Nepreseďte si svoje zdravie pri sedavom zamestnaní: Aspoň raz za hodinu sa rozhýbte!

práca pri sedavom zamestnaní

Aspoň raz za hodinu prerušte prácu a rozhýbte sa (Zdroj: Unsplash/Sigmund)

Obmedzené množstvo fyzickej aktivity nie je pri sedavom zamestnaní prekvapivé. Bez toho, že by ste si to uvedomovali, ani skĺznuť do čoraz sedavejšieho životného štýlu nie je ničím nezvyčajným. Máte ho aj vy? Môže vám to znieť aj celkom povedome, najmä ak pracujete v kancelárii a celý svoj pracovný deň presedíte pred počítačom a ďalším sedením pred televízorom, prípadne s mobilom, či knihou v ruke, zavŕšite aj svoj večerný domáci oddych. Rutina, do ktorej každý z nás ľahko zapadne, býva taká jednoduchá, no nie je bez rizika. A viete, že celosvetovo odporúčané úrovne fyzickej aktivity nespĺňa až jeden zo štyroch dospelých?

Zhoršenie zdravia je rizikom pri sedavom zamestnaní

Sedavý životný štýl môže prispieť k zhoršeniu kvality zdravia či rozvoju chronických ochorení. Zvyšuje tiež riziko predčasného úmrtia. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pri sedavom zamestnaní sa podľa neho okrem iného odporúča rozhýbať sa aspoň raz za hodinu.

„Najmenej raz hodinu, ideálne však každých 20 minút, prerušte sedenie a rozhýbte sa. Choďte si po pohár vody alebo si urobte niekoľkominútovú prechádzku po budove. Stojte, keď telefonujete. Choďte po schodoch, namiesto použitia výťahu. Prestávky využite na prechádzku. Vždy, keď máte možnosť, prejdite sa. Počas pracovnej prestávky si zacvičte pár cvikov na posilnenie a uvoľnenie svalov chrbtice,“ uviedol ÚVZ na sociálnej sieti.

Zamestnancom, ktorí využívajú mestskú hromadnú dopravu, odporučil, aby vystúpili o zastávku skôr a prešli sa. „Na ceste do práce v doprave radšej stojte, ako seďte,“ povedal. Pri preprave autom zase odporúča zaparkovať ďalej od zamestnania.

Sedavý životný štýl ovplyvňujú aj iné denné aktivity

Na sedavom spôsobe života sa podľa ÚVZ podieľajú všetky aktivity, ktoré počas dňa vykonávame v sede alebo pri ležaní, ako sedenie v kancelárii, šoférovanie, jedenie, sledovanie televízie, hranie videohier, používanie počítača i čítanie. „Keď sa tieto aktivity počas dňa nahromadia natoľko, že pri nich presedíme alebo preležíme dokopy viac ako šesť hodín, obvykle sa to označuje za sedavý spôsob života,“ ozrejmil.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Hanbíte sa cvičiť pred inými ľuďmi? Toto je 7 krokov, ktorými sa od tohto pocitu oslobodíte!

Pohyb pri sedavom zamestnaní vyvažujte chôdzou

Pri sedavom životnom štýle treba podľa neho skrátiť čas strávený sedením, prerušiť dlhé obdobia sedavého času fyzickou aktivitou a viac sa pohybovať. Pomerne vysoký energetický výdaj možno dosiahnuť chôdzou. „Je ideálna pre všetky vekové kategórie, aj pre ľudí, ktorí nešportovali. Nezaťažuje nadmerne kĺby, vhodná je aj pre ľudí s nadváhou,“ dodal ÚVZ.

Spoznajte príznaky sedavého životného štýlu

Základné signály, že vediete sedavý životný štýl, môžu zahŕňať aj nespavosť, únavu, ťažkosti so sústredením, bolesti chrbta a krku súvisiace so sedením pri stole, či priberanie na hmotnosti. K rizikám možno pri sedavom zamestnaní priradiť aj stres, úzkosť a depresiu. Bez dostatočnej fyzickej aktivity sa uvoľňuje menej serotonínu, vďaka čomu môžete mať menej pozitívnych pocitov aj menšiu motiváciu.

Príznaky, ktoré vás na prevahu sedavého životného štýlu upozornia, môžu byť fyzické aj duševné. Niekedy sú však také nenápadné, že si možno ani celkom neuvedomíte, že sa to deje práve vám. Je dôležité spozorovať a pochopiť prvé príznaky, aby ste mohli drobnými návykmi a úpravami zlepšiť svoje zdravie i kvalitu života.

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR, healthpartners.com
Odporúčame