Význam umelej inteligencie pre zdravie: Dokáže spoľahlivo diagnostikovať aj rakovinu?

pacient na lôžku a lekár, ktorý ocenil význam umelej inteligencie

S pomocou AI nastaví vyšetrujúci lekár presnejšiu liečbu (Zdroj: Pexels/Tima Miroshnichenko)

Umelá inteligencia (AI) pomáha aj v diagnostike pri odhaľovaní rakoviny na Slovensku, a to najmä v oblasti genetiky, cytológie a kolonoskopie. Pri cytológii minimalizuje falošne negatívne výsledky, pri genetickej analýze skracuje čas a pri kolonoskopiách dokáže upozorniť vyšetrujúceho lekára aj na taký nález, ktorý by mohol byť voľným okom prehliadnutý. Tieto skutočnosti výrazne zvyšujú využitie a význam umelej inteligencie v zdravotníctve.

Význam umelej inteligencie pri liečbe rakoviny

Na túto problematiku poukázali zástupcovia Asociácie medicínskej diagnostiky (ASMED). Prezidentka Slovenskej spoločnosti patológov Slovenskej lekárskej spoločnosti Henrieta Šidlová tiež ozrejmila, že cytológia síce dokáže zachytiť predrakovinové zmeny u inak bezpríznakových žien, no má svoje limity.

„Predovšetkým falošné negatívne výsledky približne v 15 až 20 percentách prípadov. Moderné metódy vrátane aplikácie umelej inteligencie dokážu túto falošnú negativitu minimalizovať. AI upozorní diagnostika na abnormálne bunky v súbore veľkého množstva zdravých buniek a tým významne skvalitňuje diagnostiku. Nezriedka tak práve umelá inteligencia zachráni život pacientke včasným odhalením ešte liečiteľného štádia ochorenia,“ vysvetlila.

AI neuniknú ani nie celkom zreteľné nálezy

AI sa postupne rozvíja aj v kolonoskopii. Pri endoskopickom vyšetrení dokáže lekára upozorniť aj na taký nález, ktorý nie je zreteľný a môže byť počas vyšetrenia prehliadnutý. Ide najmä o veľmi malé polypy na hrubom čreve. „Využitie AI nám v tomto smere otvára nové diagnostické možnosti, ktoré budú smerovať k rýchlejšiemu odhaleniu rakoviny a tým pádom aj k väčšiemu počtu zachránených životov,“ skonštatovala zástupkyňa ASMED Beata Havelková. Aktuálne sa podľa jej slov AI pri kolonoskopii využíva v štyroch nemocniciach na Slovensku. Očakáva však, že sa jej používanie v krátkom čase rozšíri.

Rovnako sa umelá inteligencia využíva aj v genetických laboratóriách. „U pacientov, ktorým bola diagnostikovaná rakovina pred dovŕšením 50-teho roku života, ale aj u tých, ktorí majú v rodine viac onkologických ochorení, alebo v prípade špecifickej histológie nádoru je dôležité, aby boli pacienti vyšetrení geneticky,“ vysvetlil hlavný odborník rezortu zdravotníctva pre lekársku genetiku Martin Mistrík. Ozrejmil, že väčšina laboratórií už využíva špecializovaný softvér s AI, ktorý významne skracuje čas analýzy, a teda pacient sa dozvie výsledky genetickej diagnostiky oveľa skôr.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kotercový kašeľ je častým ochorením dýchacích ciest: Ako chrániť psíka pred nákazou?

Vďaka tomu podľa jeho slov možno pacientovi stanoviť presnú diagnózu oveľa skôr a zvoliť pre neho najoptimálnejšiu liečbu. ASMED združuje firmy pôsobiace v oblasti medicínskej diagnostiky. Jej cieľom je vzdelávať odbornú i laickú verejnosť o význame, trendoch a inováciách v diagnostike.


Zaujímate sa o možnosti, ktoré umelá inteligencia prináša do rôznych odvetví?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame