Ak prehliadate vysoký tlak, zbystrite pozornosť! Na čo má vplyv a ako si s ním poradiť?

vysoký tlak, staršia žena sa drží za srdce

Vysoký tlak netreba podceňovať (Zdroj: GettyImages)

Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia je ochorenie, ktoré trápi značné množstvo ľudí aj v našej populácii a trpí ním približne 30 percent dospelých. Prítomný môže byť pri rôznych iných chorobách, alebo je jednoducho pridružený kvôli veku. Aj napriek tomu, že ide o pomerne bežné ochorenie, netreba ho podceňovať.

Vysoký tlak poškodzuje cievy

V dôsledku hypertenzie sa rôznym spôsobom poškodzujú cievy. Narúša sa prietok krvi a nekontrolovaný tlak v cievach môže spôsobiť zakrvácanie alebo nedokrvenie orgánov, čo môže viezť až k odumretiu tkaniva. Podľa vedúceho lekára oddelenia intervenčnej angiológie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, Petra Vařejku, je nebezpečné najmä poškodenie hrudnej alebo brušnej aorty, kde hrozí vnútorné krvácanie. 

Narušiť sa môže aj tepna zásobujúca mozog, v dôsledku čoho hrozí mŕtvica. „Bez kyslíka nervové bunky v danej časti prestávajú fungovať a do niekoľkých minút odumierajú,“ vysvetlil Zoltán Goldenberg z I. neurologickej kliniky Lekárskej fakulty a Univerzitnej nemocnice Bratislava. Hypertenzia sa tiež podieľa na vzniku alebo progrese kognitívnych porúch a demencií, najmä Alzheimerovej choroby.

Srdce, cievy aj obličky

Dlhodobo neliečená hypertenzia a s ňou spojené zúženie ciev má vplyv aj na srdce. To musí pumpovať krv proti väčšiemu odporu, kvôli čomu jeho steny hrubnú a zväčšuje sa. „Srdcové komory nie sú dostatočne poddajné a ťažšie sa plnia krvou,“ vysvetlila primárka Ivana Šoóšová s tým, že stále zvyšujúca záťaž srdca môže vyústiť až k zlyhaniu srdca.

Dlhodobo neliečený vysoký tlak môže viesť k upchatiu ciev, k mŕtvici, infarktu, zlyhaniu srdca či obličiek. Slovenská nadácia srdca a Únia pre zdravšie srdce upozorňuje, že ide o hlavný rizikový faktor pre vznik srdcovo-cievnych príhod. Správna liečba a jej dodržiavanie môže, naopak, úmrtia v dôsledku srdcových ochorení znížiť až o štvrtinu. Dvanásť percent pacientov zaradených do dialyzačného programu v Európe je v dôsledku zlyhania funkcie obličiek v súvislosti s vysokým krvným tlakom.

Dôležitá zmena životosprávy

Dôležitá je spolupráca a dôvera vo vzťahu lekár-pacient. Profesor Daniel Pella z Lekárskej fakulty Univerzity v Košiciach upozornil na takzvaný nocabo efekt. „Len čo si pacient na príbalovom letáku prečíta nejaké vedľajšie účinky lieku, tak často liečbu, pokiaľ mu to lekár nevysvetlí, prestane užívať, lebo sa bojí.“ Preto je potrebné overovať si zdroje a vyhýbať sa dezinformáciám.

V prípade diagnostikovanej hypertenzie zvyčajne postačuje zmena životosprávy v prípadnej kombinácii s liekmi. Efektivitu zvyšuje možnosť liečby v jednej tablete. Napríklad v prípade vysokého krvného tlaku súčasne s vysokým cholesterolom ovplyvňuje oboje. „Užívanie jednej tablety až o 70 percent zlepší spoluprácu pacienta s liečbou v porovnaní, ak by musel užívať napríklad tri tablety,“ uzatvára profesor. 


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame