo vedeckých poznatkov, ktoré dokazujú zdravotné benefity pobytu v prírode. Preto by sa mali mestá v budúcnosti zamerať na rozširovanie prírodných plôch, čím zlepšia nielen život v nich, ale aj zdravie ľudí.


Ako často chodíte do prírody?

Zdroj: plnielanu.sk, goodnewsnetwork.org
Odporúčame