Vyskúšajte slnečnú diétu: Schudnete aj bez hladovania!

Havaj

SITA

Skúsili ste sa niekedy pri držaní diéty riadiť s prírodou? Na Havaji vymysleli diétu, ktorá sa riadi podľa slnka. Niektorí ľudia ju preto prezývajú aj slnečná diéta a tvrdia, že ak sa naše činnosti budú riadiť v súlade s prírodou, pôjdu nám omnoho lepšie. Havajská diéta je pre tých, ktorý chcú skúsiť niečo nové a exotické, či zmeniť svoj bežný jedálny lístok.

Hlavnou zásadou havajskej diéty, je jesť potraviny podľa toho, kde na oblohe sa práve nachádza slnko. Diéta sa riadi tromi hlavnými polohami slnka na oblohe počas celého dňa. Prvá poloha je ráno, keď slnko stúpa. Druhá poloha je obedná, kedy slnko začína klesať z najvyššieho bodu. Treťou polohou je to umiestnenie slnka na oblohe, kedy zapadá za horizont a stráca sa z dohľadu.

Ráno zdvihnite zrak k nebu

V ranných a doobedňajších hodinách, keď slnko stúpa, jedia sa podľa tejto diéty potraviny a ovocie, ktoré rastie vysoko na stromoch. Odporúčané sú napríklad banány, kokos, jablká, avokádo, či hrušky. Pre udržanie dostatočnej hladiny bielkovín sa v tejto diéte povoľujú jesť aj orechy, napríklad mandle a vlašské orechy. Ich namočením môžeme zároveň aj zlepšiť ich trávenie.


Mohlo by vás zaujať: Podarí sa vám konečne schudnúť? S týmto prístupom určite áno!


Na obed sa pozrite k zemi

Na obed a v poobedňajších hodinách už začína slnko klesať a preto by sa mali jesť potraviny, ktoré rastú pri zemi. Jedná sa teda napríklad o zeleninu (paradajky, paprika, uhorky,…), strukoviny, šaláty, obilniny, melóny, resp. všetko to, čo rastie a dozrieva na zemi. Na obed si teda môžete dopriať širšiu paletu pokrmov. Bielkoviny sú počas tejto dennej porcie pokryté napríklad v strukovinách.

Večer objavte podzemie

Večerná poloha slnka hovorí o tom, že slnko sa s vami už rozlúčilo a odchádza za horizont. Podľa tejto filozofie by sa teda na večeru mali jesť plody, ktoré rastú pod zemou, alebo sa nachádzajú v mori. Sú to teda napríklad zemiaky, koreňová zelenina, či morské plody, alebo napríklad ryby.


Mohlo by vás zaujať: Jo-jo efekt pri chudnutí: Vyhnite sa mu raz a navždy!


To nie je všetko

Stravujte sa zásadito a pite aloe vera – to sú ďalšie podmienky, na ktorých je táto diéta postavená. Okrem toho, že upraví postavu, postará sa totiž aj o vaše vnútro a pomôže vás prečistiť sa. Pomáha tomu najmä pitie šťavy z aloe vera, ktorá čistí tráviaci trakt. Dôležitosť konzumácie zásaditej stravy je podmienená aj tým, že váš organizmus ochráni pred zápalmi.

Ako sa stravovať zásadito?

Naše telo potrebuje pre svoje fungovanie rovnováhu svojho vnútorného prostredia. Problém je však v tom, že väčšina ľudí má svoje telo prekyslené a preto ich trápia choroby, zlá nálada a vyššia hmotnosť, akú by chceli. Pre správne fungovanie tela by ste si mali dopriať čo najviac čerstvého zrelého ovocia a zeleniny a zásadotvorných potravín. Ktoré to napríklad sú?

  • mlieko, smotana
  • zemiaky, koreňová zelenina, rajčiny, špenát
  • sója, fazuľa
  • zeleninový vývar
  • para orechy
  • hrozno, marhule, banány, jablká
  • pohánka

Potraviny, ktoré spôsobujú prekyslenie organizmu a ktoré ste zvyknutí jesť asi najviac sú: mäso, chlieb, múka, ryža, margaríny, či oleje.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vyberajte diéty s rozumom: Tieto ohrozujú vaše zdravie!


Pomaly ale isto

Táto diéta nie je jedna z tých, ktoré sľubujú rýchle schudnutie. Také diéty sú obvykle účinné len pár dní, či týždňov, no sú drastické a takmer s železnou pravidelnosťou po nich nasleduje jo-jo efekt, vďaka ktorému budete mať toho na sebe nalepeného ešte viac, ako predtým. Čarom tejto diéty je fakt, že vôbec nehladujete, len sa stravujete v súlade s pohybom slnka. Svoje ovocie prinesie až po pár týždňoch. No okrem zlepšenia postavy vám aj prečistí organizmus a vy sa budete cítiť ako iný človek.


Máte dobrý tip na diétu? Poraďte ho aj ostatným čitateľom v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži.

Zdroj: SITA, SITA, Nela
Odporúčame